Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj nejlevnějších domácích kin. Výsledky testu

  16:54aktualizováno  16:54
Šest nejlevnějších domácích kin s cenou do 4500 Kč jsme podrobili důkladnému redakčnímu testu. Které kino má nejlepší obraz a zvuk? Podívejte se na výsledky. Máme pro vás tip na výhodný nákup.

Před týdnem vyšel první díl testu nejlevnějších systémů domácího kina. V něm jsme představili základní součásti těchto systémů, definovali jejich pro a proti, shrnuli obecné možnosti a určili potenciálního uživatele. Nyní je vhodný čas podívat se na konkrétní výsledky jednotlivých testovaných přístrojů.

Stroje jsme podrobili podrobnému zkoumání. Jejich mechanikami prošlo několik desítek testovacích disků různých formátů (CD, CD-R/RW, DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD+R DL) a náplní (Audio CD, MP3, WMA, JPG, DVD-Video, DivX, XviD, MPEG1, MPEG2, VCD, SVCD). 

Systémy hrály v menším obývacím pokoji, zapojeny byly do 42" plasmového televizoru Enox PTV-6842H.

Zkoušeli jsme vše, o čem jsme přesvědčeni, že běžný uživatel může potřebovat a raálně použije.

Hodnocení obrazu a především zvuku je vztaženo na danou cenovou kategorii. Pokud někde používáme superlativy, tak vězte, že stejný výkon by byl při testu sestav kolem 50 000 Kč označen jako nedostatečný.

Startovní listina

Nejprve se podívejme na obsazení testu. Podrobili jsme mu šest kin šesti výrobců.  

Akai DVD-R5000 za 3 634 Kč 

Daewoo DHC-100X za 3 490 Kč

Hyundai HTS-227 za 3 652 Kč

Orava DAV-100Y za 3 499 Kč

Sencor SHC-XD550 za 3 350 Kč

Thomson DPL-914 VD za 4 445 Kč

Co dovedou mechaniky?

Většina mechanik vykázala solidní čtecí vlastnosti. Bez větších problémů přehrály všechny varianty kompaktních disků a jednou zapsatelné jednovrstvé DVD.

S dvouvrstvým zapsatelným DVD si neporadil Hyundai, přepisovatelné DVD nepřehrála Akai a Orava. Akai někdy nepřehrála i jiné druhy disků, bez ohledu na druh či výrobce.  

 

Co přehrají a co ne?

Zcela zásadní dělení – přehraje komprimované video v DivX? U čtyř modelů z naší šestice můžeme říci ano: Akai, Daewoo, SencorThomson. Tři z nich - Akai, Sencor a Thomson si poradí i s technologiemi GMC (globální kompenzace pohybu), QPel (Quarter Pixel) a Packet Bitstream. Co se týká XviD, tam platí, že kdo přehrál DivX, přehrál i XviD. Daewoo nedokázal přehrát DivX soubory z DVD disku, zatímco MP3 mu nepůsobily problémy. Hyundai a Orava DivX nepřehraje.

S přehráváním DivX je spojený ještě jeden jev – titulky. Jednak jde o to, zda je přístroj vůbec dovede zobrazit. Pokud ano, tak zda s českou diakritikou. Pokud ji neumí, tak jsou znaky jako áčěéířš nahrazeny jinými symboly, například podrtžítky. Tím je čtenost textu poněkud ztížena. Dalším úskalím mohou být titulkové soubory pojmenované jinak než film, či více titulkových souborů na jednom disku.

Akai hraje jen titulky formátu srt., které se jmenují stejně jako film, české znaky neumí. Daewoo přehrálo titulky s perfektní diakritikou, v tmavším podkladu, ve formátech sub i srt. Mohou se jmenovat jinak než film, ale více titulků na stejném disku ho vyvedlo z míry a nepřehrál nic.

Sencor potřebuje, aby se titulky jmenovaly stejně jako film, pak přehraje sub i srt s perfektní češtinou. Thomson U DivX čte titulky s bezchybnou češtinou, zobrazuje je výrazně. Písmo je však poněkud drobné, navíc není umístěno na tmavším podkladu. Výhodou je jeho příjemně žlutá barva. Zobrazuje i 3 řádky, dovede si tak poradit i s dlouhými titulky. Přehrál srt i sub a soubory se mohly i různě jmenovat.

Videosoubory v MPEG1 a 2 přehrály všechny stroje, stejně jako videodisky VCD a SVCD. S MP3 si také poradily veskrze dobře, pouze Akai nezvládla variabilní datový tok a Daewoo si nerozumělo s poloviční vzorkovací frekvencí některých souborů (22,05 kHz). ID3 zobrazí Orava a Akai.

Obrázky JPG dokázaly zobrazit všechny stroje, bez výraznějších problémů. Sencor a Thomson dokonce dovedou pustit k prohlížení obrázků hudbu – jemný hudební podkres jistě oceníte při prezentaci fotek z dovolené.

Dekódované formáty, zvukové úpravy

Všechny testovanci dekódují prostorový zvuk Dolby Digital, což je nejběžnější formát prostorového zvuku na filmových DVD. Orava, Daewoo a Thomson umí dekódovat i DTS, což je kvalitnější, ale méně používaný formát prostorového zvuku. Navíc, na DVD je vždy ve společností Dolby Digital stopy, takže nehrozí, že byste zvuk u DVD díky nepřítomnosti DTS dekodérů neslyšeli.

Vzhledem k tomu, že zvukové kvality těchto systémů se ani zdaleka nepřibližují možnostem Dolby Digital, není přítomnost DTS důležitá. Na některých přístrojích je k vidění DTS logo, i když příslušné dekódéry nemají. Zde je nutné si povšimnout malých písmenek „digital out“, které se pod logem DTS skrývají. Značí, že na digitálním výstupu přístroje je DTS signál obsažen.  

Akai, Daewoo a Thomson mají i DPL II dekodéry, které dovedou ze stereofonních nahrávek vykouzlit prostorovou reprodukci.

Přehrávací režimy a speciální funkce

Funkce, které se zpravidla moc nepoužívají, ale jejichž potenciální možnost použití potěší. Především je to opakované přehrávání jedné skladby, celého alba, či A-B úseku (všechny stroje), náhodný výběr skladeb (Daewoo, Orava, Thomson) a přímý přístup na čas či kapitolu (Akai, Daewoo, Orava, Thomson). Programování, tedy určení pořadí přehrávání skladeb nabízí Akai, Hyundai a Sencor a Thomson. K programu je připraveno 20 pozic. Orava disponuje i funkcí resume, který spustí přehrávání tam, kde byl před vypnutím přístroje ukončen. Thomson má i funkci „intro“, kterou přehraje začátky skladeb. Všechny stroje mají funkci Zoom, tedy zvětšování přehrávaného obrazu. 

Přehlednost a šikovnost menu

Ukázky menu při přehrávání MP3 CD disku. Obrázky jsou foceny z televizoru.

Akai

Akai řadí všechny soubory za sebe, nerespektuje adresářovou strukturu, pokud je na disku několik set souborů, je orientace dosti nepříjemná. ID3 tagy zobrazuje.

Daewoo

Menu přehrávače Daewoo přehledností a rychlostí navigace také příliš neoplývá.

Hyundai

Menu přehrávače Hyundai respektuje adresářovou strukturu a proto se v něm výborně vyhledává.

Orava

Mizerná navigaci mezi soubory částečně vyvažuje zobrazení ID3 tagů. Menu je stejné jako u Akai.

Sencor

Menu Sencoru je shodné s přehrávačem Hyundai je velmi přehledné, respektuje adresáře, v pravé části zobrazuje náhledy fotografií.

Thomson

Menu Thomson respektuje adresářovou strukturu, vyhledává se v něm snadno. Je nutné přepínat mezi výběrem hudebních souborů a obrázků.

Tuner

U tuneru nás zajímaly jen 3 věci – kolik mají předvoleb, jak jsou citlivé a zda mají RDS. Začněme od konce – RDS, tedy Radio Data System, mají všichni. Počet předvoleb se pohybuje od 20 (Orava, Akai, Thomson), přes 30 (Daewoo) po 50 (Sencor, Hyundai). Citlivost jsem měřil podle toho, kolik stanic dokázal přijmout a uložit bez šumu. Orava 14, Sencor a Akai 18, Hyundai 19, Thomson 20 (zde limit malým počtem předvoleb, celkem naladil 22 stanic) a Daewoo 26 stanic.

Dálkové ovladače

Akai nabízí drobný a dálkový ovladač, který je trochu nepřehledný, ale základní tlačítka má rozmístěna poměrně šikovně. Mrzí mne především drobná tlačítka hlasitosti a nesmyslně „rozhozené“ volby zvuku a titulků.

Ovladač Daewoo vypadá poněkud monstrózně, ale ukázal se jako veskrze praktický – pouze volba titulků, zvuku a hlavního menu disku je zbytečně skryta mezi mnoho dalších „čudlíků“.

Hyundai a Sencor mají stejné, ďábelsky nepřehledné ovladače. Play je skoro na druhé straně ovladače než stop, často se plete hlasitost a pauza.

Výborně řešený ovladač nabídla Orava, který má logicky tvarovaná tlačítka, takže se snadno obsluhuje poslepu, navíc toto hodně pomůže lidem se zrakovým postižením. Výhradu bych měl pouze k jejich rozložení.

Ergonomicky nejlepší ovladač je přibalený ke kinu Thomson, dobře padne do ruky, tlačítka se nepletou a vše obsloužíte jedním palcem. 

 

Přípojná místa

Akai

Scart, S-Video, komponentní, kompozitní, analogový dvoukanálový audio vstup i výstup, digitální zvukový výstup.

Daewoo

Scart, S-Video, kompozitní, video in (smyčka pouze do kompozitního, bez převodu), zvukový analogový vstup. Výstup pro aktivní subwoofer, sluchátka

Hyundai

Scart, S-Video, komponentní i kompozitní video vstupy, 2 páry linkových zvukových výstupů, 2 páry vstupů, digitální optický i elektrický výstup, 2 mikrofoní vstupy

Orava

Scart, S-Video, komponentní, kompozitní, digitální optický i elektrický výstup, výstup pro subwoofer, 2 linkové vstupy, jeden výstup.

Sencor

VGA výstup pro monitor, Scart, S-Video, komponentní i kompozitní video vstupy, 2 páry linkových zvukových výstupů, 2 páry vstupů, digitální optický i elektrický výstup.

Thomson

Dva analogové zvukové linkové vstupy, Scart a USB (to najdete na čelním panelu) 

Zvuk a obraz

Akai má výrazný dynamický projev, s výraznou střelbou a některými detaily. Ve složitějších pasážích zmatek. Zvuk má výraznou plastovou příchuť, což je dáno tím, že všechny reprosoustavy jsou z plastu. To je děs především u subwooferu
Obraz solidní, trochu s šumem.

Obraz systému Daewoo není příliš ostrý, s trochu hrubší strukturou. Jakoby pod mírným oparem. Výrazně horší než třeba u Hyundai. Ve zvuku je málo výšek, což ubírá na cinkavosti a detailech. Na druhou stranu má solidní dynamiku a hutnost. Hlasu je hůře rozumět. Dramatičnost solidní. Ale hodně ve středech, subwoofer se snaží, leckdy trochu monotónně.

Hyundai předvedla velmi dobrý obraz s solidní čistotou i sytostí barev a mírně nižší ostrostí. I na velké obrazovce však velmi dobře koukatelný.
Během reprodukce se nejhůře projevoval centr – hlas je frekvenčně omezený, působí zúženě a přiškrceně. Srozumitelnost velmi dobrá. Vykreslení prostoru je solidní, zvuk však neopouští prostor reprosoustav. Zvuk však nepůsobí ostře, ale poměrně příjemně, dojem kazí plastově dutý nádech. Ve vyhrocené akční scéně dojde ke zmatku, ale zvuk má sílu a energii a to překvapivě i ze směšně malého subwooferu. Navzdory očekávání nezačal chraptit, dunit, ani jezdit po podlaze, ale vyvinul solidní basový akustický tlak. Vzhledem k ceně považuji zvuk i obraz za velmi dobrý.

Orava nabízí velmi dobrý obraz, jasný, zřetelný, kontrastní, barevný, čistý.
Zvuk má nejlepší výšky a solidní středy, hlas je ostřejší, ale skvěle čitelný. Bohužel postrádá skoro jakékoli basy.

Sencor nabízí nejlepší zvuk – kvalitní centr, dostatek detailů i dynamiky, méně cinkavé, ale ve středech ostřejší, subwoofer neduní, ale má razanci a sílu.Dramatičnost, užší prostor, jen střední zmatek.
Obraz výborný, jen menší kontrast – působí jako pod lehkým oparem.

Thomson byl pro nás příjemným překvapením. Nejvíce si ceníme kvalitní reprodukce centrální reprosoustavy – dialogy byly přirozené a dobře srozumitelné. Hlas je čistý s jasnou konturou a zároveň nepůsobí syrově. V složitých pasážích nastává zmatek, ale tóny jsou dynamicky různorodé a zvuk se neslévá. Maximální hlasitost do malého až středního obýváku. Zvuk CD živý, ale poněkud ostřejší.
Obraz je solidní, ostrost i barevná sytost by mohly být trochu lepší.

Poznámka pod čarou

Častým problémem těchto levných systémů je jejich hlučnost - ať už ventilátorů, či samotných mechanik.

Zmínit musím především Akai s velmi hlasitým chlazením ventilátorem, u které jsem se někdy skoro bál aby nevzlétla. Daewoo se pro změnu vyznačoval hlučnější a zároveň pomalejší mechanikou.

Sláva vítězům...

Vítěz testu

Thomson je systém z vysokou užitnou hodnotou, čemuž přispívá i u konkurence nenabízený USB vstup. Výborně hraje, čte DivX s českými titulky a svým vzhledem navíc působí mnohem dražším dojmem.

Tip redakce 

Cenovým tipem a tipem redkace se stal systém Sencor, který nabízí výborný zvuk, velmi dobrý obraz, kompletně do češtiny lokalizované menu a především titulky s bezchybnou češtinou. V porovnání s Thomsonem sice nanabízí tolik funkcí, je však výrazně levnější.
 Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Zatím nejlepší televizor, jaký u Samsungu vyrobili. Zkusili jsme nový Q9

Odesláno z mého chytrého telefonu Samsung Galaxy.

Může stát na elegantní trojnožce přímo na podlaze a vede k ní jen jeden kabel. Pokud chcete, bezezbytku splyne se zdí...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Najdete na iDNES.cz