Spam všude kam se podívám. Čeští uživatelé proto vyrážejí do boje!

Možná vám také do e-mailové schránky dorazil spam propagující internetovou stránku zabývající se bydlením. Štve vás to? Několik vývojářů prý našlo způsob, jak se spamu efektivně bránit. A i kdyby ne, reakce internetové veřejnosti proti spamující firmě ji zřejmě od podobného počínání v budoucnu odradí. Čeští uživatelé internetu totiž vyrazili do boje proti spamu!
Nevyžádaná e-mailová pošta většinou reklamního rázu, která je nazývaná „spam“ či „junk e-mail“, je poměrně výrazným problémem současného internetu. Firmy, které si podobným způsobem zajišťují svou propagaci, to příliš nestojí, důsledek jejich činnosti je však téměř katastrofální.

Miliardové ztráty

Právě takové hromadné e-maily rozesílané na milióny až miliardy elektronických adres jsou nyní jednou z největších – ne-li vůbec největší – zátěží internetu. Navíc podle průzkumů přináší spam firmám, jejichž zaměstnanci jsou takovými e-maily obtěžováni, nezanedbatelné ztráty.

Jak například uvedl pro ČTK Tomáš Přibyl ze společnosti AEC, jenž podniká v oblastï počítačové bezpečnosti: „Ekonomické škody kolem 8,9 miliardy dolarů způsobuje ročně v USA nevyžádaná elektronická pošta, tzv. spam. V Evropě odhadují odborníci tyto škody asi na 2,5 miliardy USD. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a v lepším případě mazání.“

„Antispamová“ konference

Ve Spojených státech se konala konference, kde se sešli odborníci, aby nalezli účinné prostředky, které spammerům přinejmenším výrazně znepříjemní život. Právě v USA je spam brán běžnými uživateli jako opravdu veliké zlo. Podle průzkumu, který byl prováděn na vzorku přibližně 2220 lidí agenturou Harris Interactictive, téměř ¾ oslovených požadují postavit spam mimo zákon.

Jak informaval web ZDNet, na pětisethlavé konferenci, která se konala v americkém Massachusetts minulý týden, hledaly skupiny expertů nápad, který by měl, dle jejich slov, odsoudit nevyžádanou poštu k zániku. Systém založený na takovém nápadu musí se značnou úspěšností držet nevyžádané e-maily mimo vaši poštovní schránku.

V průběhu bojů proti spamu bylo postupně nalezeno několik metod, jak omezit příliv takové pošty. Většinou ale lidé, kteří takové e-maily posílají, rychle našli cestičku, jak tato „antispamová“ opatření obejít. Nepomáhá tak již blokace příchozích mailů z určité adresy, ani automatické mazání mailů, které obsahují klíčové slovo jako například „sex“.

Další vývojová fáze boje proti spamu spoléhá na statistické anlýzy, které mají určit, zda se jedná o nevyžádanou poštu nebo ne. Vývojáři nyní mohou využít obrovské archívy junk e-mailů, kde zkoušejí nalézt určitá pravidla, která mohou následně aplikovat ve svých „antispamových“ programech. Podobné systémy ale mají jednu nevýhodu. Může se totiž stát, že do koše s obtěžující poštou spadne i nezávadný mail. Na druhou stranu není pro osoby, které nevyžádané e-maily rozesílají, tak jednoduché podobný systém překonat.

Někteří účastníci konference dokonce volali po tom, aby byla určena celosvětová strategie boje proti spamu, který by zahrnoval i jeho sledování. Například společnost CipherTrust připravila veřejnou databázi spamu s názvem SpamArchive, který může sloužit jednak vývojářům, ale také běžným uživatelům, kteří tak mají větší šanci ochránit své e-mailové schránky před zde zveřejněnými spamy.

Česká obrana

I v naší republice je stále méně osob, kterým nevyžádaná pošta nevadí. Mimo již zmíněných metod se někteří brání tím, že případný junk e-mail přepošlou zpátky odesílateli. Tento postup ale nemusí být příliš účinný, neboť nezřídka je e-mailová adresa, ze které je spam posílán, vytvořena čistě jen k tomuto účelu.

Přesto ale může český občan aktivně a patrně i efektivně útočit proti lidem, kteří jej v důsledku nevyžádané pošty obtěžují. Dovoluje mu to zákon o regulaci reklamy číslo 138/2002, který umožňuje příslušným orgánům pokutovat osoby a společnosti, které spam rozesílají.

V současné době se například připravuje hromadná akce odborné i laické internetové veřejnosti proti serveru Tvujdum, který o víkendu rozeslal desítky tisíc nevyžádaných dopisů snad všem uživatelům internetu, kteří za sebou zanechali na internetu jakoukoliv stopu. Jenom nám do firmy dorazily zhruba dvě stovky emailů, ačkoliv v něm bylo uvedeno, že "tento e-mail je Vám zasílán na základě pečlivého výběru a globální rešerše uživatelů, kteří své webové stránky věnují tématice bydlení, stavebnictví."

Ještě šokující pak bylo včerejší vyjádření šéfa firmy provozující tento server Ladislava Semetkovského: Dovoluji si Vás ujistit, že v žádném případě nešlo o masové rozesílání spamů, jak některé servery uvádějí, neboť množství připravených e-mailů bylo vůči českému internetu zanedbatelné (alespoň z pohlednu množství). Tato bohapustá lež pobouřila provozovatele řadu lidí pohybujících se na internetu, jejichž emaily byly doslova zaplaveny "zanedbatelným množstvím bedlivě zacílených dopisů zaslaných dle bedlivě provedené recenze" natolik, že se rozhodli postupovat dle tomuto jednání v mezích zákona. A protože orgány, které se těmito prohřešky mají zabývat, jednotlivé stížnosti neřeší, semkla se internetová obec ke společnému postupu. Pokud patříte mezi poškozené i vy, můžete si v tomto článku stáhnout formulář pro podání stížnosti i návod, jak postupovat. Podrobné důvody, které vedou internetovou obec k celé akci, najdete zde na pooh.cz.