Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

SOS se ozvalo už z Titanicu. 100 let nouzového volání

  0:20
Spaste naše duše! Je tomu sto let, co se začalo používat nové volání o pomoc. Tři tečky, tři čárky, tři tečky. Za svůj život jim vděčí tisíce lidí.

...---... aneb SOS - nejznámější nouzový signál | foto: Profimedia.cz

"Vyšlete SOS!" Na palubě propukala panika poté, co loď snů narazila do ledovce. "Je to nový signál. A tohle je možná tvoje poslední možnost jej vyslat." To jsou údajně slova Harolda Brida, jednoho z radiooperátorů nejslavnějšího potopeného parníku světa, Titanicu.

RMS Titanic (ilustrace)

Zatímco Titanic si na své stoleté výročí ještě pár let počká, signál SOS jej slaví letos. Podívejme se, jaký příběh se za tím nepatrným kouskem Morseovky skrývá.

"Co Bůh prokázal"

Vraťme se o téměř šedesát let zpět. Samuel Morse je připraven k první zkoušce jediné linky elektrického telegrafu na světě. K otestování kabelového spojení mezi Washingtonem D.C. a Baltimorem vybrala dcera connecticutského guvernéra část biblického verše ze čtvrté knihy Mojžíšovy (Nu 23, 23): "What hath God wrought."

Větu zakódoval Morse do abecedy, kterou vyvinul společně s Alfredem Vailem a která dodnes nese jeho jméno. Může nás překvapit, že původní Morseova abeceda se od té dnešní poměrně liší. Většina telegrafních stanic přešla v průběhu 19. století na tzv. Mezinárodní Morseovu abecedu, a tak se z té původní stala Americká Morseova abeceda, jelikož se používala téměř výhradně v USA. Kromě tečky, čárky a různě dlouhých mezer obsahovala také třeba dvojitou čárku, která reprezentovala písmeno L, které dnes známe jako ty-tá-ty-ty.

Všudypřítomné telegrafy

Telegrafy zcela proměnily způsob komunikace velkých společností i jednotlivců. Z burzy se náhle stalo neuvěřitelně rušné místo - tečky a čárky, které znamenaly tisícové zisky nebo ztráty, létaly z města do města nepředstavitelnou rychlostí. Traduje se ostatně, že telegraf změnil i způsob psaní novinových článků: reportéři byli náhle skoupí na slovo (telegraf nebyla levná záležitost) a důležité informace dávali na začátek článku, pokud možno do titulky nebo perexu (co kdyby byl na lince výpadek).

Mnoho mladých mužů (a také žen), jejichž hbité prsty přeměňovaly slova na tečky a čárky, se stalo nepostradatelnými prostředníky výměny informací. Telegrafy byly ale stále svázány pevně se stanovištěm, připoutané drátem. Jediná nouze, do které se mohl telegrafista dostat, bylo příliš rychlé tempo vysílajícího, k tomu sloužil signál "nestíhám, pomaleji" nebo "zopakuj poslední slovo/větu". Brzy ale měl přijít vynález, který Morseovu abecedu osvobodí.

Zkuste to bez Edisona, milý Marconi

Že bez drátů by to bylo lepší, to nemusel Cimrman Marconimu radit. Šlo o vynález, který byl tehdy doslova ve vzduchu. Na základě Maxwellových poznatků o elektromagnetismu se do vývoje vysílačů a přijímačů pustilo několik vědců po celém světě. V Německu to byl třeba Heinrich Hertz, po němž se jmenuje jednotka frekvence. Hlavní souboj se ale odehrál mezi Nikola Teslou a Gulielmo Marconim.

Marconi vycházel z odkoupeného Edisonova patentu a v roce 1896 získal britský patent na rádiovou komunikaci. Tesla se ovšem rádiovou komunikací zabýval už od roku 1891, jak dosvědčují zachované dobové články a přednášky. Krátce po jeho smrti v roce 1943 jej vrchní soud USA označil za vynálezce rádia a přiřknul mu příslušné patenty. O to, kdo je skutečným vynálezce rádia, se dodnes vedou spory.

V té době ale bezdrátový telegraf (radiotelegrafie) doslova změnila svět. Námořní doprava dosud byla jedinou možností, jak překonávat moře a oceány, a v rámci čilé obchodní výměny mezi starým a novým kontinentem brázdilo Atlantik velké množství lodí. Možnost se dorozumívat na dálku a i za tmy byla obrovským požehnáním, což si námořníci velice rychle uvědomili. Už několik let po vynálezu rádia bylo pobřeží osázené rádiovými stanicemi a většina velkých lodí měla svého telegrafistu. A bylo potřeba dohodnout se na pravidlech.

SOS

Nejspíše první z takových doporučení bylo vysílat signál SSS DDD, a to opakovaně, s několikaminutovými prodlevami. Vyplývá to ze zápisků z konference radiotelegrafistů z roku 1903. Standardem se tehdy nestal, stanovy dispečerů z té doby pouze uvádějí, že by se měli "pokud možno přednostně věnovat těm, kdo volají o pomoc."

Ovšem už o rok později vznikl nejspíše první mezinárodně uznávaný signál: CQD. Navzdory populárním vtípkům nezkracuje "Come Quick, Drowning" ani "Come Quick, Dammit!" Ve skutečnosti šlo o jednoduché sloučení znaku pro všeobecné volání "CQ" a písmene "D" jako Distress (nouze). V bezdrátové komunikaci byl CQD poprvé použit v lednu 1909, když se u amerického pobřeží srazily lodě RMS Republic a SS Florida.

RMS Republic

Právě signál CQD vysílal Jack Phillips, když se Titanic střetl s osudným ledovcem. CQD se totiž ještě v roce 1912 na britských lodích běžně používalo. Jeho podřízený a o tři roky mladší kolega navrhl novější signál, SOS, a Phillips je začal střídat.

Původně německý signál

Přestože SOS je často považováno za zkratku pro Save Our Souls, jde o zpětně dosazenou mnemotechnickou pomůcku (backronym). Pochází z Německa a byl součástí souboru signálů pro řešení nouzových situací:

  1. Klidový signál (="přestaňte vysílat"): tá-tá-tá-tá-tá-tá, tedy šest čárek
  2. Vyhledávací signál (="my jsme tady"): ty-ty-ty-tá-tá-tá-ty, tedy tři tečky, tři čárky, tečka
  3. Nouzový signál: ty-ty-ty-tá-tá-tá-ty-ty-ty, tedy tři tečky, tři čárky, tři tečky. Měl být opakován, dokud ostatní stanice nepřestanou vysílat

Porovnáme-li nový nouzový signál s původním CQD v Morseově kódu, je zřejmé, o kolik jednodušší byl. Nemohl být také zaměněn za signál CQ, který se používal i při banalitách.

Signál SOS (v americké morseovce S5S) se dostal po berlínské konferenci do stanov a 1. července 1908 vešel v "platnost".

Mnoho operátorů ale ještě, ať už z principu nebo ze setrvačnosti, trvalo na používání signálu CQD, případně používali signály oba. Dá se říci, že s potopením Titanicu si operátoři uvědomili, jak moc je v sázce, a prakticky ze dne na den přešli na jednotný signál.

Písmenná zkratka byla se signálem asociována až později, narozdíl od CQD, který se vysílal včetně mezer, se totiž SOS vysílá legato, tedy bez oddělení jednotivých písmen. Technicky vzato, sekvence VTB, IJS a SMB by posloužily podobně, každá z nich sestaví tři tečky, tři čárky, tři tečky. Přesto se ujala zkratka SOS. Když se později signál stal natolik populární, že se používal i ve vizuální podobě, ocenili možná trosečníci i záchranáři, že je čitelný ze všech stran, vzhůru nohama a stranově převrácený... To je ale nejspíš náhoda.


Ukázka nouzového volání

Luxusní parník Andrea Doria, 1956

"SOS DE ICEH SOS HERE AT 0320 GMT LAT. 40.30 N 69.53 W NEED IMMEDIATE ASSISTANCE"

DE = toto je

GMT=Greenwich Mean Time

LAT= zeměpisná šířka

N= sever, W=západ

Více o nehodě parníku Andrea Doria


Dnes už je signál SOS coby oficiální nouzové volání překonán, v roce 1999 jej nahradil Global Maritime Distress Safety System, v letecké dopravě je používáno klíčové slovo "Mayday". Přesto jsou tři tečky, tři čárky a tři tečky často nejdostupnějším prostředkem pro jasné volání o pomoc. Zachránily tisíce životů a i když si po sto letech užívají zasloužený důchod, každý jim rozumí. A to je u signálu to nejdůležitější.

Odkazy, zdroje, zajímavosti:

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...