SoundBlaster Audigy 2: Nejvyšší kvalita zvuku pro PC

aktualizováno 
Pokud si rádi dopřejete kvalitní poslech, je právě tato zvuková karta to pravé pro vás. Přináší opět nové technologie a posouvá je za hranice lidského vnímání. Jak tedy vypadá zvuk nové generace zvukových karet z dílen Creative Labs?

Každý svůj počítač užívá trochu jiným způsobem. Pro někoho je to pracovní nástroj, brána do světa internetu a přístupový bod k informacím. Někdo na něm hraje hry, a pro ty další slouží například jako kombinace domácího kina a hi-fi věže. Ti všichni, ač rozdílných zájmů, se neobejdou bez jedné věci. Nebudu vám pokládat žádné hádanky, nebudu vás dlouho napínat a rovnou odpovím. Neobejdou se bez zvukové karty.

Ale kterou zvukovou kartu si vybrat? Spolehnout se na základní desce integrovaný audio čip, nebo produkci zvuku svěřit specializovanému zařízení - zvukové kartě? Toť nesnadná otázka.

Audigy2 Platinum

Pro mnohé bude jistě rozhodující pořizovací cena a spokojí se s provizorním řešením. Pro valnou většinu však bude rozhodující to, co dané zařízení "umí" a jaký požitek (nebo nevolnost) nám toto zařízení z poslechu hudby dopřeje. A čím vyšší kvalita, a čím věrnější zvuk, tím pochopitelně lépe.


Dnes se letmo v našem malém preview podíváme na zvukovou kartu, která si činí nároky stát se na sklonku tohoto, a pochopitelně i v příštím roce, nejoblíbenější a také nejlepší zvukovou kartou pro osobní počítače. Podíváme se na SoundBlaster Audigy2.


Audigy 2, trocha historie

Audigy 2 je nástupcem, nebo lépe řečeno pokračovatelem, rodiny legendárních zvukových karet SoundBlaster od Creative. Ať už to byl SondBlaster Live! 5.1 a nebo jeho veleúspěšný nástupce, SoundBlaster Audigy, vždy se jednalo o absolutní špičku. Produkty ostatních výrobců se v této špičce ztráceli jako kapka v moři, a jen velice těžko se prali o své místo na slunci.

Ačkoliv zvukové karty od Creative Labs nebyly nikdy úplně designovány na to, aby sloužily profesionálním hudebníkům, přinesly vysokou kvalitu zvuku do osobních počítačů a díky velice příznivým cenám, dobrému poměru cena/výkon, si je oblíbila valná většina majitelů PC.

(I když musíme připustit, že zaváděcí ceny, bohužel, často připomínají ceny těch nejvýkonnějších procesorů od Intelu a tak nezbývá, než si na přijatelnou cenu nějaký čas počkat.)


Audigy 2 se bude opět dodávat do obchodů ve dvou verzích. Audigy 2 a Audigy 2 Platinum. Karty se od sebe liší pouze doplňkovým vybavením, nikoliv samotnou kartou, ta zůstává v obou případech stejná. U obou verzí nechybí ani konektor IEE1394, neboli FireWire, pro připojení digitálních kamer a jiných zařízení.

Audigy 2 "Player" Audigy 2 PlatinumAudigy 2, technické novinky

Technická specifikace vypadá vskutku impozantně. Posuďte sami:

  • Podpora DVD Audio
  • Přehrávání v 24 bit/ 192 kHz
  • Přehrávání a nahrávání v 24 bit/ 96 kHz
  • Dolby Digital EX dekódování
  • 7 analogových výstupů/vstupů
  • Podpora 6.1 zvuku ve hrách a filmech
  • THX Certifikace
  • Odstup signálu od šumu 106 dB
  • CMSS 3D

Audigy 2, kvalitaZ těchto údajů je několik věcí podstatných. Tak předně je to v současné době jediné zařízení, které je schopné přehrávat v maximální možné kvalitě DVD audio a to ještě ve stereu 24bit/192 kHz, díky čemuž je naprosto ideální pro domácí kino. Jedná se o maximální možnou kvalitu, kterou lze v tomto formátu zaznamenat. Dále je tu podpora 6 kanálového formátu 24bit/192 kHz a certifikace THX (Odstup signálu od šumu 106 dB + Dolby Digital Surround EX), čímž se směle vyrovná nejednomu Hi-Fi systému.

Aby to nebylo málo, tak na své si přijdou nejenom fanoušci dobré hudby a dobře ozvučených filmů, ale i hráči počítačových her. K dispozici je podpora EAX 3.0 a počet najednou přehrávaných hlasů v DirectSound3D je oproti původnímu SoundBlasteru Audigy zdvojnásoben z 32 na 64.

Nechybí ani (tredičně) hojná softwarová výbava a několik dalších vymožeností, pro jejiž podrobnější rozbor zde není  místo. Budeme se jim věnovat (pokud bude zájem) až někdy příště, při eventuální recenzi tohoto zajímavého kousku hardwaru.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Apple ukázal nové iPady Pro. Přichází USB-C, odchází sluchátkový jack

Apple iPad Pro

Apple opět definuje nový směr v kategorii tabletů. Představil dva nové tablety iPad Pro s 11palcovým a 12,9palcovým...

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Elektrický polohovatelný stůl Stell SOS 3000

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend...

Najdete na iDNES.cz