Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj čtyřjádrových procesorů: titáni nastupují!

aktualizováno 
Oba hlavní výrobci procesorů AMD i Intel si jak se zdá řekli, že jader v jednom procesorů není nikdy dost. Po dvoujádrových procesorech nám naservírovali hned čtyřjádra. Mají tyto procesory smysl pro běžného uživatele?

Intel Core Quadro

Stále jsou mezi námi lidé, kteří komfort dvoujádrového procesoru neokusili. Stále jsou mezi námi i tací, kteří o smyslu dvoujádrového procesoru pochybují. Navzdory tomu všemu to výrobci s vícejádrovými procesory myslí smrtelně vážně. Důkazem toho je první opravdové čtyřjádro. Intel QuadCore QX6700.

Ani firma AMD nechce zůstat pozadu a tak připravila pro své zákazníky platformu AMD 4x4.

Ve skutečnosti však je dnes na trhu pouze jedno jediné pravé čtyřjádro. Tím je právě Intelův QX6700. AMD totiž z počátku svou platformu AMD 4x4 navrhlo jako dvouprocesorovou záležitost. Tedy dnes v případě AMD 4x4 mluvíme o dvou dvoujádrových procesorech. Netřeba tedy dále vysvětlovat, že AMD má za Intelem zpoždění.

Pravdou však je, že i AMD již představilo plnohodnotný čtyřjádrový procesor a tak se zanedlouho dočkáme dalšího měření sil. V současnosti však máme k dispozici AMD 4x4 se dvěma dvoujádrovými procesory proti Intel QuadCore. Co nám která platforma nabízí?

Procesory: CPU za cenu multimediální sestavy

U AMD tu máme prozatím dvoujádrové Athlony64 FX řady 70. Ty ale nemají nic společného s Athlony64 FX pro s939 nebo sAM2. AMD 4x4 má totiž socket F a to hned 2x na jedné desce. Technologicky jsou však AMD Athlony 64 FX-7x totožné s technologií současných Athlonů64 pro sAM2. Tedy takty do 3,0GHz, podpora DDR2 pamětí. V případě AMD FX 7x máme však 1MB vyrovnávací paměti na jádro.

U Intelu máme k dispozici skutečný čtyřjádrový procesor. Quad Core QX6700 je do důsledku jen složeninou dvou dvoujádrových Core 2 Duo E6700. Každé jádro běží na frekvenci 2,66GHz. Procesor má k dispozici 2x 4MB vyrovnávací paměti. Hlavní výhodou tohoto Intelu je ale fakt, že ho lze osadit do běžné základní desky s podporou QuadCore, což jsou například  všechny s chipsetem i965P. QuadCore Intelu je tedy určeno do běžného socketu 775.

Co z toho vyplývá? Zatímco Intel QuadCore nepotřebuje žádnou extra desku ani socket a bez problémů ho osadíte do stejné patice, jako všechny ostatní dvoujádrové a jednojádrové procesory, tak u AMD máte smůlu. Prozatím si čtyřjádrový procesor do socketu AM2 neosadíte a možná to u toho tak navždy zůstane.

Pokud srovnáme ceny dvou AMD FX-7x socket F, které ke čtyřjádrové sestavě u AMD nutně potřebujete a cenu prozatím jediného dostupného Intel Quad Core QX6700, pak si ani jedna z firem nemá co vyčítat. AMD totiž prodává AMD FX-7x socket F výhradně v balení po dvou a za stejnou cenu, jako stojí srovnatelný QuadCore. U modelů AMD FX-74 (3,0GHz) a Intel QX6700 (2,66GHz) se bavíme o ceně kolem 27 000 korun s daní - ,,lidovky“ to tedy nejsou … 

Základní desky: u AMD sucho 

Tím se dostáváme k základním deskám. Jak už jsem řekl, tak pro Intel QuadCore nepotřebujete žádnou specialitu. Běžná základní deska kolem 4000,- s chipovou sadou i965P je naprosto v pořádku. Pokud chceme skutečně objektivně porovnat výkon obou řešení, můžeme zvolit podobné řešení chipové sady. Tím řešením je pouze nForce 680i a 680a. Jak asi tušíte, tak 680i je pro Intel a 680a pro AMD. 680a je navíc uděláno pro AMD 4x4, jako 2x680i, protože AMD 4x4 jsou dva procesory, zatímco u Intelu pouze jeden. AMD 4x4 je tedy spíše AMD 2x2 – 2 procesory, 2 chipsety atd.  

Dostupnost základních desek s těmito chipovými řešeními je však mizerná. Navíc se do toho zapojily opětovné problémy chipové sady nVidia nForce se SATA disky. Pro Intel nám to ani tak líto být nemusí, jak jsem řekl, tak Quad Core Intelu můžeme osadit do běžně dostupných základních desek s podporou quadcore. U AMD však máme smůlu, jedinou dnes dostupnou základní deskou je právě pouze řešení s nForce680a SLI a tou je dnes ASUS L1N64-SLI WS, další výrobci se ale již také hlásí se svými modely. Pokud tedy srovnáme osaditelnost AMD i Intel řešení, pak je jednoznačným vítězem Intel QuadCore. Zatímco pro Intel stačí běžná základní deska s cenou i pod 4000 korun s DPH, pak pro AMD 4x4 si připravme na prozatím jedinou existující základní desku nějakých 10 000 korun.   

Hledisko nejdůležitější – výkon: vede Intel

Až na několik málo výjimek Intelův Kentsfield nebo-li quadcore ukazuje AMD 4x4 záda. AMD 4x4 neztrácí zejména v testech, kdy je hlavní brzdou testu výkon grafické karty – což je pochopitelné. Jediným testem, kde AMD získává náskok, je test latence přístupu do pamětí, kde zásluhou integrovaného řadiče pamětí je prostě rychlejší.

 

Nicméně to však nic nemění na faktu, že výkonově je na tom Intel QuadCore lépe a je to jen důkaz, že AMD možnosti své současné architektury vyčerpalo a v maximálním výkonu se dnes nemůže novým Intel Core měřit – co bychom však také nechtěli od technologie, která nás již několik let velmi úspěšně provází v porovnání s technologií Core, která se objevila až v letošním roce. 

Provozní podmínky: apetit jako bernardýn? 

Oprávněně velmi sledovanou stránkou testu jsou provozní podmínky, tedy hlavně spotřeba celé sestavy. Jeden čas to už vypadalo, že k novým výkonným procesorům budou muset výrobci přibalovat i malé jaderné elektrárny, aby to zájemce o takový počítač byl vůbec schopen nakrmit. A jak si vedou čtyřjádra?

Pokud má někde koncepce AMD 4x4 co dohánět, pak je to právě otázka spotřeby. Pokud totiž máte na základní desce vše dvakrát – dva procesory, dva chipsety atd., pak asi nelze očekávat nízkou spotřebu. A to se bohužel potvrdilo. Na srovnatelných testovaných sestavách, na srovnatelných řešeních základních desek, se stejným množstvím paměti a stejnými grafickými kartami si sestava AMD 4x4 řekne v maximální zátěži o zhruba 44% více energie, než sestava s Intel QuadCore. Jinými slovy, AMD 4x4 spotřebuje bezmála 2x tolik, co sestava se srovnatelným QuadCore Intelu a to je rozdíl jako hrom. 

Kdo z koho?

AMD 4x4 není pro Quad Core Intelu soupeřem, tedy alespoň ne v dnes nabízené koncepci. Za vyšší cenu získáte nižší výkon při mnohem vyšších nákladech. Těžko to mohlo dopadnout jinak. AMD dnes prostě nemá s čím konkurovat novým Intel Core. Ale tento stav nebude trvat věčně. Na rok 2007 AMD konečně přichystalo novou generaci svých Athlonů 64 a tak by se i AMD 4x4 mělo dostat živé vody. Ve druhé polovině roku by totiž AMD mělo představit skutečný čtyřjádrový procesor a tak platforma AMD 4x4 bude skutečně 4x4 – tedy osmiprocesorovou bestií a na tohle už jeden Intel Quad Core stačit rozhodně nebude. Jenže do toho je daleko a tak po několik dalších měsíců bude hrát AMD 4x4 jen druhé housle.

A co běžný uživatel?

Jistě se ptáte, zda je tu nějaký důvod, proč si čtyřjádra domů pořídit. Upřímně řečeno není. Tedy pokud nevíte, jak sílu více jader využít. Ačkoli to tak může někomu připadat, tak více jádra vlastně nejsou žádnou převratnou novinkou. Jen se konečně technologicky podařilo nastrkat více jader do jednoho procesorů. Místo dvouprocesorových pracovních stanic můžeme dnes využít počítač s dvoujdárovým procesorem. Čtyřjádrové procesory jsou jen logickým rozšířením, které uvítají tam, kde vědí, co s ním.

Pro běžného uživatele, který surfuje po internetu, hraje hry, či sleduje video je stěží odůvodnitelné pořízení dvoujádrového procesoru. Problém je totiž hlavně v software. Dříve prostě nemělo cenu optimalizovat běžný software pro vícejádrové procesory a tak to dnes jde velmi pozvolna. Problémem je i operační systém. Dnes užívaný Windows XP totiž neumí s více jak dvoujádrovými procesory pracovat. Nová Vista již tento problém nemá. Navíc pominu-li využitelnost, stále tu je otázka ceny. Čtyřjádro je tedy jen pro ty, kteří nevědí kam s kapesným, pro ty, kteří chtějí jen to nejlepší, ale hlavně je tu pro ty, kteří dokáží jeho sílu využít.

O čtyřjádrových procesorech jsme však rozhodně neslyšeli naposledy, navíc se dá odhadovat, že to u čtyř jader neskončí. Postupné vylepšování výrobní technologie, kdy Intel QuadCore je vyráběno 65nm a AMD budoucí čtyřjádrový procesor bude 65nm vyráběn také, bude mít za následek další zmenšování procesorových jader a tak se zanedlouho můžeme dívat na osmi jádrový procesor.    

Autor je šéfredaktorem počítačového magazínu Digital Doom´s DigiWorld.    

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz