Spam Interceptor šetří čas i peníze

  • 5
Spamy likvidují kapacitu poštovních schránek, připravují nás o čas při mazání a stojí nás peníze, pokud je účtována doba připojení k internetu či objem přenesených dat. Služba Spam Interceptor, která je v základní verzi k dispozici zdarma, kombinuje několik postupů a dává spamům jen malou šanci.

Pokud je možné zprávy z vaší poštovní schránky stahovat protokolem POP3, můžete si zřídit konto na webu služby Spam Interceptor, která je stáhne na vlastní server. Spamy jsou odfiltrovány a vy si je můžete stáhnout do počítače či mobilního zařízení ze serveru Spam Interceptoru nebo si je prohlížet prostřednictvím webového rozhraní.

Spam Interceptor používá několik metod. V první řadě porovnává odesílatele s černou a bílou listinou (whitelist, blacklist). Zprávy odesílatelů z blacklistu jsou směrovány do koše, zprávy whitelistu zůstávají ve složce doručené pošty (inbox). V druhé fázi nastupuje systém SpamAssassin, který pomocí soustavy pravidel určí, s jakou pravděpodobností se jedná o spam a přidělí trestné body v rozsahu 0 až 10 s přesností na jednu desetinu bodu. Pokud skóre dosahuje hodnoty 2,0 a nižší, zpráva je považována za legitimní, skóre od 6,0 výše implikuje spam a zpráva putuje do koše. Hodnoty nad 2,0 a zároveň pod 6,0 ponechají systém v nejistotě, směřují proto do prostřední složky pojmenované Cache.

Spam Interceptor 

Prostřednictvím webového rozhraní může uživatel opravit klasifikaci zpráv, po ručním zařazení odesílatele na černou či bílou listinu zprávy od něj zároveň putují do patřičné složky. Do obou listin lze adresy i hromadně importovat.

Odesílatelům sporných zpráv je systémem zaslána zpráva obsahující hyperlink, na nějž mohou kliknout a potvrdit tak její legitimitu. Spammeři zpravidla falšují adresu odesílatele, nemají tak šanci zprávu potvrdit.

Systém jsme testovali přes týden na několika schránkách přijímajících legitimní poštu i spam, některé spamy bylo zapotřebí eliminovat ručně, avšak žádná legitimní zpráva neskončila mezi spamem, což je zřejmě důležitější.

Spam Interceptoru lze vytknout snad jen chybějící možnost zařazovat odesílatele do blacklistu a whitelistu hromadně. Možná se této možnosti dočkáme v jeho další verzi.