Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spammerům bude hrozit pokuta až deset milionů korun...

aktualizováno 
digitalizace televizního vysílání bude spuštěna letos; prodej na českém IT trh rostl sice pomalu, ale přesto potěšil; AMD, Yahoo Japan, Seagate Technology a SWS Slušovice si polepšily; větší banky loni rozšiřovaly síť bankomatů, letos se k nim přidají menší.

PRAHA - Pokuta až deset milionů korun bude zřejmě hrozit za rozesílání nevyžádané inzerce elektronickou poštou, tzv. spam. Více zde

PRAHA - Nevyžádaná pošta je pro 49 procent českých firem největším problémem při používání internetu v podnikání. Za problematickou označilo 47 procent firemních respondentů finanční náročnost internetu a pro 42 procent podniků jsou potíží počítačové viry. Vyplývá z výsledků průzkumu agentury Digimark, která jej uskutečnila v listopadu na vzorku téměř tří tisíc respondentů.
Problém nevyžádané pošty (spamu) a jiných bezpečnostních rizik roste spolu s velikostí firmy. Naopak u velkých firem klesají potíže související s finanční náročností internetu, výpadky a kolísáním připojení.

PRAHA - Přechod televizního vysílání na digitální by měl začít letos. Analogové signály televizí by měly být zcela vypnuty podle předběžných odhadů v letech 2010 až 2012. Zpočátku by podle koncepce měly v ČR fungovat dva digitální multiplexy, tedy dva soubory datových toků šířených
prostřednictvím rádiových vysílačů nebo televizních kabelových sítí v systému DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial). Multiplexy se nyní postupně koordinují a ČR by měly téměř úplně
pokrýt do konce roku 2006. Více v této aktualitě.

ZLÍN - Prodeje na tuzemském trhu informačních technologií rostly v loňském roce pomaleji než v předchozích letech. Zatímco v roce 2002 se meziročně zvýšily zhruba o šest procent, loni bylo tempo růstu nižší.
Přes loňské zpomalení růstu prodejů patří trh informačních technologií i nadále mezi nejdynamičtěji se rozvíjející trhy v České republice. Podle analytiků firmy IDC DEMA dosáhly tuzemské investice do IT v roce 2001 růstu o 11 procent a dosáhly 1,9 miliardy dolarů (zhruba 65 miliard korun). Rozsahem výdajů obsadila ČR před dvěma lety třetí příčku v regionu za Ruskem a Polskem. Podílem investic na hrubém hospodářském produktu byla dokonce nejlepší. Podrobnosti v této zprávě.

ZLÍN - Akciová společnost SWS Slušovice, jež patří mezi přední české distribuční firmy na poli informačních technologií, zaznamenala v loňském roce tržby 2,43 miliardy korun. Zhruba jedenáctiprocentního meziročního nárůstu tržeb dosáhla firma i přes nepříznivou situaci na trhu, který v loňském roce stagnoval, řekl na dnešní tiskové konferenci obchodní
ředitel SWS Stanislav Skalička.
Akciová společnost SWS Slušovice je největší tuzemský distributor softwaru a patří mezi deset hlavních distributorů hardwaru na českém trhu. Má většinové tržní podíly prakticky ve všech významných softwarových komoditách na trhu (Novell, Corel, Lotus, Symantec, Microsoft a další). V oblasti hardwaru distribuuje například produkty společností Acer, IBM, Fujitsu-Siemens. Firma vznikla v roce 1991, v současné době zaměstnává 95 pracovníků.

PRAHA - Sítě bankomatů loni o desítky rozšiřovaly především velké domácí banky. Letos by se k nim měly přidat i menší bankovní domy, které se navíc chtějí přiblížit klientům otevíráním desítek nových poboček. Vyplývá to z ankety ČTK mezi domácími bankami.
Nejvíce loni rozšířila síť svých bankomatů ČSOB, více než o 100. Zhruba stejně nových míst pro výběr peněz chce banka zřídit letos. Celkem by tak měla mít na konci letošního roku přes 500 bankomatů, uvedl mluvčí Pavel Hejzlar.
Nejrozšířenější síť bankomatů má stále Česká spořitelna, která ji navíc stále rozšiřuje. Loni to bylo kolem 50, letos by mělo jít zhruba o stejné číslo, uvedla mluvčí Klára Gajdušková. Banka má více než 1000 bankomatů. Také o padesát na 330 loni zvýšila počet bankomatů GE Capital Bank (GECB).
Lidé bankomaty využívají stále více. Klienti GECB například loni podle mluvčího Jana Hainze zvýšili objem vybraných peněz o více než 58 procenta na 21,9 miliardy korun.
Menší banky, jako eBanka či Živnostenská banka, loni svou síť bankomatů příliš nerozšiřovaly. Ofenzívu naopak chystají letos. Obě banky chtějí letos zvýšit počet zařízení pro výběr peněz o více než dvacet a fakticky tak svou síť zdvojnásobit.
Obě banky navíc letos počítají zhruba se zdvojnásobením svých poboček, kterých mají necelých třicet. Podle některých odborníků právě eBanka a Živnostenská banka chtějí letos výrazně zvýšit počty klientů. "S trendem rozšiřování obchodní sítě počítáme i v příštích letech," řekl šéf eBanky Radomír Lašák.      

NEW YORK - Americký výrobce procesorů Advanced Micro Devices Inc. (AMD) se loni na konci roku vrátil do zisku po více než roce čtvrtletních ztrát. Čistý zisk dosáhl 43,1 milionu dolarů proti ztrátě 854,7 milionu dolarů za poslední čtvrtletí 2002, uvedla AMD v noci na dnešek.
Ve ztrátě za srovnávané období jsou zahrnuty jednorázové náklady 330 milionů dolarů na restrukturalizaci. Čtvrtletní tržby AMD meziročně vyskočily o 76 procent na 1,21 miliardy dolarů díky silné poptávce po ikroprocesorech pro osobní počítače. AMD je po Intelu druhý největší výrobce těchto procesorů.
Společnost ale dodala, že v současném čtvrtletí očekává sezonní pokles tržeb podobně jako její rivalové s Intel Corp. v čele. Pro poslední čtvrtletí roku je typický nárůst tržeb díky vyšší poptávce po elektronických zařízeních, například po mobilních telefonech, do nichž AMD vyrábí klíčové komponenty.
Akcie AMD v úterý posílily o 62 centů na 17,38 dolaru. Vzrostly tak za jeden den o 3,7 procenta, napsala agentura Reuters.

SAN FRANCISCO - Americký technologický koncern Seagate Technology zvýšil ve druhém fiskálním čtvrtletí čistý zisk na 205 milionů dolarů ze 198 milionů za stejné období před rokem. Společnost, která je největším výrobcem diskových jednotek ve Spojených státech, výsledek představila v noci na dnešek. Druhé fiskální čtvrtletí Seagate se kryje s kalendářním
čtvrtým čtvrtletím.
Seagate zároveň varoval, že výsledek hospodaření v tomto čtvrtletí nenaplní očekávání ekonomů na Wall Street kvůli vysokým zásobám ve skladech a snižování cen. Po závěru obchodování proto akcie společnosti spadly v elektronickém systému téměř o 20 procent.
Pokles dodávek diskových zařízení pro stolní počítače vysvětluje Seagate firemním rozhodnutím neprodávat některé své výrobky za nepřijatelné tržní ceny. Trh se čtecími zařízeními disků je nyní podle Seagate přesycený kvůli předchozím přehnaně optimistickým prognózám, napsala agentura Reuters.

TOKIO - Společnost Yahoo Japan, největší internetový portál v Japonsku, zvýšila ve třetím fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 87 procent na 6,65 miliardy jenů, tedy 49,4 milionu eur. Firma dnes zároveň uvedla, že jí zisk vzrostl díky většímu zájmu o internetové aukce a díky internetovým reklamám. Třetí čtvrtletí většiny japonských firem se kryje s posledním čtvrtletím kalendářního roku.
Tržby Yahoo Japan za tři měsíce do prosince vyskočily o 55 procent na 20,1 miliardy jenů. Výsledky jsou konsolidované. Yahoo Japan patří ze 33,5 procenta americké Yahoo a 42 procent internetové firmy drží japonská internetová společnost Softbank.
Yahoo Japan nabízí internetovou technologii rychlého přenosu ADSL, kterou ve spolupráci se Softbank uvedla na japonský trh v roce 2001. Nyní je tato služba ADSL v Japonsku největší, má zhruba 3,7 milionu předplatitelů díky slevám a agresivní reklamní kampani.
Yahoo Japan provozuje největší japonskou službu internetových aukcí, má 3,57 milionu uživatelů. Po internetové reklamě Yahoo Japan je nyní vysoká poptávka mezi klienty z řad korporací. Za celý fiskální rok do března Yahoo Japan očekává zisk 23 až 24 miliard jenů, napsala agentura Reuters.

TechEkonom z 21.1.
Počet návštěvníků českých internetových stránek se v prosinci loňského roku ve srovnání s listopadem snížil o 3,93 procenta na 2,5 milionu. Unysisu roste zisk a Český rozhlas požádal telekomunikační úřad a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o kmitočty na digitální vysílání.

TechEkonom z 20.1. V GB vedly o Vánocích digitální fotoaparáty; Sanyo vyrobí dvakrát více DVD rekordérů; Samsung se stěhuje na Slovensko; vláda bude rozhodovat o pokutách za spam; prodej PC v Evropě, Blízkém východě a Africe rostl; lidé přestávají chodit do banek.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz