Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novinky Sony: televize dostanou NFC a MHL, reproduktory tekuté magnety

aktualizováno 
Firma Sony nám v pražské centrále představila novinky, které se na český trh teprve chystají. Televizory mají nový design, nová menu, chytřejší funkce, NFC párování, MHL připojení a rozšířený barevný gamut. Na trh se řítí i výkonný hudební systém, který při prezentaci oklepal nátěr z podhledů.

Spojujícím designovým prvkem nových televizorů i blu-ray přehrávačů jsou hrany v "barvě mořské vlny". Mají evokovat seříznutou skleněnou desku. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Z hloupé televize chytrá pomocí tabletu

Všechny televizory Sony z modelové řady 2013 budou vybaveny HDMI konektorem podporujícím standard MHL. Zkratka pochází ze slov Mobile High-Definition Link a označuje technologii, kterou můžete připojit svůj tablet nebo chytrý telefon s operačním systémem Android k televizi tak, abyste všechny jeho funkce ovládali dálkovým ovladačem televizoru a zároveň na obrazovce viděli výsledek svého počínání.

Prakticky ve všech nových televizorech Sony najdete standard MHL. Speciálním

Prakticky ve všech nových televizorech Sony najdete standard MHL. Speciálním kabelem připojíte chytrý telefon nebo tablet s OS Android a můžete využívat jeho chytré funkce dálkovým ovladačem televizoru.

Potřebujete k tomu speciální MHL kabel. Ten má na jedné straně standardní HDMI konektor, na druhé miniUSB konektor a navíc přípojku na síťový adaptér. Bez napájení kabel nefunguje. Poté vidíte obrazový a zvukový výstup tabletu na obrazovce a vše, včetně internetového prohlížeče a Google map, můžete ovládat dálkovým ovladačem televizoru. Na levnějším "hloupém televizoru" tak můžete využívat on-line služby pomocí vašeho stávajícího androidího přenosného zařízení.

NFC v dálkovém ovladači

Bezdrátově připojit chytrý telefon k televizoru a promítnout na velké obrazovce fotky nebo videa z dovolené, to dnes již nikdo nemůže považovat za kouzelnický trik. Pro mnohé však může být zbytečnou překážkou mnohdy kostrbatý způsob, jak takové spojení navázat.

Některé ovladače Sony budou vybavené technologií NFC. Pokud se jím dotknete...

Některé ovladače Sony budou vybavené technologií NFC. Pokud se jím dotknete svého tabletu nebo chytrého telefonu, zajistí jeho spárování s televizorem. Na snímku je spodní strana dálkového ovladače s NFC.

Funkci NFC One Touch, kterou Sony uvede na svých nejvyšších modelech, lze považovat za naprostou esenci jednoduchosti. Stačí se chytrým telefonem (musí podporovat NFC) dotknout dálkového ovladače televizoru a během několika okamžiků se obě zařízení vzájemně propojí.

Tak nám alespoň fungování představil produktový manager Sony Martin Pokorný. U přítomných předprodukčních vzorků totiž funkce ještě nebyla plně implementována.

Nové menu i aplikace pro tablety a telefony

Inovací prošel exteriér televizorů. Nový je kulatý podstavec s otočným kloubem, takže televizor můžete snadno namířit třeba k žehlicímu prknu. Stavová dioda umí měnit barvu a intenzitu, a indikovat tak aktuální stav přístroje. Naštěstí lze i v menu zcela vypnout. Po dlouhé odmlce také Sony nabídne stříbrné provedení, které díky vzhledu opracovaného kovu vypadá dobře a nepůsobí lacině.

Příjemné je nové menu. Díky dynamickému vykreslování obrázkové nabídky ubyla jedna úroveň. Ze druhé se stala první, a vy se tak méně "nacvakáte".

Nové televizory mají nová menu. Jednoduchá, obrázková.

Nové televizory mají nová menu. Jednoduchá, obrázková.

Nižší úrovně menu opanuje staré známé soňácké menu XMB, které důvěrně známe třeba z konzole PlayStation 3 nebo loňské řady televizorů a Blu-ray přehrávačů.

Stáhnout si také můžete novou aplikaci TV SideView pro Android a iOS, kterou televizor uřídíte. Velmi pohodlné je EPG, který si aplikace stáhne z internetu a můžete si v něm nastavit programové nahrávání jednotlivých pořadů nebo upozornění před jejich startem. Při použití aplikací a internetového prohlížeče oceníte funkci touchpadu (na dotykovém displeji tabletu nebo chytrého telefonu) a hlasového ovládání. Neoficiálně a bez záruky by aplikace měla fungovat i s některými staršími televizory.

Obraz: širší gamut a dobré "out-of-the-box" nastavení

Nejvyšší modelové řady se budou chlubit systémem Triluminos Color, který má rozšířit barevné podání především v oblasti červené a purpurové barvy. Jak systém pracuje, výrobce nijak neupřesnil.

I Sony bude mít v řadě 2013 stříbrné televizory.

Podle vyjádření produktového managera Martina Pokorného se Sony snaží během exploze funkcí, aplikací a přípojných možností nezapomenout na to nejdůležitější: na kvalitní obraz.

Při ukázkách a přímém porovnání s konkurenčním televizorem stejné třídy bylo patrné jemnější škálování a širší rozsah barev v oblasti červené. Perfektní byla i kresba a hloubka obrazu. Na podrobnější hodnocení obrazu si však na základě jedné prezentace samozřejmě netroufneme.

Podle zástupce společnosti se výrobce snaží televizory nastavit tak, aby po vybalení z krabice nabídli optimální obrazovou kvalitu, kterou zákazník, pokud nechce, nemusí upravovat.

Magnetic Fluid Speaker s tekutinou od NASA

I v čistě spotřební elektronice se občas objeví technologické inovace na základní úrovni. Panasonic například vyráběl kondenzátory z bambusové drtě, JVC zase máčelo membrány v rýžovém víně. A Sony nyní používá magnetickou tekutinu místo středícího vlnovce.

Sony začalo prémiové mikrosystémy a 4K televizory osazovat reproduktory, které

Sony začalo prémiové mikrosystémy a 4K televizory osazovat reproduktory, které místo mechanického závěsu (vlnovce) využívají magnetickou kapalinu.

Podle výrobce se zvyšuje citlivost takového reproduktoru, a tedy snižuje potřebný výkon zesilovače. A především se zmenšila jeho konstrukční hloubka. Proto budou tyto reproduktory namontovány i do chystaného 4K televizoru.

Magnetic Fluid Speaker (vlevo) se obejde bez středicího závěsu, tedy vlnovce.

Magnetic Fluid Speaker (vlevo) se obejde bez středicího závěsu, tedy vlnovce. Podle výrobce to zvyšuje jeho citlivost a zlepšuje kvalitu zvuku.

Magnetickou kapalinu původně vyvynula NASA pro svůj vesmírný program. Sony v

Magnetickou kapalinu původně vyvynula NASA pro svůj vesmírný program. Sony v reproduktorech pro rok 2013 využívá vlastní modifikovanou verzi.

BassBoost je málo. Přivítejte BassBazooku

Obrovské reprosoustavy, osvětlené membrány, blikající čelní panel a 2 000 W hudebního výkonu. Podobný "sound systém" nedávno představil Samsung a na CESu i Panasonic (v on-linu zde). Sony bude systém Shake dovážet i do Česka.

Hudební systém Shake má vysoký výkon, osvětlené membrány a posilovač basů Bass

Hudební systém Shake má vysoký výkon, osvětlené membrány a posilovač basů Bass Bazooka. 4K televizor byl pouze "mechanical sample" a tak o něm zatím pomlčíme.

Přehrává muziku z USB paměti i iPhonu (konektor Lightning) a mimo několika DJských funkcí nabízí především posilovač basů Bass Bazooka. Co si budeme povídat, taneční muzika zní na Shake impozantně, byť 2 000 W systém samozřejmě nemá. Po zapnutí posilovače basů a otočení ovladače hlasitosti téměř na maximum nás zasypal opadávající nátěr z drnčících podhledových panelů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Na zdi umí zmizet a vede k nim jen jeden kabel. Nové televizory Samsung

Nový QLED televizor Samsung.

Samsung v New Yorku představil letošní modely QLED televizorů. Mezi nejzajímavější nové vlastnosti patří připojení...

Televize, které používají i v Hollywoodu. Panasonic uvedl nové OLEDy

Obraz hollywoodských trháků i propadáků se v posledních letech vedle...

Od pekárny na chleba přes holicí strojky až po špičkové OLED televizory, které používají při úpravě barev filmů i...

Najdete na iDNES.cz