Soumrak pirátů software a multimediálních souborů?

aktualizováno 
Boj protipirátských skupin, jako je BSA, začíná nabývat na intenzitě a využívají doposud nevídaných metod. Pořizování screenshotů obsahu disku, zabavování počítačů nebo pirátských kopií...
Možná je to blížícími se Vánocemi, možná tím, že tu zanedlouho bude konec roku a firmy připravují rozpočty na ten další. Výsledkem každopádně je, že se produktivita mnohých společností poněkud zvyšuje, organizace zabývající se bojem proti pirátům nevyjímaje.

Zaplaťte za každé CD a film na vašem počítači

Pokud byste nyní žili v Dánsku a byli aktivními uživateli sítí eDonkey nebo KaZaa, možná byste byli také „obšťastněni“ dopisem od společnosti APG (Anti Pirat Group). Tato společnost po určitou dobu sledovala provoz na výše zmíněných sítích a kontrolovala soubory, které byly umístěny na počítačích s dánskými IP adresami. APG posléze zaznamenala pomocí screenshotů obsah disků tak, jak je zobrazovalo okno KaZaa či eDonkey. S těmito nasnímanými obrazovkami se pak skupina obrátila na soud, kde s úspěchem žádala o rozhodnutí, které nařídilo internetovým providerům, aby identifikovali vlastníky zjištěných IP adres.

Nyní obdrželo zhruba 150 dánských uživatelů výše zmíněných P2P sítí účty, které by měli vyrovnat. Za každé sdílené hudební album nalezené na jejich počítači mají zaplatit 16 amerických dolarů a za každý film pak USD 60. A vůbec přitom nezáleží na tom, zda dotyčný vlastní legální kopii sdíleného multimediálního souboru.

Dotyčných cca 150 obyvatel Dánska má nyní dvě možnosti. Zaplatit polovinu účtu (v některých případech dosahoval až USD 14 000), smazat soubory z disku a být poté chráněn před případným soudním jednáním. Nebo nezaplatit a vystavit se soudnímu procesu. V něm by měl mít žalovaný ale poměrně velikou šanci na úspěch. Digitální snímek, který lze upravit tak, aby to nebylo v podstatě poznat, asi jako důkaz u soudu neobstojí. Nehledě na to, že APG bude muset dokázat, že se pod názvy souborů opravdu skrýval předpokládaný multimediální soubor.

Na celé věci je zarážející jedna věc. Jak mohl dánský soud na základě screenshotu obrazovky a pravděpodobně nějakého prohlášení vydat rozhodnutí, které poměrně výrazně zasahuje do soukromí dánských občanů?

RIAA útočí na US Navy!

Ve Spojených státech zase organizace známá pod zkratkou RIAA (Recording Industry Association of America) obeslala univerzity s žádostí o spolupráci při hledání a identifikaci lidí, kteří porušují autorský zákon. Zatímco civilní univerzity nemají v podstatě právo provádět taková vyšetřování, v akademii US Navy tento dopis vedl k tomu, že bylo zabaveno kolem sta počítačů a studentům, kteří se provinili, může hrozit až vojenský soud.

A co Česko?

Zatím největší pozornost upírají protipirátské skupiny na tržnice, které jsou téměř zaplaveny nelegálními kopiemi filmů a hudby. Mohli jsme být svědky veřejné likvidace takových zabavených nosičů. Kdo ale může vědět, zda se i naše organizace, podobné dánské APG, nepoučí ze zahraničních postupů a nebudou chtít něco takového vyzkoušet i u nás?

Zdroj: Redakce, CNet, The Register

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Majitelé domén s koncovkou prvního řádu .cz si od ledna připlatí

CZ.NIC

Sdružení CZ.NIC, které se stará o doménu prvního řádu .cz, oznámilo zvýšení velkoobchodní ceny.

Tipy na weby: speciální adventní kalendář pro děti či elfské videopřání

Dečko.českátelevize.cz/advent

Děti milují adventní kalendáře. Jeden interaktivní se otevřel na internetových stránkách dětského kanálu Déčko. Dospělí...

Ohio je prvním státem, který přijímá platby daně v bitcoinech

Bitcoin - internetové zlato, nebo bublina?

Držitelé bitcoinů v posledních dnech zažívají krušné časy, když cena této kryptoměny klesá na nejnižší hodnoty za...

Najdete na iDNES.cz