Sony představuje nové barevné Clié

aktualizováno 
Barevný TFT displej s rozlišením 320 x 320pixelů, výkonný operační systém. S tím jsme se u PDA zařízení zatím příliš často nesetkávali. Sony si nenechává ujet vlak a přikládá ruku k dílu.

Před několika dny zveřejnila firma Sony údaje o novém PDA zařízeníClié. Pod modelovým označením PEG - N700C by měl být tento počítačuveden na japonský trh začátkem dubna. Zatím ovšem není zřejmé, zde budezařízení uvedeno na český trh.

Sony ClieClié PEG - N700C je vybaven 8MB RAM, dále 8MB paměti flash a na hrudi mutluče 33MHz procesor od Motoroly. Mozkem je poté operační systém PalmOS veverzi 3.5. Stejně jako druhé představené PDA Clié, používá tento modelaktivní barevný displej s podsvícením. Co si zaslouží pochvalu je rozlišení,to vzrostlo oproti běžným 160 x 160 bodům u ostatních PDA s PalmOS na 320 x320 obrazových bodů. Součástí balení je i software pro zobrazení speciálníchfontů, které využívají vysokého rozlišení barevného displeje.

S takto vysokým rozlišením je pédéáčko od Sony přímo předurčenépro přenos videosouborů a zobrazování obrázků. Výrobce jej proto dodáváse softwarem gMovie (pro přehrávání videa) a grafickým editorem PictureGear.Přiložen je i internetový prohlížeč Palscape. Kromě toho poskytuje tento"multimediální Palm" i známé funkce jako adresář, termínovýkalendář apod.

Napájení zabezpečují lithium iontové akumulátory, které by měly přiběžném využívání vydržet až 15dní. Při přehrávání hudby se výdržzkracuje na jedenáct hodin (při vypnutém displeji). Zapomenete-li ovšemdisplej vypnout (je to opravdový žrout energie), vydrží přístroj fungovatslabé 3 hodiny. Akumulátory jsou nabíjeny prostřednictvím dodávanéDocking station, přes kterou je realizována i datová synchronizace zařízenís PC. Rozměry v tomto případě nijak neoslňují - délka 118,5mm, šířka71mm a výška 16,8mm patří k průměru. O hmotnosti - 160g - platí to samé.

Sony ClieSpecialitou firmy Sony, známou i z mobilních telefonů, je kolečko JogDial pro rychlý přístup k záznamům v databázi. I u tohoto Clia patří kestandardní výbavě. Protože si však některé programy s posouváním seznamůnevědí rady, je dodáván i speciální ovladač, který skrolování obrazupomocí kolečka Jog Dial umožní. Ve výbavě Sony Clié je i infračervenérozhraní a audio výstup na sluchátka. Sluchátka, dokonce s dálkovým ovládánímna kabelu jsou také součástí dodávky.

PDA zařízení pracuje vedle normálních pamětí Memory Stick i s audio médii,která jsou chráněna bránou MagicGate. Díky tomu je výrazně posunutaochrana autorských práv u audio nahrávek, protože nelze přehrávatneregistrované skladby.

Clié PEG - N700C bude uvedeno nejprve výhradně na japonský trh. Zde sijej budete moci koupit od 7.dubna za cenu 50000Yenů (v přepočtu cca. 16000Kč).Od 21.března si jej ale budete moci objednat prostřednictvím Sony onlineshopu SonyStyle.

Teprve před několika týdny uveřejnila firma Sony informace o tom, žebude na evropském trhu prodávat černobílé Clié PEG - S300. V druhépolovině roku se k němu poté přidá barevná varianta PEG - S500C. To, kdyči zda vůbec bude nově představené Clié na evropském trhu nabízeno, zatímještě není známo.Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...Najdete na iDNES.cz