Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souhrn článků: Možná vám v týdnu uteklo, že...

  5:00aktualizováno  5:00
Veřejná kopírka na CD již existuje; Uniklé informace o připravované GeForce 5 naznačují, jak bude tato karta asi vypadat; Okleštěný operační systém Windows XP bude; Miliónová pokuta za MP3 skladby na firemním serveru byla zaplacena; Vznikla nová rubrika INETreklama; Technet recenzoval 20 palcový LCD panel Dell.

Pro čtenáře, kteří na Technet nechodí pravidelně či pro všechny ty, jenž chtějí mít články publikované za uplynuvší týden hezky pohromadě, přinášíme tento přehled článků, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Pondělí

V pondělí vyšel na Technetu článek věnující se nikoli grafické kartě GeForce 4, jež byla před nedávnem uvedena na trh, ale hned GeForce 5. Výrobci podle všeho unikl podstatný balík informací o zcela novém grafickém čipu, který se právě vyvíjí. Z informací, byť všechny zajisté nebudou přesné, se dá usuzovat, že výkon GeForce 5 by měl být excelentní. Posoudit můžete ostatně sami.

Jak se ukázalo v týdnu, Yahoo! se topí v dluzích. A jejich možnému snížení se věnoval další z pondělních článků, nazvaný "Placený obsah má spasit i Yahoo!". Nejen tato společnost, která zpoplatnila například některé služby u svého doposud freemailu, ale i jiné již nehodlají poskytovat veškerý obsah zdarma. O aktuální situaci na internetu by vás mohl obeznámit zmiňovaný článek.

TECHeKONOM se v pondělí věnoval především "návštěvě" hackerů v devíti z deseti amerických společností, či internetu jako standardu letošních předvolebních kampaní.

Úterý

Veřejná kopírka na CD, kdy stačí vhodit určený obnos, vložit CD a za pár okamžiků je vyndat spolu s jeho kopíí, již není utopie. Takováto služba existuje a úterní vydání Technetu o ní informovalo. Možná nevíte, že něco podobného fungovalo donedávna i v Česku - služba Duplex se ovšem po zásahu Policie ČR a následném zabavení duplikátorů již zřejmě nevzpamatovala.

Že se na DVD v brzké době vejde 100 GB dat, přičemž tato kapacita by se mohla posunout až k hranici jednoho terabajtu, informoval další článek. Na lasvegaské konferenci National Broadcaster Show byl společností InPhase předveden nový systém záznamu digitálního videa, který skýtá poměrně velké možnosti. Více v samostatném článku.

MP3 týden se ohlížel za novým americkým zákonem, který by měl znamenat stop pirátům. Další téma se věnovalo některým CD Sony Music, jež by mohla uškodit přehrávači. Podrobnosti zde.

Vizitky si lze objednat nejen v kamenné prodejně, ale také na internetu. Dvě z představených firem vizitky po zadání požadavků vyhotoví a dovezou až na zadavatelův stůl. Technet porovnal dvě služby - Vizitky2000 a Sedin.

Středa

Ve středu na podněty čtenářů začala vycházet nová rubrika INETreklama, věnující se, jak je asi z jejího názvu patrné, internetové reklamě. První vydání se věnovalo především současnému vyhledávání velkých reklamních formátů na internetu ze strany inzerentů, placené zákaznické podpoře Yahoo! či absenci internetové inzerce ze strany Peagasu/T-Mobile. K dalším tématům patřila informace, že Seznam bude mít dovolenou a Technet po svém kritickém článku na některé formáty a druhy reklamy zredukoval počet bannerů na dva.

TECHeKONOM se ve středečním vydání věnoval Gatesovu skočení na lep moderátorům rádia během aprílového dne, varování IBM před jejím očekávaným prudkým poklesem příjmů či klesání ceny pamětí. Ze strany Micronu se jedná o vůbec první snižování cen od minulého roku.

Microsoft rozhodl, že v létě vypuštěný Service Pack pro Windows XP bude zajišťovat možnost odinstalování některých komponent z Windows. Další verze Windows by mohla být dokonce bez programů jako Internet Explorer, Media Player či MSN Messenger. Proč a co k tomu Microsoft vedlo, stejně jako co tento krok bude nejspíš znamenat pro uživatele, informoval středeční článek nazvaný "Okleštěný operační systém Windows bude. Získá či tratí uživatel?"

Panasonic v úterý prezentoval novinářům na své konferenci nazvané Panasonic Festival 2002 produkty, jež jsou pro letošní rok společností připraveny. Technet byl u toho a podrobnou reportáž doplňuje také několik fotografií.

Čtvrtek

Čtvrteční vydání přineslo recenzi LCD displeje DELL o velikosti 20 palců. Zajímá vás, jak velké může být rozlišení takovéhoto monitoru či jaká je jeho cena? Kde najde využití? Článek nazvaný "20' Dell - tak trochu velké LCD" najdete zde.

TECHeKONOM informoval o zaplacení miliónové pokuty (v USD) za uložené MP3 skladby na firemním serveru, o tom, kdo je největším českým poskytovatelem internetu zdarma či o utilitě, která by měla vyhledat chybějící patche a service packy ve vašich kancelářských balících Office, Internet Exploreru, SQL Serveru.

Recenzována byla ve čtvrtek také kniha "Digitální fotografie", která se již stihla stát bestsellerem a Ondřej Neff ji nyní podstatně přepracoval, aby svojí aktuálností mohla posloužit také současnému uživateli digifoťáků.

O novém viru Aplore, který je výjimečný tím, že v sobě obsahuje webový server, který využívá ke svému šíření, informoval další čtvrteční článek na Technetu.

Pátek

Poslední pracovní den vyšel na Technetu další díl rubriky INETreklama. Ta se tentokráte věnovala výsledkům soutěže o nejlepší domácí reklamu na internetu. Vyhodnocena byla také soutěž za nejlepší web. Publikovány byly rovněž výsledky průzkumu zkoumajícího vliv internetové reklamy na prodej spotřebního a konzumního zboží. Výsledky mohou být pro někoho poměrně překvapivé.

TECHeKONOM přinesl informace o nepoškrabatelném CD, které se již prodává. Dále se páteční rubrika věnovala plánované podpoře DVD+RW v následovníku současných Windows či konferenci Intelu v Praze.

Jste-li hudební fandové, možná oceníte nově vzniknuvší rubriku věnující se audio a MP3 softwaru ke stažení. Příští vydání by co do informovanosti o jednotlivých produktech mělo být již podrobnější.

Pravidelná rubrika mapující ceny hardwaru v tuzemsku, se tentokráte věnovala pevným diskům, grafickým kartám či paměťím. Pokud tedy plánujete koupi některé z uvedených komponent, článek vám možná pomůže ve správném výběru.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Najdete na iDNES.cz