Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sony CFD-S20CP: výkonný jezevčík MP3 hrající (recenze)

aktualizováno 
Po nedávném testu low-endových "boomboxů" značek Hyundai a Akai se přesouváme o kousek výš. Testovaný model je sice u Sony nejlevnější kus s přehráváním MP3, ale v tomto případě zmínka o ceně nemusí vyvolávat žádné obavy. Přesvědčte se sami.

Na obrázku vypadá jinak než ve skutečnosti, v katalogu byste o podivné "připlacatělé" cosi možná ani pohledem nezavadili. Když už jej ale máte na stole, tváří se celkem sympaticky a je dobrým sluhou. Řeč je o netradičním boomboxu, či chcete-li muzikálním jezevčíkovi s označením CFD-S20CP od společnosti Sony.

V balíku

Mezititulkem rozhodně nechceme naznačovat, že na recenzovaný model mohou dosáhnout pouze ti movitější, ale podíváme se, jaké bonusy výrobce pro novopečeného majitele digitálního psíka připravil. Není toho mnoho, pomineme-li napájecí kabel a manuál, zbývá jen dálkové ovládání v klasickém stylu Sony, tedy přehledné a snadno obsluhovatelné. Tužkové baterie nejsou součástí dodávky.

Sony CFD-S20CP

Zaobleno

Samotný radio-CD-magnetofon váží 3,3 kg, ale pokud si jej vezmete na výlet i se šesti velkými monočlánky, už se pronese. Rozměry přístroje jsou 386x166x252 mm včetně výstupků. Zadní část přístroje je zaoblena tak, že tvoří téměř půlelipsu, v jedné "lajně" není ani předek. Jednopásmové repráčky jsou lehce vykloněny do stran, ve středu pozornosti zůstávají dvířka kazetové mechaniky, na nichž je umístěn displej, číselník a infračervený senzor. Horní stěna vypadá, jako by na magnetofon někdo šlápl, ale nebojte se, zlom v kapotě, které protíná i víko CD přehrávače, je úmyslný designérský počin.

Sony CFD-S20CP

Rozmístěno

Ovládací prvky jsou situovány velmi přehledně. Tlačítka si nikde nepřekážejí, nemusíte pátrat po významu. Z tohoto hlediska mají konstruktéři Sony významné plus. Ovládání CD navazuje na zakřivení dvířek a tlačítka kazetové mechaniky se proti nim vkusně zrcadlí. Nad levým reproduktorem se nachází zdířka pro sluchátka, hlavní vypínač a také časovač SLEEP, který může radiomagnetofon uspat za 10 - 120 minut. Na protější straně zpozorujeme výraznou kontrolku s nápisem MP3. Ta oranžově zazáří v okamžiku, kdy uživatel vloží datový disk se zvukovými soubory, a dává najevo, že jsou aktivní přidružená tlačítka pro listování mezi adresáři. O kousek výš je volba hlasitosti a pár čudlíků ovlivňujících zabarvení zvuku, ale o tom až za chvilku.

Sony CFD-S20CP

Funkce

Výborně, konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, tedy co vlastně "jezevec" od Sony umí. Již jsme zmínili přehrávání hudebních i datových CD. Kazetová mechanika umí nejen přehrávat, ale i nahrávat z libovolného zdroje. Rozhlasový tuner disponuje třemi vlnovými rozsahy: dlouhé, střední a velmi krátké vlny v "západní" normě. VKV mají k dispozici 20 předvoleb, zbylá dvě pásma po deseti. Rádiu nechybí automatické obsazení všech předvoleb, ale v současném přehuštěném éteru je mnohem jistější ruční vložení oblíbených stanic. V oblastech se slabším signálem můžete přepnout šumivé stereo na mono.

Sony CFD-S20CP

Pro přehrávání hudby z kompaktu jsou dostupné režimy opakování (jednu skladbu/složku/celý disk) a náhodného výběru - shuffle. Ten lze aktivovat pouze v klidovém stavu. Mašinka sice nepodporuje seznamy skladeb ve formátu M3U, ale každý si může sestavit vlastní pořadí až dvaceti tracků. Přítomnost funkce resume, tedy navázání přehrávání od poslední skladby, rozhodně potěší.

Při playbacku MP3 můžeme tlačítkem Display/Ent/Memory přepínat mezi režimy zobrazení informací na displeji. Ten je sice pouze alfanumerický a nikoliv grafický, pro text má vyhrazeno pouze pět písmen, ale i tak je schopen zobrazit název souboru, složky i informace z ID3 tagu verze 1.1.

Sony CFD-S20CP Sony CFD-S20CP

Sony CFD-S20CP Sony CFD-S20CP

Reprodukce

Přístroj je schopen přehrát disky CD-R i CD-RW s nejvýše 255 složkami a stejným počtem souborů. Jezevčík zpracuje MP3 na frekvenci 44,1 kHz do datového toku 320 kbps, a to včetně variabilního kódování. Při načítání médií si počíná poměrně zručně, až čtyřsekundová pauza při skoku na další skladbu však působí rušivě.

Sony CFD-S20CP

Se zvukem je to však ještě horší. Dokud nesáhnete po ekvalizéru nebo zvýraznění basů, je projev přístroje CFD-S20CP takříkajíc bezkrevný. Jakmile ale tlačítkem Sound vyberete rockovou křivku, tedy klasické "účko", a ještě sáhnete po značce MegaBass, reproduktory doslova ožijí. Záleží samozřejmě na individuálním vkusu, ale u suchých středů patrně mnoho čtenářů nezůstane. Repráčky v tomto nabuzeném režimu vydrží až do šestého stupně hlasitosti (maximum je 10), ale to už to z bassreflexových průduchů pěkně fičí.

Sony CFD-S20CP

Toť vše

A tím bychom mohli naše povídání o přenosném radio-CD-magnetofonu Sony CFD-S20CP zakončit. Na výrobku je ve všech směrech vidět, že jsme se od nejnižší výkonnostní kategorie posunuli o nějaký ten stupínek výš. Pokud zde můžeme oproti levným přístrojům něco vyzdvihnout, pak je to komfortní ovládání, čistá, nerušená reprodukce a velice kvalitní přepis z CD na kazetu.Témata: MP3, Hyundai

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Chcete poslouchat a ne vybírat? Spotify spustilo aplikaci Stations

Novou aplikaci Stations od Spotify si zatím oficiálně nenainstalujete ...

Nová bezplatná hudební aplikace Stations neumožňuje spustit konkrétní skladbu, album nebo interpreta. Posluchač si...

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

Najdete na iDNES.cz