Spammerům pšenka nekvete, smyčka se stahuje i v Evropě

  • 25
Boj proti nevyžádané poště, neboli spamu, nabírá na obrátkách. Holandští internetoví provideři společnými silami udolali "kolegu", který ve spojení s největšími spammerskými gangy zásoboval Evropu i USA zakázanou reklamou na pornografické stránky.

Po Howardu Carmackovi alias Buffalo Spammerovi, L. C. Smithovi a několika dalších internetových záškodnících z USA dosáhla spravedlnost také do Evropy. Holandský podnikatel Martijn Bevelander si stačil spamováním nadělat mnoho nepřátel nejen mezi postiženými jedinci, ale také spolupracujícími firmami. Bývalí partneři připravili Bevelandera o všechno a jeho společnost jde ke dnu.

Těžký život dobrodruha

Budoucnost se zdála být tak krásně naplánovaná. Vždyť internet je stále se rozvíjející, dynamické odvětví a vložené peníze se musejí rychle točit! A tak tehdy sedmnáctiletý Martijn Bevelander opustil školu, aby v roce 2000 založil vlastní internetovou společnost. Název Megaprovider se vryl do podvědomí Holanďanů jako synonymum levných hostingových služeb a přístupu k internetu od dial-upu až po xDSL. Ale Bevelanderův způsob podnikání ne vždy ctil internetovou etiku.

Poskytoval hosting největším spamovým gangům a sám rozesílal tuny nevyžádaných mailů. Vyšetřovaly jej holandské internetové společnosti i američtí lovci, kteří zpozorovali nárůst spamu z Nizozemí. Když jej zpravodajství BBC minulý týden označilo za masového spammera, znamenalo to začátek konce firmy Megaprovider.

Kdo s čím zachází...

Bevelander se přátelil se světovými spammerskými esy, mezi něž se řadí také jihoamerická skupina Superzonda. Ta podle BBC šířila virus Sobig se "zadními vrátky" do počítačů nic netušících uživatelů a ovládla počítače British Airways, odkud pak rozesílala reklamu na seznamovací server beautifulwomentodate.com. Zde si mohli boháči objednávat ruské krásky na dobírku.

Stopaře nasměrovaly k cíli informace v registrech, které po sobě Sobig zanechával. Vedou totiž k amsterdamské firmě CyberAngels, jejíž obchodní aktivity jsou propojeny s Megaproviderem, včetně podílu ve společnosti s vtipným názvem MAPS Holding. Ačkoliv o tom svědčí i záznamy holandských finančních úřadů, Bevelander jakoukoliv spojitost s CyberAngels popírá.

K dovršení všeho vyšlo najevo Bevelanderovo spojenectví s Brianem Westbym, který již byl v USA kvůli spamu jednou souzen. Obžaloba mu kladla za vinu, že v nelegálních e-mailech uváděl nepravdivé předměty zpráv, neexistující odpovědní adresy a vystavoval uživatele internetu včetně dětí stránkám se sexuálním obsahem. Westby až do letošního května pracoval pro MAPS.

Unplugged

Nizozemští provideři měli důkazů o nelegální činnosti Martijna Bevelandera více než dost. Megaprovider minulý týden přišel o několik peeringových partnerů a tím pádem o část konektivity. Další společnosti zablokovaly přístup na adresy jeho hostingu. Páteřní poskytovatel TrueServer jej odpojil již loni v červnu, když správci denně dostávali přes 30 tisíc stížností na spamy.

Španělská společnost Telefonica zrušila s CyberAngels klientskou smlouvu, neboť server porušil podmínky týkající se nevyžádané pošty. Holandská asociace poskytovatelů zahájila oficiální vyšetřování a očekává se, že již tento týden vyloučí firmu Megaprovider ze svých řad.

Aby pokryl své náklady, musel Bevelander prodat doménu CyberAngels.nl. Tu nyní vlastní antispamová nadace Spamvrij.nl. Stránky společnosti Megaprovider sice stále fungují, ale konec kariéry Martijna Bevelandera se neodvratně blíží. Co bude nyní dvacetiletý spammer dělat? Patrně se bude muset vrátit zpátky do školy.