Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky Sony: televize dostanou NFC a MHL, reproduktory tekuté magnety

aktualizováno 
Firma Sony nám v pražské centrále představila novinky, které se na český trh teprve chystají. Televizory mají nový design, nová menu, chytřejší funkce, NFC párování, MHL připojení a rozšířený barevný gamut. Na trh se řítí i výkonný hudební systém, který při prezentaci oklepal nátěr z podhledů.

Spojujícím designovým prvkem nových televizorů i blu-ray přehrávačů jsou hrany v "barvě mořské vlny". Mají evokovat seříznutou skleněnou desku. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Z hloupé televize chytrá pomocí tabletu

Všechny televizory Sony z modelové řady 2013 budou vybaveny HDMI konektorem podporujícím standard MHL. Zkratka pochází ze slov Mobile High-Definition Link a označuje technologii, kterou můžete připojit svůj tablet nebo chytrý telefon s operačním systémem Android k televizi tak, abyste všechny jeho funkce ovládali dálkovým ovladačem televizoru a zároveň na obrazovce viděli výsledek svého počínání.

Prakticky ve všech nových televizorech Sony najdete standard MHL. Speciálním

Prakticky ve všech nových televizorech Sony najdete standard MHL. Speciálním kabelem připojíte chytrý telefon nebo tablet s OS Android a můžete využívat jeho chytré funkce dálkovým ovladačem televizoru.

Potřebujete k tomu speciální MHL kabel. Ten má na jedné straně standardní HDMI konektor, na druhé miniUSB konektor a navíc přípojku na síťový adaptér. Bez napájení kabel nefunguje. Poté vidíte obrazový a zvukový výstup tabletu na obrazovce a vše, včetně internetového prohlížeče a Google map, můžete ovládat dálkovým ovladačem televizoru. Na levnějším "hloupém televizoru" tak můžete využívat on-line služby pomocí vašeho stávajícího androidího přenosného zařízení.

NFC v dálkovém ovladači

Bezdrátově připojit chytrý telefon k televizoru a promítnout na velké obrazovce fotky nebo videa z dovolené, to dnes již nikdo nemůže považovat za kouzelnický trik. Pro mnohé však může být zbytečnou překážkou mnohdy kostrbatý způsob, jak takové spojení navázat.

Některé ovladače Sony budou vybavené technologií NFC. Pokud se jím dotknete...

Některé ovladače Sony budou vybavené technologií NFC. Pokud se jím dotknete svého tabletu nebo chytrého telefonu, zajistí jeho spárování s televizorem. Na snímku je spodní strana dálkového ovladače s NFC.

Funkci NFC One Touch, kterou Sony uvede na svých nejvyšších modelech, lze považovat za naprostou esenci jednoduchosti. Stačí se chytrým telefonem (musí podporovat NFC) dotknout dálkového ovladače televizoru a během několika okamžiků se obě zařízení vzájemně propojí.

Tak nám alespoň fungování představil produktový manager Sony Martin Pokorný. U přítomných předprodukčních vzorků totiž funkce ještě nebyla plně implementována.

Nové menu i aplikace pro tablety a telefony

Inovací prošel exteriér televizorů. Nový je kulatý podstavec s otočným kloubem, takže televizor můžete snadno namířit třeba k žehlicímu prknu. Stavová dioda umí měnit barvu a intenzitu, a indikovat tak aktuální stav přístroje. Naštěstí lze i v menu zcela vypnout. Po dlouhé odmlce také Sony nabídne stříbrné provedení, které díky vzhledu opracovaného kovu vypadá dobře a nepůsobí lacině.

Příjemné je nové menu. Díky dynamickému vykreslování obrázkové nabídky ubyla jedna úroveň. Ze druhé se stala první, a vy se tak méně "nacvakáte".

Nové televizory mají nová menu. Jednoduchá, obrázková.

Nové televizory mají nová menu. Jednoduchá, obrázková.

Nižší úrovně menu opanuje staré známé soňácké menu XMB, které důvěrně známe třeba z konzole PlayStation 3 nebo loňské řady televizorů a Blu-ray přehrávačů.

Stáhnout si také můžete novou aplikaci TV SideView pro Android a iOS, kterou televizor uřídíte. Velmi pohodlné je EPG, který si aplikace stáhne z internetu a můžete si v něm nastavit programové nahrávání jednotlivých pořadů nebo upozornění před jejich startem. Při použití aplikací a internetového prohlížeče oceníte funkci touchpadu (na dotykovém displeji tabletu nebo chytrého telefonu) a hlasového ovládání. Neoficiálně a bez záruky by aplikace měla fungovat i s některými staršími televizory.

Obraz: širší gamut a dobré "out-of-the-box" nastavení

Nejvyšší modelové řady se budou chlubit systémem Triluminos Color, který má rozšířit barevné podání především v oblasti červené a purpurové barvy. Jak systém pracuje, výrobce nijak neupřesnil.

I Sony bude mít v řadě 2013 stříbrné televizory.

Podle vyjádření produktového managera Martina Pokorného se Sony snaží během exploze funkcí, aplikací a přípojných možností nezapomenout na to nejdůležitější: na kvalitní obraz.

Při ukázkách a přímém porovnání s konkurenčním televizorem stejné třídy bylo patrné jemnější škálování a širší rozsah barev v oblasti červené. Perfektní byla i kresba a hloubka obrazu. Na podrobnější hodnocení obrazu si však na základě jedné prezentace samozřejmě netroufneme.

Podle zástupce společnosti se výrobce snaží televizory nastavit tak, aby po vybalení z krabice nabídli optimální obrazovou kvalitu, kterou zákazník, pokud nechce, nemusí upravovat.

Magnetic Fluid Speaker s tekutinou od NASA

I v čistě spotřební elektronice se občas objeví technologické inovace na základní úrovni. Panasonic například vyráběl kondenzátory z bambusové drtě, JVC zase máčelo membrány v rýžovém víně. A Sony nyní používá magnetickou tekutinu místo středícího vlnovce.

Sony začalo prémiové mikrosystémy a 4K televizory osazovat reproduktory, které

Sony začalo prémiové mikrosystémy a 4K televizory osazovat reproduktory, které místo mechanického závěsu (vlnovce) využívají magnetickou kapalinu.

Podle výrobce se zvyšuje citlivost takového reproduktoru, a tedy snižuje potřebný výkon zesilovače. A především se zmenšila jeho konstrukční hloubka. Proto budou tyto reproduktory namontovány i do chystaného 4K televizoru.

Magnetic Fluid Speaker (vlevo) se obejde bez středicího závěsu, tedy vlnovce.

Magnetic Fluid Speaker (vlevo) se obejde bez středicího závěsu, tedy vlnovce. Podle výrobce to zvyšuje jeho citlivost a zlepšuje kvalitu zvuku.

Magnetickou kapalinu původně vyvynula NASA pro svůj vesmírný program. Sony v

Magnetickou kapalinu původně vyvynula NASA pro svůj vesmírný program. Sony v reproduktorech pro rok 2013 využívá vlastní modifikovanou verzi.

BassBoost je málo. Přivítejte BassBazooku

Obrovské reprosoustavy, osvětlené membrány, blikající čelní panel a 2 000 W hudebního výkonu. Podobný "sound systém" nedávno představil Samsung a na CESu i Panasonic (v on-linu zde). Sony bude systém Shake dovážet i do Česka.

Hudební systém Shake má vysoký výkon, osvětlené membrány a posilovač basů Bass

Hudební systém Shake má vysoký výkon, osvětlené membrány a posilovač basů Bass Bazooka. 4K televizor byl pouze "mechanical sample" a tak o něm zatím pomlčíme.

Přehrává muziku z USB paměti i iPhonu (konektor Lightning) a mimo několika DJských funkcí nabízí především posilovač basů Bass Bazooka. Co si budeme povídat, taneční muzika zní na Shake impozantně, byť 2 000 W systém samozřejmě nemá. Po zapnutí posilovače basů a otočení ovladače hlasitosti téměř na maximum nás zasypal opadávající nátěr z drnčících podhledových panelů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

Nejlevnější způsob, jak nepřijít o MS ve fotbale. Test DVB-T2 set-top boxů

Testované DVB-T2 set-top boxy pohromadě.

Přechod na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 se blíží. Otestovali jsme sedm set-top boxů, se kterými...

Najdete na iDNES.cz