Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sony ztloustly televize. Kvalitou obrazu a zvuku však zatopí konkurenci

aktualizováno 
Londýn (Od zpravodaje Technet.cz) - Módnímu, ale kontraproduktivnímu ztenčování LCD televizorů je nejspíše konec. Alespoň u Sony. Do silnějších těl se vměstnaly kvalitní reprosystémy a tiché chlazení výkonné elektroniky. Díky novým nožkám však zaberou méně podlahové plochy.

Sony 4K: nezvyklé nožky televizoru v sobě ukrývají i dráhy pro kabely. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Představení televizních novinek společnosti Sony se neslo především v duchu ultravysokého rozlišení. V letošní modelové řadě tak najdete již sedm modelů se 4K obrazovkami ve velikostech 49" - 85", tedy 124 - 216 centimetrů. Ačkoli jsou jejich schopnosti velmi působivé, stále chybí to nejdůležitější - filmy v nativním 4K rozlišení. A zdá se, že to výrobce moc netrápí.

A zrovna u Sony to opravdu zamrzí. Z jejich dílen totiž pochází 4K a 8K filmové kamery, ve studiích Pinewood Studios provozují výcvikové centrum pro práci s 4K vybavením a podíleli se kupříkladu i na unikátním natáčením koncertu Muse ve 4K rozlišení. Nic z toho se však k domácímu divákovi, majiteli špičkového 4K televizoru, zatím nedostane. Škoda, potenciál těchto televizorů zůstává nevyužit.

Sony 4K: House of Cards na Netflixu

Skvělý seriál House of Cards streamuje Netflix ve 4K rozlišení. Datový tok se pohyboval kolem 16 MBit/s, což bude především pro DSL internetové přípojky opravdu výzva. Navzdory velké kompresi obraz vypadal výborně.

Ve vzniku distribučních kanálů jsme se informačně nijak výrazně neposunuli. Blu-ray fórum má ještě do konce roku vytvořit specifikaci pro 4K Blu-ray disky (pozor, neplést s "Mastered in 4K" disky, na kterých je obraz v klasickém FHD), ke kterým bude samozřejmě potřeba i nových přehrávačů. Nové televizory umí přijmout 4K stream obrazu z Netflixu (aktuálně seriál House of Cards, v ČR nedostupný) a YouTube. Pro loňské modely bude dostupný externí streamovací přehrávač, ten tuto funkcionalitu doplní. 

Vrásky na čele nám vyvolala informace, že streamované 4K materiály nebude možné předstáhnout do paměti televizoru, což by se hodilo v lokalitách s pomalejším internetovým připojením. S pomalým připojením se budou videa buď zasekávat, nebo přepínat do nižší kvality.

Obraz ve 4K: zatím důraz na upscaling

Co je největším hendikepem představených televizorů, je tak nabíledni. Jejich potenciál zůstane ještě dlouho nevyužit. Neznamená to však, že by jejich pořízení nedávalo žádný smysl. Poměrně citelným vývojem totiž prochází technologie upscalingu, tedy přepočet obrazu s nižším rozlišením na rozlišení vyšší. Je to poměrně složitý proces, který umožňují dnešní výkonné procesory, kterými jsou televizory osazeny.

Výrobce nám pochopitelně neprozradil (a neudělala to ani konkurence), jak tento proces v jejich podání přesně funguje. Ale něco málo ano: televizor pro dopočet chybějících detailů využívá více po sobě jdoucích snímků, pracuje s odstraněním šumu, doostřením obrazu a především rozsáhlou databází obrazových vzorů, podle kterých televizor dokáže chybějící detaily dopočítat.

Sony 4K: Převod do 4K s obrazovými databázemi X-Reality PRO.

Převod do 4K s obrazovými databázemi X-Reality PRO.

Sony 4K: Rozšířený barevný gamut displejů TriLuminos.

Rozšířený barevný gamut displejů TriLuminos.

Výsledek je působivý, pochopitelně je nejlepší s kvalitním zdrojem, například tedy "4K masterovaným" Blu-ray diskem. Obraz opravdu působí prokreslenějším dojmem, museli jsme však vypnout systém na vylepšení barev, který sice obrazu dodá na atraktivitě, ale vypadá pak spíše jako digitální animace než jako skutečný obraz.

Měli jsme možnost porovnat dva modely 4K televizorů Sony s konkurenčními 4K televizory LG a Samsung, měli jsme plný přístup k nastavení i zapojení a obrazový technik (který do Londýna přiletěl přímo z vývojového centra v Japonsku) měl vybrané vhodné obrazové ukázky.

Sony 4K: nezvykle tlusté tělo televizoru se pozitivně odrazí především na...
Sony 4K: nezvykle tlusté tělo televizoru se pozitivně odrazí především na...

Nezvykle tlusté tělo televizoru se pozitivně odrazí především na kvalitě zvuku. U země je širší (zde je veškerá elektronika), směrem nahoru se tenčí. Těžiště televizoru je příjemně nízko, o to užší může být podstavec. Nerezové provedení navíc vypadá výborně.

Pár příkladů pozorování? Prudká chumelenice v animovaném filmu Frozen. U LG chybí většina sněhových vloček. Jakmile obraz zastavíme, vločky se objeví, jakmile opět spustíme, vločky zmizí. Nejpravděpodobnější vysvětlení: elektronika televizoru je nejspíše chybně považuje za součást šumu, a proto je z obrazu odstraní.

Sony 4K: Plamínek svíčky. Vlevo Sony, vpravo Samsung.

Plamínek svíčky. Vlevo Sony, vpravo Samsung. Rozdíl práce s podsvětlením panelu je patrný (fotoaparátem zvýrazněný).

Při scéně z filmu Kill Bill, kdy hlavní hrdinku zaživa pohřbí v rakvi a snaží se zorientovat při minimálním osvětlení. Samsung si nemohl vybrat, zda má ukázat tmu, takže střídavě zapínal a vypínal podsvětlení a v setmělé místnosti jsme si připadali jako na diskotéce. LG to vyřešilo opačně, na obrazovce jsme neviděli skoro nic. Nemusím asi zdůrazňovat, že u obou těchto ukázek mělo Sony perfektní podání.

Zaměřeno na zvuk

V uplynulých letech panovala premisa, že pokud chce divák lepší zvuk televizoru, koupí si systém domácího kina, kompaktní  soundbar, nebo připojí stávající poslechovou sestavu. Sony se u svých nových nejvyšších řad rozhodlo vyjít vstříc zákazníkům, kteří televizor umístí na stojan na zem a nechtějí se obklopit množstvím další elektroniky a kabelů. Dostatečně kvalitní zvuk tak má reprodukovat samotný televizor.

Sony 4K: Jedna z variant letošních reprosystémů, tato pro modely s kovovým...

Sony 4K: Jedna z variant letošních reprosystémů, tato pro modely s kovovým rámem, které zvuk vyzařují směrem k podlaze.

Díky větší hloubce tak může montovat zvukové i třípásmové systémy se samostatnými ozvučnicemi a bassreflexovými rezonátory. Reproduktory mají membrány ze skleněných vláken na spodní straně vytvrzenou vrstvičkou slídy. Nově byly přepracovány i zesilovače, mají kondenzátory s větší kapacitou a jsou na samostatné elektronické desce.

Sony 4K: membrány televizorů. Na pravé straně letošní model se skleněnými...

Membrány reproduktorů. Pro loňskou řadu (vlevo) plastová, pro letošní ze skleněných vláken.

Sony 4K: Zvuková část televizoru se zesilovači.

Vývojem prošla i zvuková část televizorů, zde deska se zesilovači. Oproti loňskému modelu se navýšila kapacita kondenzátorů.

Po několika zvukových zkouškách musíme uznat, že mimo Bose VideoWave takto dobře hrající televizory na trhu nenajdete. Pozoruhodný výkon předvedly jak u koncertů, tak u rachotu akčních filmů.

Nové rozhraní a ovladač

Chytré televizory se sice docela dobře prodávají (ostatně, mimo nejlevnějších modelů již jiné ani neseženete), ale podle výzkumů Sony u drtivé většiny z nich majitelé jejich chytré funkce nepoužívají. A důvodem je prý příliš komplikované ovládání, což je závěr, který považujeme za správný.

Cestou ven má být nové rozhraní (nazývané New UX) a nový dálkový ovladač "One-Flick Remote" s dotykovou plochou určenou pro ovládání palcem. Menu aktivujete vjetím na dotykovou plochu ze spodní strany, pohyby prstu jsou znázorněny na obrazovce, takže přesně víte, kde zrovna jste.

Sony 4K: Nový

Nový "One-Flick" dálkový ovladač pro snadné řízení funkcemi napěchovaných televizorů. Obyčejnou "tatranku" ale najdete v příslušenství také.

Celé menu je přetvořené do dlaždic, podobné jako u Windows 8, obsluha dotykovou plochou je tím velmi usnadněna - nemusíte se trefovat do malé oblasti nápisu, ale snadno se zastavíte na požadované dlaždici. V hlavním menu jsou smíchány jak programy a funce DVB-T a DVB-S televizního příjmu, tak i všemožné on-line funke, kanály a sociální sítě.

Součástí ovladače je i čip pro NFC komunikaci, pokud k němu přiložíte kompatibilní telefon, začne se jeho obraz přes Miracast okamžitě zrcadlit na obrazovce televizoru.

Sociální sítě na každém kroku

Sociální sítě mění mnoho trhů a ten televizní není výjimkou. Nové modely televizorů se již nespokojí s pouhým přístupem na facebookové zdi, sociální sítě se snaží vmíchat jako přirozenou součást ostatního obsahu. Při sledování fotbalu tak můžete svým kontaktům poslat pozvánku "koukejte se také", chatovat o průběhu hry přes Facebook Messenger, nebo Skype - ten můžete využít i k videokonferenci a vedle zápasu tak uvidíte i kamaráda, jak do sebe láme pivka a utopence. K nezaplacení.

Sony 4K: SocialView nabízí mimo obrazu programu i Skype videokonferenci a...

SocialView nabízí mimo obrazu programu i Skype videokonferenci a zobrazení tweetů na zvolený hashtag.

Můžete si také vybrat relevantní hashtag a na spodní části obrazovky uvidíte, co k tématu (třeba tom fotbalovém utkání) přispívají další diváci. Svůj komentář však přidáváte aplikací v mobilním telefonu, což není špatný nápad, protože zadávání na virtuální klávesnici na obrazovce by bylo všechno, jen ne komfortní.

Televizory jsou pro videokonferenční účely standardně vybavené kamerami a mikrofony, které se však ukázaly jako nečekaně slabou stránkou celého řešení - při zkušebních hovorech jsme si ne vždy rozuměli.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

První 8K monitor na světě, který se na stůl nevejde. Sharp má 70" obra

Kužník Jan: První 8K monitor na světě s úhlopříčkou 70 palců vyrobil Sharp.

Sharp na konferenci IFA Global Press Conference představil světově první 8K monitor s úhlopříčkou 70 palců. Prodávat se...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Najdete na iDNES.cz