Spameři v Česku riskují vysokou pokutu, udejte je

  • 11
Spam se nevyhýbá ani uživatelům v České republice. Podle firem, jenž provozují webové e-mailové služby zdarma, je podíl nevyžádaných zpráv na celkovém e-mailovém provozu zhruba 80procentní.
„Tento podíl se za poslední rok na našem serveru zvýšil minimálně o 50 procent,” tvrdí Martin Klofanda, marketingový manager Atlas.cz. "Ti, kteří jsou nejvíce závislí na e-mailu, jsou nejvíce postiženi nevyžádanou poštou,“ říká Ivo Lukačovič, výkonný ředitel Seznam.cz.

Ochrana zákonem je omezena

Uživatelé v České republice se však mohou v některých případech bránit přímo proti těm, kdo nevyžádanou poštu rozesílají. Na podzim minulého roku totiž vstoupil v platnost zákon č. 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti, který mimo jiné přesunul možnost ukládat sankce za nevyžádaná obchodní sdělení na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Zákon však nepostihuje ty, kdo e-mail zneužívají k rozesílání polické či náboženské reklamy.

„Celkový počet stížností, které obdržel Úřad k 21.2. 2005, dosáhl 414. Úřad tyto stížnosti prošetřuje,“ sdělil v on-line rozhovoru se čtenáři serveru Technet.cz předseda ÚOOÚ RNDr. Karel Neuwirt. V roce 2005 je většina těchto stížností podávána prostřednictvím speciálního webové formuláře. Nejčastější podněty se přitom týkají nabídky adresářů firem či výuky angličtiny.

Předseda ÚOOÚ při on-line rozhovoru

„V České republice spammeři nebudou trestáni soudem, ale Úřadem správní sankcí, která může dosáhnout výše 10 miliónů Kč,“ odpovídal předseda na způsob postihu. Zatím však žádný případ do této fáze nedospěl.

Překážky a naděje ÚOOÚ

„Nejobtížnější a časově velmi náročnou fází kontroly je dohledávání odesilatele -spammera. Krádeže identity a všech s tímto jevem souvisejících činů se ukazuje v oblasti rozesílání nevyžádaných obchodních sdělení jako běžně používaná praxe,“ vysvětluje tisková mluvčí ÚOOÚ PhDr. Hana Štěpánková. „Problém Úřad spatřuje rovněž ve způsobu registrace domén - nejasné definici majitele domény a v problému spojeném s přístupem na zaregistrovanou doménu,“ pokračuje.

„Jistou naději lze zajisté vkládat do přijetí zákona o elektronických komunikacích.Nicméně otázka právní úpravy využívání Internetu zůstává stále otevřená a i v daném kontextu relevantní,“ uzavírá tisková mluvčí.

Úřad má samozřejmě pravomoc omezenou na území České republiky. „U nevyžádaných obchodních sdělení tak sice není důležité odkud jsou odeslána, ale zda odesilatelem je osoba podléhající české jurisdikci,“ říká Neuwirt. „Úřad však spolupracuje s obdobnými dozorovými orgány v rámci EU,“ doplňuje. Těm také může případnou stížnost postoupit.

Největší rozesílatelé spamu se však nacházejí za hranicemi naší země. Podle výzkumu společnosti Sophos patří mezi nejvíce „spamující“ země Spojené státy, Jižní Korea a Čína. „Diky novému zákonu o informačních společnostech je v oblasti spamu česká legislativa dále než v jiných zemích. Internet je ale globální medium a proto budeme i nadále bombardováni spamy z USA, Číny, Ruska a dalších zemí,“ zdůrazňuje Lukačovič.

Co pro vás dělají provozovatelé webových služeb?

Provozovatelé různých webových služeb již byli nuceni reagovat na různé nástrahy spamerů. „Ke speciální ochraně e-mailových adres uživatelů diskusních fór našich serverů jsme přistoupili před přibližně dvěma měsíci,“ uvádí Jiří Veselý ze serveru iDnes. „Předtím se e-mail diskutujících nezobrazoval vůbec, s výjimkou případů, kdy si to uživatel přímo přál,“ pokračuje. „Nová služba tak diskutujícím zajistí zabezpečení zveřejněného e-mailu před jeho vykradení automaty, které na internetu sbírají e-mailové adresy i z diskusních fór“ uzavírá Veselý.

Také provozovatelé webových e-mailových schránek tzv.webmailů, nabízejí různá řešení. „Už nyní využívá Seznam.cz technologického řešení, které automaticky ukládá do složky „Spam a viry“ e-maily, u kterých je jistota, že se jedná o nevyžádanou reklamní poštu a také zprávy, ze kterých byl odstraněn vir,“ uvádí Lukačovič.

„Společnost Atlas.cz využívá více ochranných antispamových řešení. Blokování e-mailů na základě údajů ze spam databázi, hodnocení každého příchozího e-mailu a další skryté funkce. Od 1.března připravujeme nové řešení dvoufázového antispamu,“ uzavírá Klofanda.