Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj pěti 17palcových LCD. Vyberete si? (Díl druhý)

aktualizováno 
Redakčním testem prošlo pět sedmnáctipalcových LCD renomovaných značek. Druhý díl tohoto testu vám poodhalí, jak se s těmito modely pracuje a jaké mají schopnosti.
Testované LCD panely jsme vám již představili v minulém díle a nyní je čas zjistit co se skrývá pod kapotou.

Eizo FlexScan L550

Jednoduchý lehký design nedovoluje tomuto modelu ohromovat příliš svou pohyblivostí. Jediná možnost je nastavení naklonění displeje pomocí vyklápěcí nožičky. Na druhou stranu se jedná o jediný přístroj, u něhož se při instalaci na stojan standardu VESA nemusí oddělovat podstavec.

Eizo nabízí přehledné menu, které zvládne ovládat i nepříliš zkušený uživatel. Jako jediný model našeho testu zvládl zobrazit vyšší než klasické rozlišení. Určitý problém by mohlo méně zkušenějším uživatelům činit nechtěné přepnutí z aktivního vstupu obrazového signálu na nepřipojený. Neobjeví se totiž žádné upozornění, ale za zhruba 10 sekund se LCD přepne na aktivní vstup. Během těch deseti sekund však takový uživatel může provádět „záchranné“ akce neboť nebude vědět co se děje.

Automat si velice dobře poradil s nastavením obrazu při připojení ke grafické kartě. V podstatě nebylo potřeba nic upravovat. Speciální funkce na vyrovnání intenzity podsvícení se osvědčila především k večeru.

Eizo má velice dobré podsvícení displeje, které je stejně intenzivní u středu i okrajů. Barevná plocha se tedy jevila jako homogenní. Při testu na akčních hrách a při sledování filmů jsme neobjevili žádný nedostatek.

HP 1730

Nejdražší model našeho testu nabízí jako jediný integrované reproduktory. Jejich schpnosti se však řadí spíše k horšímu průměru a každý alespoň trochu náročnější uživatel asi raději využije kvalitnější externí repro. Výhrady jsme také měli k automatickému systému pro nastavení obrazu, který nevyužil celou plochu displeje pro zobrazení, když vynechal malinký prostor u okraje.

OSD menu je přehledné a dobře se ovládá snadno přístupnými prvky. Poněkud nás však zarazilo, že při různém nastavení jasu se toto téměř neprojevilo na samotném obraze.

Naopak příjemné jsou možnosti manipulace s obrazovkou, která je výškově nastavitelná a díky kloubu ji lze otočit o 90 °, takže získáte obraz na výšku. To je výhodné při práci, jejíž výsledek se později objeví na papíře. Poněkud to však kazí fakt, že úhel pohledu na obraz bez změny barevnosti je v horizontálním směru otočen směrem nahoru. To znamená, že z vrchu se dá na obrazovku koukat i z velice ostrého úhlu, zatímco problémy s barevností při pohledu ze spodu nastanou dříve. To by samozřejmě nevadilo, kdyby se nedalo panelem otáčet.

Menší nedostatek se také projevil v plynulosti podsvícení, které v některých rozích mírně zaostávalo za zbytkem. Přístroj nabízí poněkud menší dobu odezvy, než konkurence, ale i při náročnějším amatérském využití to nelze poznat.

LG Flatron L1730

Tak trochu secesní vzhled má v důsledku žebrování testovaný panel od LG. Tento model, podobně jako LCD od Sony, skrývá konektory za tenkou plastovou deskou, která zakrývá podstatnou část zadního prostoru. Dokonce má shodně řešené umístění ovládacích prvků, které se nachází na spodní hraně přístroje. Tento systém je sice z hlediska vzhledu zajímavý, ale ne příliš praktický. Poněkud to vyvažuje dobře zpracované přehledné menu, kde se vedle standardních prvků, objevují i speciality jako systém pro vyvážení bílé, který automaticky upraví teplotu barev. Další nabídka menu funkce f-Engine, pracuje podobně jako scénické režimy u digitálního fotoaparátu – nastaví vlastnosti přístroje tak, aby bylo docíleno optimálních výsledků. K dispozici je čtveřice nastavení: pro text, film, uživatelské a normální.

Také toto LCD nabízí možnost otočení obrazu na výšku. Podobně jako u Eiza se ani tady uživatel nedozví, že náhodně přepnul na druhý vstup a proč mu obrazovka na pár chvil ztmavla.

Přístroj má díky poměrně vysokému jasu a kontrastu živé zobrazení barev. Dojem nekazí ani podsvícení, které prakticky nikde nevytváří problematické části. Problém jsme neobjevili ani při hraní her a sledování filmů.

 

Eizo FlexScan L550 HP L1730 LG L1730P
úhlopříčka 17" 17" 17"
DP (pixel pitch) 0,264 mm 0,264 mm 0,264 mm
počet barev 16,7 milionu 16,2 milionu 16,2 milionu
jas 300 cd/m2 300 cd/m2 300 cd/m2
kontrast 450:1 450:1 450:1
pozorovací úhly (hor./ver.) 160º/160º 160º/140º 160º/140º
max. rozlišení 1600 x 1200 1280x1024

1280 x 1024

frekvence analog. hor. 31,5 - 80kHz, ver. 56 - 75Hz/
dig. hor. 31,5 - 64 kHz, ver. 59 - 61 Hz
hor. 30 - 83 kHz, ver. 56 - 76 Hz hor. 30 - 83 kHz, ver. 56 - 75 Hz
vstupy VGA (analog), DVI-D VGA (analog), DVI-D VGA (analog), DVI-D
audio ne ano ne
spotřeba < 2 W v klidovém stavu, typicky 38 W

< 2 W v klidovém stavu, typicky

< 50 W s audio in

3W v klidovém režimu, typicky 40 W
rychlost odezvy bodu  16 ms 25 ms  16 ms
speciality jasový senzor otáčení displeje na výšku otáčení displeje na výšku
rozměry 369 x 298 - 344,5 x 222,5 mm (podstavec rozložen), 369 x 350,5 x 52 mm (podstavec složen) 354 - 418 x 245x 381  mm 398 x 400.5 x 140 mm
hmotnost 3,9 kg 7,0 kg 6,1 kg
cena s DPH/záruka  14 500 Kč / 5 let  16 000 Kč/ 3 roky 13 500 Kč / 3roky

 

Samsung SyncMater 710N

Novinka z dílen společnosti Samsung jako jediná spolu s LCD Sony nebyl opatřena praktickým držákem pro případné přenášení. Možnosti pohybu má stejné jako zmíněný model od LG a také je vytvořen v podobném stylu. Naštěstí však zůstal tradiční systém ovládacích prvků. Pro Samsung klasické je i OSD menu, které však obsahuje některé zajímavé prvky. Uživatel má například možnost nastavit si 4 různé barevné tóny (chladné, normální, teplé, uživatelské), což je u jiných monitorů označeno jako teplota barev.

Další zajímavostí je nastavení úrovně ostrosti obrazu, což se hodí při pořechodu do menších rozlišeních, ale žádné zázraky nečekejte. Přístroj také nabízí funkci MagicBright, která je obdobou f-Engine. Zde jsou však k dispozici pouze režimy pro práci s textem, internetem nebo pro hraní ner. Ve spolupráci se systémem MagicTune pro nastavení barev, by mělo být barevné podání monitoru optimální za většiny světelných podmínek.

Také tento model má dobře zpracované automatické nastavení při zapojeném analogovém vstupu. Nejvyšší kontrast z testovaných modelů a vysoký jas umožní vytvořit velice pěkně vybarvený obraz, který nemá problémy s podsvícením a tím pádem i homogenitou. Také tento model obstál velice dobře v testech přehrávání videa a hraní akčních her.

Sony SDM-HS73P

Již na první pohled je vidět, že nový LCD displej Sony řady Premium není určen pro běžnou práci v kanceláři, ale hodí někam do reprezentačních prostor. Luxusně vyhlížející design podtrhuje čirá deska umístěná před samotnou obrazovkou. Někoho může zklamat, že LCD nenabízí větší možnosti pohybu než naklánění dopředu a dozadu, natož pak otočit obraz na výšku.

Nás nepříjemně překvapily odlesky, které vytváří krycí patrně skleněná deska, která je vyrobená technologií Onyx black, při práci v místnostech s intenzivním zdrojem světla.

Způsob ovládání podobný jako u LG je poněkud lepší při práci. Také menu by nemělo činit potíže. Sony umožňuje nejen měnit intenzitu podsvícení, ale i samostatně i jas.

Nový model od Sony disponuje funkcí Eco Mode. Ta poskytuje rychlý přístup jak k již přednastaveným, tak uživatelsky nastavitelným profilům jasu. To umožňuje rychleji a přesněji reagovat na změny okolních světelných podmínek.

Barevnost a podsvícení jsme shledali bez problémů, přičemž nás zaujalo pěkné podání černé barvy. Akční scény ve filmech i při hraní zvládá přístroj na výbornou.

Samsung SyncMaster 710N Sony SDM-HS73P
úhlopříčka 17" 17"
DP (pixel pitch)

0,264

0,264 mm
počet barev 16,2 milionu 16,7 milionu
jas 300 cd/m2 400 cd/m2
kontrast 600:1 500:1
pozorovací úhly (hor./ver.) 160º/160º 160º/160º
max. rozlišení 1280 x 1024

1280 x 1024

frekvence - hor. 28 - 80 Hz, vert. 48 - 75 Hz
vstupy VGA VGA
audio ne ne
spotřeba 34W max 45W
rychlost odezvy bodu 12 ms 16 ms
speciality otáčení displeje na výšku ne
rozměry 370 x 406 x 190 mm 441 x 404 x 216 mm
hmotnost 4,35 kg 5,9 kg
cena 13 500 Kč / 3 roky 15 500 Kč / 3 roky

Závěr

Pokud se potenciální kupec bude rozhodovat podle poměru cena za výkon, asi sáhne buď po LG nebo Samsungu. Pokud má grafickou kartu s digitálním výstupem DVI bude jeho volba jasná a padne na LG. V jiných případech může převážit větší kontrastní poměr Samsungu a jeho další vlastnosti, které jsou však LG velmi podobné.

Kdo si potrpí na luxusní a originální vzhled a nebude mu vadit vyšší cena, vybere si s největší pravděpodobností model od společnosti Sony.

Sázkou na jistotu je pak Eizo, které nabízí pětiletou záruku a je známo vysokou kvalitou svých modelů.

LCD od HP bohužel v tomto srovnání nedopadlo nejlépe, ale své zájemce si také nalezne. Patrně však nejdříve bude muset klesnout jeho cena.Témata: Monitory, LG, Samsung

Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Počet chytrých věcí připojených k internetu se u nás zdvojnásobí

Ne CESu se také objeví nový produkt společnosti General Electrics (GE). Její...

Česko se nebojí chytrých zařízení. I tak by se dala interpretovat nejnovější čísla výzkumné společnosti Gartner.

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz