Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


SPAM bude i u nás nezákonný. Ale...

  5:00aktualizováno  5:00
Vládní návrh zákona o regulaci reklamy prošel parlamentem a zakotvuje vysoké pokuty pro spamery, rozesilatele nevyžádané reklamy. Vyřeší tento zákon problém? Budou naše poštovní schránky od června bez spamu?
Minulý týden prošel poslaneckou sněmovnou vládní návrh zákona o regulaci reklamy. Pro internet je významná skutečnost, že zákon výslovně hovoří o nevyžádané reklamě. Tou nejsou jenom reklamní letáky ale také nevyžádané reklamní emaily, takzvaný spam.

Vládní návrh číslo 975 doplňuje především zákon č. 40/1995 Sb. o regulaci reklamy. Na nevyžádanou reklamu tento zákon pamatuje jedinou větou a to v druhém paragrafu, kde je jasně stanoveno, že se zakazuje "šíření nevyžádané reklamy, pokud vede k výdajům adresáta nebo pokud adresáta obtěžuje".

Nevyžádaný email, spam, splňuje ve většině případů obě podmínky. Za prvné jeho příjemce musí za jeho příjem zaplatit tím, že stahuje email na svůj počítač, přičemž platí buďto poplatek za objem přenesených dat nebo za čas strávený stahováním. A za druhé si takový reklamní email neobjednal a zpravidla jím tedy bude obtěžován.

Samotný zákon nic více o spamu neříká a zdá se, že skutečné rozlišení, co je a co není spam, bude až na prováděcí vyhlášce nebo dalších návazných právních úpravách. Přesto je tato právní úprava důležitá a pokud opravdu začne od června platit, budou mít čeští spameři o problém více - tentokráte se zákonem.

Samozřejmě pesimističtější část čtenářů namítne, že policie si s vymáháním zákonů na internetu zatím příliš rady neví a nový zákon jí v tom příliš nepomůže. Ačkoliv tomu, kdo zákon poruší, hrozí pokuta až dva miliony korun, dlouho bude s prosazováním zákona problém, protože přesná definice spamu a jeho náležité trestní ohodnocení patří mezi celosvětově diskutovaná témata, která občas zavedou zákonodárce na scestí. Například na Slovensku se jednu dobu za spam považovala i internetová reklama. I v ČR by se mohly vyskytnout podobné problémy - ostatně naše společnost jako provozovatel diskusních emailových fór Pandora.cz má se spamingem a spamery bohaté zkušenosti.

Keri MailSever - nastavení antispamuVětší problém je ale v porovnání množství spamu pocházejícího od českých odesilatelů a spam mezinárodní. Na zahraniční odesilatele spamu si totiž skrze naše zákony zdaleka tak snadno nedošlápnete, a ačkoliv byste se mohli domáhat svého práva podle českých právních norem, náklady na takové soudní řízení a problémy s tím spojené by vás asi ze mstivosti vůči spamerovi rychle vyléčily. Zatímco Česká republika je poměrně malá a většina ISP si umí se spamery poradit rychle a bez caviků, protože trh je malý a zkazit si jméno přídomkem "spamerská síť" je velmi nepříjemné, v zahraničí kvůli rozsahu internetu není možné zakročit tak rychle, natož vymáhat česká práva někde v Asii, kde evropské právní povědomí není bráno tak vážně.

Ve výsledku to tedy znamená, že spamu jako takového se samozřejmě nezbavíme, pouze ti z českých luhů a hájů, kteří touží po rozeslání tisíců reklamních emailů jedincům, kteří je o to nežádali, nyní vědí, kolik taková akce může stát - příplatek může být až dvoumilionový.

Pokud se chcete vyhnout spamu v co největší míře, pomůže zatím do značné míry jen rozmluva s administrátorem vašeho poštovního serveru a zavedení blacklistů spamerů a jejich včasná aktualizace. Mnoho takových projektů snažících se podchytit řádění spamerů tvorbou blacklistů existuje, žel jsou ponejvíce podporovány v linuxové sféře a na MS-Exchange nebo Lotus Notes je účinných řešení proti spamu velmi málo. I když je nutno přiznat kladné body pro Exchange, kde přeci jen jakási implicitní podpora boje proti spamu je. Bohužel ke škodě uživatelů těchto systémů není blokování spamerů ani v jednom z těchto systémů řešeno příliš kvalitně.

Definice spamingu podle Antispam.cz - Provozovat spamming znamená zaplavovat Internet mnoha exempláři jedné a téže zprávy, ve snaze vnutit ji lidem kteří by jinak takovouto zprávu přijmout vůbec nechtěli. Většina spamů jsou obchodně zaměřené nabídky, často jde o nabídky pochybných produktů, o nabídky postupů na rychlé zbohatnutí, či o nabídky pololegálních služeb. Odesilatele přijde rozeslání takovýchto zpráv velmi lacino - většinu nákladů totiž platí příjemci a poskytovatelé přenosových služeb, a ne odesilatel. (Antispam.cz)

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Trump si stěžuje, že Google neodkázal na jeho řeč. Nemá pravdu, ale vadí to?

Donald Trump si postěžoval, že Google neodkazuje na jeho projevy. Není to ale...

Americký prezident si na Twitteru podruhé postěžoval na to, že jej vyhledávač Google znevýhodňuje. Tentokrát to...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Najdete na iDNES.cz