Krátké zprávy

V případu o soukromí na internetu mají obě strany pádné argumenty.

V případu o soukromí na internetu mají obě strany pádné argumenty. | foto: MAFRA/Shutterstock

Šifrovaná data u firem už nemusí být tajná. Státy k nim chtějí přístup

  • 39
Vlády chtějí přístup k šifrovaným datům. Jako důvod udávají, že při vyšetřování se před nimi nesmí skrývat data. Firmy to odmítají, protože nechtějí narušit soukromí uživatelů a upozorňují na možnost zneužití dat.

Spojené státy a čtyři další vlády Commonwealthu vyzvaly technologické firmy, aby jim umožnily přístup k jejich šifrovaným datům. USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland se na požadavku shodly na setkání Five Eyes (Pěti očí), zpravodajské aliance těchto zemí. Jde například o aplikace Telegram nebo WhatsApp.

Zdůvodnění je zřejmé: některé informace nesmí být skryty před vymahateli práva. Ve svém prohlášení uvádějí, že k datům by chtěly přístup pouze v případě nutnosti, jako například probíhajícím vyšetřování.

Soukromí uživatelů vs. problémy s vládou

Státy doufají, že jim firmy umožní přístup dobrovolně. Co se této oblasti týče, státy zatím nemají na firmy bič, a spíše než nařízení je to tedy prosba. Jenže to se může změnit. Představitelé členů Five Eyes uvedli, že pokud se nadále setkají se zavřenými dveřmi k těmto datům, najdou si zákonné cesty. Zkrátka že firmy přinutí.

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Těm se tento požadavek pochopitelně nelíbí, protože by jejich uživatelé ztratili soukromí. Navíc se obávají, že pokud by umožnily přístup pěti zemím, začnou se ozývat další - včetně těch s režimy, které by mohly získané informace zneužít.

V citlivém tématu už máme aktuální precedent. Rusko zablokovalo populární komunikační síť Telegram, protože vládě odmítla poskytnout šifrovaná data z konverzací. Následně začal Kreml pracovat i na bloku dalších platforem, jako je WhatsApp. Své počínání vláda zdůvodňuje tím, že se na síti mohou domlouvat teroristé a zločinci.

Stejným argumentem se nyní vyzbrojily i státy z aliance Five Eyes. Vyústění případu nastíní, jestli je soukromí na internetu absolutní, nebo nikoli.