Blu-spec CD

Blu-spec CD | foto: Profimedia.cz, Technet.cz

Sony představilo nový hudební formát „Blu-spec CD“. Přehrajete ho i vy

  • 53
Úspěch s technologií Blu-ray motivoval společnost Sony k jejímu dalšímu využití - vylepšení klasického hudebního CD.

Nový formát se jmenuje "Blu-spec CD" a je plně kompatibilní s normou CDDA/Red Book, což znamená, že ho přehraje i váš starý dobrý CD přehrávač, DVD přehrávač nebo autorádio. Co se však mění, je materiál, ze kterého je médium vyrobené a především jeho výroba.

Jak název napovídá, nové médium má co do činění s modrým laserem, což ovšem nekoresponduje s kompatibilitou s CDDA, které využívá červený laser s podstatně větší vlnovou délkou (záznam modrým laserem nelze přečíst červeným, vice versa). U Blu-spec je modrý laser použit jen při výrobě, kde vyřezává záznamové pity podstatně přesněji, než jak to dělá klasický červený laser.


Kvalita odraženého paprsku na CD (vlevo) a Blu-spec CD (vpravo). Rozdíl je markantní.
(obr.: Sony Music Entretainment)

Disky jsou navíc vyrobeny z nového polykarbonátu, který byl optimalizován pro řezání modrým laserem. Pity (záznamové body) tak mohou být vyrobeny s větší přesností, což vede například ke snížení jitteru (šumu způsobeného časovou chybou při D/A převodu).


Struktura pitu je díky novému polykarbonátu jemnější a přesnější.
(obr.: Sony Music Entretainment)

Podle Sony je kvalitativní nárůst oproti běžnému CD velký a je srovnatelný s původní "master tape". Myslím, že toto prohlášení je třeba brát s rezervou, neboť omezení daná systémem CDDA (rozlišení 16 bit, vzorkovací frekvence 44,1 kHz, kódování PCM) jsou jasně daná. 

Sony Music plánuje tyto hudební disky prodávat za 2 500 YEN (25 USD), což je asi o 715 YEN více, než kolik stojí běžné CD. První nahrávky vyjdou v Japonsku, na pulty se dostanou na Štědrý den. Ve formátu Blu-spec CD se mají objevit i starší nahrávky.

Spekulace redakce Technet.cz

Společnost Sony zatím s informacemi o novém formátu velmi skrblí a zřejmě proto se o něm na mnoha webech objevily nepříliš pravděpodobné podrobnosti.

Nejčastější z nich se týkají zápisu modrým laserem - podle nich tak má zápis na Blu-spec CD větší hustotu, díky čemuž se na disk vejde více hudebních informací, což vede k vyšší jakosti zvuku. Tuto variantu nepovažujeme za reálnou, protože by takovýto disk nebylo možné přehrát klasickým CD přehrávačem (což je jedna ze zásadních vlastností tohoto formátu).

Nechme se překvapit, zda Blu-spec CD postupně nahradí formát CDDA, nebo se přiřadí mezi hudební formáty SACD a DVD-Audio, které sice audiofilská obec oceňuje, nicméně "masového" užívání se nikdy nedočkaly.

V potaz musíme brát i fakt, že drtivá většina v současnosti vydávaných CD ani zdaleka nevyužívá kvalitativní potenciál systému CD. Ať za to mohou průměrní zvukaři, kompromisní vybavení studií, vysoká cena studiového času (a tedy uspěchané práce) či jiné faktory, nový formát to nespasí.