Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj pěti 17palcových LCD. Vyberete si? (Díl první)

aktualizováno 
Redakčním testem prošlo pět sedmnáctipalcových LCD renomovaných značek. Jsou určené domů i do kanceláře. Je mezi nimi veliký rozdíl? Čím zaujmou případné zájemce o koupi? Co mohou současné modely nabídnout?
Sedmnáctipalcová LCD jsou čím dále tím více zajímavější koupí. Většina výrobců zobrazovacích zařízení totiž pomalu opouští výrobu 15“ displejů a na jejich místo se snaží prosadit modely s úhlopříčkou větší o o dva palce.

To je také jeden z důvodů, proč ceny těchto modelů klesají poněkud rychleji a začínají tak být zajímavé pro stále větší okruh potenciálních uživatelů. Pět takových LCD monitorů si nyní můžete prohlédnout prostřednictvím následujícího testu. V prvním díle vám nejdříve představíme, druhý pak bude věnován jejich schopnostem a výbavě.

Eizo FlexScan L550

LCD Eizo FlexScan L550LCD Eizo FlexScan L550

Design:

Tento LCD panel má ze všech testovaný monitorů nejsubtilnější rozměry a jako jediný nemá pevný stojan, ale pouze vyklápěcí podstavec. To značně omezuje pohyblivost, ale na druhou stranu podstatně šetří prostor. Je jej také možné narozdíl od konkurence rovnou pověsit na zeď, aniž by musel být nejdříve odstraněn stojan. Hlavní úsporu místa zajišťuje jen 14 mm tenký rámeček, což oceníte v okamžiku, kdy potřebujete použít více monitorů v řadě. Velice šikovnou novinkou je vestavěný jasový senzor, který je umístěn na horní straně rámečku, a který automaticky upravuje jas podle osvětlení a denní doby. Tuto funkci je samozřejmě možné v menu vypnout.

LCD Eizo FlexScan L550LCD Eizo FlexScan L550

Ovládání a OSD:

Ovládací prvky jsou umístěny v přední části stojánku. K dispozici jsou čtyři tlačítka. Jedno je připraveno pro vypínač. Další dvě jsou určeny k přímému vstupu pro úpravu jasu a kontrastu. Poslední umožní vstup do menu. Jeho první část obsahuje běžné možnosti nastavení jako je úprava převodu analogického signálu prostřednictvím funkcí Phase a Clock nebo posouvání obrazu na zobrazovací ploše. Další část umožní uživatelské nastavení barev pro každou složku RGB zvlášť a umožní také výběr ze dvou nastavení teploty barev (6500, 9300 K). Specialitou tohoto modelu je aktivace barevného profilu sRGB. V poslední položce je možno upravit čas vypnutí při nepoužívání LCD, pozici OSD menu a již zmíněné vypnutí reakce na různé světelné podmínky. V této skupině je také k dispozici možnost návratu do továrního nastavení panelu.

HP 1730

LCD HP 1730LCD HP 1730

Design:

Tento monitor je jako jediný z testovaných modelů vybaven integrovaným reproduktorem, který zabírá celý spodní okraj. Přední rámeček a okraj podstavce je ve stříbrné barvě. Celé zadní straně a zajímavě řešenému stojanu, který ovšem vyžaduje pro manipulaci trochu hrubé síly, naopak dominuje černá. Díky otočnému podstavci je možné celým monitorem otáčet stejně jako u přístroje od LG do stran. Podobně je noha displeje vybavena kloubem, který LCD umožňuje otočit o 90 stupňů a využít výhod obrazu na výšku . Pro připojení monitoru jsou k dispozici analogový a digitální video vstup DVI-D, které doplňuje vstup pro připojení reproduktoru. Přístroj je relativně těžký, ale případné přenášení usnadňuje rukojeť na zadní straně. Připojit jej lze prostřednictvím analogového D-Sub vstupu nebo před digitální DVI-D konektor.

LCD HP 1730LCD HP 1730

Ovládání a OSD:

K ovládání monitoru slouží čtyři tlačítka, přičemž jedno z nich je vypínač, na přední straně monitoru hned nad reproduktorem, jehož hlasitost se reguluje pomocí kolečka na spodní straně displeje. Menu je poněkud spartánské, ale přesto i přes velké množství položek relativně přehledné, byť méně zdatný uživatel by se v něm mohl ztratit. Proto si můžete vybrat ze dvou druhů menu. Základní menu přitom obsahuje pouze položky podsvícení, kontrast, automatické nastavení, přepnutí do pokročilého menu a exit. V pokročilém menu si mimo jiné můžete nastavit takové vychytávky jako je čas, kdy se má monitor automaticky vypnout a zapnout, šetřič energie, doba za jakou má zmizet menu nebo jeho průhlednost.

LG Flatron L1730

LCD LG Flatron L1730LCD LG Flatron L1730

Design:

Na tomto monitoru vás musí na první pohled upoutat jeho masivní stojan ze šedivého plastu a výrazným žebrováním, který je umístěn na otočném stojanu. Kromě toho je možné monitor vysunout o sedm centimetrů. Pro přenášení a lehčí manipulaci při výškovém nastavení je LG opatřeno praktickým držadlem. Aby bylo možné monitor za držadlo i přenášet a nehrozilo přitom nechtěné vysunutí, je na na stojanu umístěna pojistka. Ke stojanu je displej připevněn kloubem, který umožňuje nejen jeho naklonění, ale i otočení o 90 stupňů. Díky dodávanému softwaru se přitom stranově převrátí i obraz. Samotný displej má poměrně široký rámeček, který je však stále užší než u monitoru od Sony. Konektory a kabeláž jsou poměrně zapuštěné a nejsou na první pohled patrné, takže pokud by nešlo displej otočit, byly by jen velice těžko přístupné. Část zadní stěny je chráněna plastovým krytem, jehož sundání usnadňuje práci s konektory a je nezbytné pro umístění LCD na zeď. Co se týče rozhraní, je monitor kromě analogového vstupu vybaven i digitálním rozhraním DVI-D.

LCD LG Flatron L1730LCD LG Flatron L1730

Ovládání a OSD:

Ovládací prvky jsou umístěny zespodu na pravé straně displeje, ale jsou poměrně zapuštěné a chce to trochu cviku, než se s nimi uživatel trochu sžije. K ovládání přitom slouží čtyři tlačítka, které doplňuje vypínač. Menu je rozděleno do sekcí obraz, barvy, pozice, tracking, reset a setup, které dále obsahují jednotlivé parametry: obraz - podsvětlení, kontrast, gamma; barvy - teplota, složky RGB; pozice - horizontální, vertikální; tracking - clock, phase; reset -, vyvážení bílé; setup - jazyk a pozice menu. Pohybování v menu je intuitivní a jistě se v něm každý rychle zorientuje. Speciální tlačítko je věnováno funkci f-Engine, o které se zmíníme v dalším díle.

Samsung SyncMater 710N

LCD Samsung SyncMater 710NLCD Samsung SyncMater 710N

Design:

I tento monitor kombinuje stříbrnou barvu s černou. Stříbrná barva byla použita na úzký rámeček kolem displeje a na vnější stranu stojanu. Naopak černá barva byla použita na zadní stranu monitoru a vnitřní stranu stojanu. Stojan je masivní a má podobu obráceného písmene „Y“, které je svými rameny připevněné k podložce. Na zadní straně nohy je gumová úchytka na kabeláž a závlačka, po jejíž vytažení je možné posunovat displej nahoru a dolů. Také tento přístroj podporuje nastavení displeje pro práci „na výšku“. Po snadné otáčení je monitor vybaven otočným podstavcem. K otočení vám postačí jeden prst.

LCD Samsung SyncMater 710NLCD Samsung SyncMater 710N

Ovládání a OSD:

Pro ovládání monitoru je k dispozici šest tlačítek, které jsou umístěny vpravo na přední straně monitorů. Tlačítka se šipkami mají navíc zdvojené funkce. Šipkou nahoru aktivuje také podsvícení. Šipka dolů si naopak můžete nastavit vychytávku MagicBright, která vám umožní nastavit podsvětlení podle účelu: custom, text, internet, entertain. Menu, které je ovládáno pomocí čtyř tlačítek, je rozděleno do pěti oblastí označených ikonou (picture, color, image, OSD, setup a information). V nastavení OSD je možné si nastavit kromě jazyka, pozici menu, průhlednost menu, která se ovšem nastavuje v jedné úrovni, a dobu zobrazení menu.

Sony SDM-HS73P

LCD Sony SDM-HS73PLCD Sony SDM-HS73P

Design:

Elegantní monitor vás na první pohled zaujme svým širokým rámečkem, kterému na spodním okraji dominuje velký nápis Sony. Samotný displej je chráněn desku z materiálu, který vypadá jako sklo a dodává tak LCD luxusní nádech. Výrobce myslel i na zadní část LCD , která se také dočkala designové úpravy a tak jako LG používá odnímatelný kryt. Ten schovává konektory i kabeláž a nic tak neruší elegantní linie monitoru. Co se týče rozhraní, je monitor bohužel vybaven pouze analogovým vstupem. K podstavci je monitor připevněn kloubem, který umožňuje jeho naklánění dopředu a dozadu. Přístroj je poměrně těžký.

LCD Sony SDM-HS73PLCD Sony SDM-HS73P

Ovládání a OSD:

Ovládací prvky jsou umístěny zespodu na pravé straně monitoru, přesto se dají dobře nahmatat a snadno ovládat. K dispozici je kromě vypínače dalších pět ovládacích tlačítek (menu, nahoru, dolů, OK a podsvícení). Ovládání přehledného menu, kterému dominují bílá a šedivá barva, je intuitivní a neměli by jste s jeho ovládáním mít jakékoli potíže. Umožňuje nastavení standardních parametrů jako jsou podsvícení, kontrast, světelnost, roztažení a posun obrazu, teplotu barev, Gamma, jazyk, reset, pozici a zamknutí menu. Bohužel však není možné nastavení průhlednosti menu. Zajímavou vychytávkou je možnost nastavení podsvícení jediným tlačítkem bez toho, aby jste museli vstupovat do menu. Postupným mačkáním tlačítka si nastavujete podsvícení ve čtyřech stupních (silné, střední, nízké, uživatelská hodnota).
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz