SoundBlaster Audigy 2: Nejvyšší kvalita zvuku pro PC

aktualizováno 
Pokud si rádi dopřejete kvalitní poslech, je právě tato zvuková karta to pravé pro vás. Přináší opět nové technologie a posouvá je za hranice lidského vnímání. Jak tedy vypadá zvuk nové generace zvukových karet z dílen Creative Labs?

Každý svůj počítač užívá trochu jiným způsobem. Pro někoho je to pracovní nástroj, brána do světa internetu a přístupový bod k informacím. Někdo na něm hraje hry, a pro ty další slouží například jako kombinace domácího kina a hi-fi věže. Ti všichni, ač rozdílných zájmů, se neobejdou bez jedné věci. Nebudu vám pokládat žádné hádanky, nebudu vás dlouho napínat a rovnou odpovím. Neobejdou se bez zvukové karty.

Ale kterou zvukovou kartu si vybrat? Spolehnout se na základní desce integrovaný audio čip, nebo produkci zvuku svěřit specializovanému zařízení - zvukové kartě? Toť nesnadná otázka.

Audigy2 Platinum

Pro mnohé bude jistě rozhodující pořizovací cena a spokojí se s provizorním řešením. Pro valnou většinu však bude rozhodující to, co dané zařízení "umí" a jaký požitek (nebo nevolnost) nám toto zařízení z poslechu hudby dopřeje. A čím vyšší kvalita, a čím věrnější zvuk, tím pochopitelně lépe.


Dnes se letmo v našem malém preview podíváme na zvukovou kartu, která si činí nároky stát se na sklonku tohoto, a pochopitelně i v příštím roce, nejoblíbenější a také nejlepší zvukovou kartou pro osobní počítače. Podíváme se na SoundBlaster Audigy2.


Audigy 2, trocha historie

Audigy 2 je nástupcem, nebo lépe řečeno pokračovatelem, rodiny legendárních zvukových karet SoundBlaster od Creative. Ať už to byl SondBlaster Live! 5.1 a nebo jeho veleúspěšný nástupce, SoundBlaster Audigy, vždy se jednalo o absolutní špičku. Produkty ostatních výrobců se v této špičce ztráceli jako kapka v moři, a jen velice těžko se prali o své místo na slunci.

Ačkoliv zvukové karty od Creative Labs nebyly nikdy úplně designovány na to, aby sloužily profesionálním hudebníkům, přinesly vysokou kvalitu zvuku do osobních počítačů a díky velice příznivým cenám, dobrému poměru cena/výkon, si je oblíbila valná většina majitelů PC.

(I když musíme připustit, že zaváděcí ceny, bohužel, často připomínají ceny těch nejvýkonnějších procesorů od Intelu a tak nezbývá, než si na přijatelnou cenu nějaký čas počkat.)


Audigy 2 se bude opět dodávat do obchodů ve dvou verzích. Audigy 2 a Audigy 2 Platinum. Karty se od sebe liší pouze doplňkovým vybavením, nikoliv samotnou kartou, ta zůstává v obou případech stejná. U obou verzí nechybí ani konektor IEE1394, neboli FireWire, pro připojení digitálních kamer a jiných zařízení.

Audigy 2 "Player" Audigy 2 PlatinumAudigy 2, technické novinky

Technická specifikace vypadá vskutku impozantně. Posuďte sami:

  • Podpora DVD Audio
  • Přehrávání v 24 bit/ 192 kHz
  • Přehrávání a nahrávání v 24 bit/ 96 kHz
  • Dolby Digital EX dekódování
  • 7 analogových výstupů/vstupů
  • Podpora 6.1 zvuku ve hrách a filmech
  • THX Certifikace
  • Odstup signálu od šumu 106 dB
  • CMSS 3D

Audigy 2, kvalitaZ těchto údajů je několik věcí podstatných. Tak předně je to v současné době jediné zařízení, které je schopné přehrávat v maximální možné kvalitě DVD audio a to ještě ve stereu 24bit/192 kHz, díky čemuž je naprosto ideální pro domácí kino. Jedná se o maximální možnou kvalitu, kterou lze v tomto formátu zaznamenat. Dále je tu podpora 6 kanálového formátu 24bit/192 kHz a certifikace THX (Odstup signálu od šumu 106 dB + Dolby Digital Surround EX), čímž se směle vyrovná nejednomu Hi-Fi systému.

Aby to nebylo málo, tak na své si přijdou nejenom fanoušci dobré hudby a dobře ozvučených filmů, ale i hráči počítačových her. K dispozici je podpora EAX 3.0 a počet najednou přehrávaných hlasů v DirectSound3D je oproti původnímu SoundBlasteru Audigy zdvojnásoben z 32 na 64.

Nechybí ani (tredičně) hojná softwarová výbava a několik dalších vymožeností, pro jejiž podrobnější rozbor zde není  místo. Budeme se jim věnovat (pokud bude zájem) až někdy příště, při eventuální recenzi tohoto zajímavého kousku hardwaru.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

Core i7 logo

Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází...

Česká firma má 3D tiskárnu s novou koncepcí a vlastní tiskové struny

Nová 3D tiskárna Original Prusa SL1 spolu s mycí a vytvrzovací stanici (vpravo).

Česká firma Prusa Research představila v New Yorku novou 3D tiskárnu, která používá systém stereolitografie.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz