Patentový návrh Sony na kontaktní čočku s integrovanou kamerou. | foto: Sony

Sony plánuje nasadit lidem do oka kameru

  • 33
Společnost Sony má nápad, jak nahrát doslova vše, co vidíte. Podala si patent, který popisuje, jak by mohla fungovat kamera v oku, či lépe řečeno na oku.

Asi byste těžko hledali na lidském těle lepší místo, kam umístit kamerku, než je lidské oko. Bez jakéhokoliv složitého ovládání nahraje přesně to, co uživatel vidí.

Google pomocí kontaktní čočky zjišťuje hladinu cukru uživatele z jeho slz.

Myslí si to i společnost Sony, která si podala patent na speciální zařízení s takovou funkčností. Firma ale nechce nic montovat do oka, má jen návrh na kontaktní čočku, která by to umožnila.

Že jsou kontaktní čočky v hledáčku řady technologických firem a týmů, se dozvídáme každou chvíli. Naposledy se velké pozornosti dostalo společnosti Google, která navrhla senzor pro diabetiky zabudovaný právě do této oční pomůcky.

Vývoj již pokročil tak daleko, že firma začala spolupracovat se společností Novartis na uvedení zařízení na trh.

17. ledna 2014

Fotoaparát na oku

Vraťme se ale k Sony. Firma ve své patentové přihlášce počítá s tím, že fotoaparát integrovaný v čočce dokáže zoomovat, využívat optickou stabilizaci a automaticky ostřit. Patent hovoří i o ovládání, které má zajistit různé mrkání, což si můžeme představit jako taková mrkací gesta.

Zařízení má dále obsahovat komunikační bezdrátovou jednotku, úložné zařízení a dokonce i displej a další výbavu.

Všechno jsou to relativně hodně energeticky náročné disciplíny, což je ale jen jedna z překážek, které firma bude muset překonat, než se z papírového návrhu dostane k reálnému produktu.

Patent tak zatím neukazuje reálný produkt, ale spíše dává dohromady různé nápady, které by mohla firma někdy v budoucnosti využít. Lze jej tedy brát jako určitou patentovou ochranu před potenciálními spory,

Patent společnosti Google zobrazující kontaktní čočku s integrovanou kamerkou

Jak již bylo napsáno výše, Sony není zdaleka první, kdo chce vybavit kontaktní čočku elektronikou a dokonce není ani první v nápadu využít tuto zdravotní pomůcku ke snímání obrazu. Již dříve si takový nápad chtěla chránit například společnost Samsung a pozadu nezůstal ani Google.

Vypadá to, že kontaktní čočky se v budoucnosti mohou stát poměrně zajímavým pomocníkem člověka. Tedy pokud nositel překoná psychický blok z toho, že bude mít těsně u oka elektronické zařízení s nějakou zásobárnou elektrické energie, což by mohlo být potenciálně nebezpečné.