Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj šesti digitálních fotoaparátů do 10 000 Kč (díl 2.)

aktualizováno 
V této části souboje digitálních fotopřístrojů se podíváme do nitra přístrojů na jejich ovládání a především menu. Jak rychle jsou jednotlivé funkce k dosažení, také znamená, jak rychle lze aparát připravit k focení.
V předchozím díle jsme vám představili šestici digitálních fotoaparátů, které se účastní našeho klání. Nyní se podíváme na jejich vlastnosti blíže, abyste získali představu, co vše lze s těmito fotopřístroji provádět.

Ovládání a menu

Jednou z důležitých vlastností aparátů této kategorie je způsob jejich ovládání a s tím související menu a přístup k jednotlivým funkcím.

Canon PowerShot A60 je, co se vlastností týká, i přes své stáří jedním z nejlépe vybavených digitálních fotoaparátů tohoto souboje. Všechny možnosti manuálních nastavení a úprav musel výrobce někam vměstnat. Základním ovládacím prvkem je otočné kolečko na vrchu přístroje, kde jsou k dispozici jednotlivé scénické režimy a také další režimy snímání včetně manuálního. Na základě volby uživatele se pak při stisku tlačítka Menu pod LCD displejem objeví nabídka odpovídající příslušnému režimu. Ikonky jednotlivých funkcí jsou v levém sloupečku a při jejich výběru je možné je upravovat. K tomu slouží čtyři tlačítka umístěná vzájemně do kříže. Systém je to poměrně praktický, jen je potřeba vědět, co která ikonka znamená.

Menu digitálního fotoaparátu Canon A60 

Problém mohou mít lidé z horším zrakem, neboť malé piktogramy nemusejí být vždy dobře vidět. Pro nastavení samotného aparátu pak slouží tlačítko SET, které nabídne menu se třemi záložkami, kde lze nastavit například datum, pípání přístroje či způsob ostření.

Menu digitálního fotoaparátu Canon A60 

I když lze tento aparát držet jednou rukou, není možné jednou rukou přístroj plně ovládat. Kdo si oblíbil ovládání přiblížení prostřednictvím kroužku kolem spouště, přijde si na své. Samotný přístroj je poměrně těžký, neboť jej pohánějí čtyři tužkové baterie. Praktické je zabezpečení krytky kolem objektivu, kterou nelze jednoduše sundat a tak ani ztratit. Tato krytka chrání mechanismus na připojení různých dalších optických členů, není to však klasický závit pro objektivy.

Na fotoaparátu Hewlett-Packard PhotoSmart 735 je vidět, že jej vytvářela firma, která se zabývá například produkcí počítačů. Většinu funkcí přístroje máte dostupných při stisku jednoho tlačítka a navíc ve mnoha případech nemusíte ani do menu. Většina důležitých funkcí je totiž zobrazena na horním stavovém LCD panýlku.

Stavový displej digitálního fotoaparátu HP 735 

Jedno ze tří tlačítek, které je vedle něj umístěno slouží k výběru snímacích režimů či pevné clony F2,6 nebo F4,9 pro různou hloubku ostrosti. Další dvě tlačítka jsou k dispozici pro nastavení blesku a kvality snímku.

Menu digitálního fotoaparátu HP 735Menu digitálního fotoaparátu HP 735

Samotné menu, kterém se zobrazuje na hlavním LCD panelu je také uživatelsky velice přítulné a navíc jej lze ovládat pouhými třema tlačítky. Veškerá nabídka se soustřeďuje v levém pruhu, ale při výběru určité vlatnosti je k dipozici její krátký popis, takže uživatel si může osvojit funkce přístroje i bez použití manuálu. Na rozdíl od předchozího přístroje je v tomto případě k ovládání zoomu využíván systém dvou tlačítek spojených do kolébky. PhotoSmart 735 má originálně a velice prakticky uzpůsoben systém ovládání, který nemusí dělat větší problémy ani začátečníkovi, je ale potřeba si uvědomit, že tento model neoplývá tak širokou nabídkou funkcí jako Canon.

Kodak EasyShare DX6440 patří k nejrobustnějších digitálním fotoaparátům tohoto souboje. S oběma tužkovými bateriemi patří také k nejtěžším. Jako jediný nabízí u optického hledáčku aretaci pro zrakovou vadu. Hlavním ovládacím prvkem je otočné kolečko, které je uprostřed doplněno joystickem pro procházení a výběr v menu. To je sice chytré řešení, ale kazí to fakt, že samotné kolečko má poněkud tužší chod. Přístroj má ještě celkem šest ovládacích tlačítek, spoušť a kolébku zoomu. Z nich je nejzajímavější to, které nese označení Share. Jeho stiskem se uživatel dostane do menu, z něhož lze nastavit přímý tisk, nebo odeslání e-mailu. s obrázkem. Stejné tlačítko má i HP, ale není tak výrazně odlišeno od ostatních.

Menu digitálního fotoaparátu Kodak DC6440 

Kodak má z pohledu velikosti písma a ikonek přehledné menu. Problém však může v některých případech způsobit jeho poněkud složitější struktura, kdy se pro další část menu musí dojet na konec prvního. Možná by stačilo jedno tlačítko navíc. Na druhou stranu se další menu týká nastavení přístroje typi datum, zvuk a podobně, takže není tak často využívané.

Panasonic Lumix DMC-L50 patří i přes své menší rozměry k těm těžším modelům. Také tento aparát pracuje s otočným kolečkem pro výběr snímacích režimů. I když je poněkud menší, dobře se ovládá. Samostatně je vyvedeno tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje. K přibližování prostřednictvím optického zoomu slouží kroužek kolem spouště. Pro pohyb v menu bylo zvoleno výkyvné kolečko.

Menu digitálního fotoaparátu Panasonic DMC-LC50 

Samotné menu poměrně přehledně ukazuje nabízené funkce mezi kterými lze vybírat a navíc je rozděleno do více složek, takže by se v něm nemusel nikdo zbytečně ztrácet. Při troše tréninku je možné tento model ovládat jedou rukou, což doposud žádný ze soutěžících přístrojů neumožňoval.

Samsung Digimax U-CA3 je v podstatě takovou hračkou nebo se tak alespoň tváří. Již při zapínání vás vítá krátká hudební vložka s tančící tanečnicí na LCD a barevnou hudbou, kterou vytváří čelní dioda. To vše lze naštěstí vypnout.

Úvodní animace digitálního fotoaparátu Samsung U-CA 

Nejmenší přístroj z popisované šestice nabízí několik zajímavých nápadů pro ovládání. Jednak si lze posuvným tlačítkem hned vedle spouště vybrat režim focení a tlačítko pro mazání snímků slouží při jejich pořizování ke vstupu k úpravě expozice.

Menu digitálního fotoaparátu Samsung U-CA3 

I samotné menu je takové hravé. Je umístěno do horní lišty, kde lze vybírat jednotlivé funkce a s nimi dále pracovat. Vše je přehledné a dostatečně veliké. Samsung je jediný digitální fotoaparát, u něhož jsme objevili jeden vadný pixel na LCD obrazovce. Také tento aparát lze vzít do jedné ruky a fotit a nastavovat co hrdlo ráčí, druhou si můžete dát třeba do kapsy.

Sony CyberShot DCS-P73 působí velice kompaktním dojmem ačkoliv nepatří k nejmenším ani nejlehčím. Navíc má až nezvykle tichý chod. Tento Sony nabízí množství manuálních funkcí a nastavení, přesto neplýtvá s tlačítky. Samotné ovládací prvky vypadají poněkud lacině na to, že se jedná o jeden z nejdražších modelů našeho testu, ale jeho síla je jinde.

Menší množství tlačítek také znamená, že poměrně hojně uživatel využije menu, které je proto rozděleno do několika částí. Ty jsou přístupné přes záložky na levé straně pracovní plochy a dá v nich velice dobře orintovat.

Menu digitálního fotoaparátu Sony P73 

Všimli jsme si, že se na displeji zobrazí prstenec snímacích režimů pokaždé, když otočíte ovládacím kolečkem na němž jsou tyto režimy umístěny. Jediné logické vysvětlení této jinak zbytečné funkce spočívá v tom, že přístroj dává najevo, kdy se nastaví pro požadovaný režim.

Snímací reimy digitálního fotoaparátu Sony P73 

Jak jsou aparáty rychlé

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit další fotografii. Expozice udává rychlost, za jakou je schopen přístroj připraven k focení po namáčknutí spouště a konečně zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Většina aparátů disponuje trojnásobným zoomem, jen Kodak čtyřnásobným. Údaje jsou v sekundách.

 

Fotoaparát

Canon A60

HP 735

Kodak DX6440

Panasonic DMC-L50

Samsung U-CA3

Sony DCS-P73

Start

2,8

5,9

5,3

4,4

6,0

2,54

Druhé foto

2,2

2,8

2,7

2,7

3,6

2,2

Expozice

0,7

0,6

0,5

1,1

0,9

0,9

Zoom

1,5

1,4

1,8

1,9

1,3

1,9

 

Tolik tedy k těmto vlastnostem soupeřících digitálních fotoaparátů. V posledním díle se podíváme na zoubek kvalitě výstupů, tedy digitálních fotografií a shrneme praktické zkušenosti a výsledky.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

A je to tady. Canon ukončil prodej posledního kinofilmového fotoaparátu

Poslední kinofilmová zrcadlovka společnosti Canon nese označení EOS-1V.

Po osmdesáti letech zmizí z trhu poslední kinofilmová zrcadlovka značky Canon. Japonská firma se rozhodla ukončit...

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

Najdete na iDNES.cz