Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KVIK: Tablet Applu z roku 2002. Skončil systém tvořící pětinu spamu

  6:33aktualizováno  6:33
Odborníkům se podařilo odstavit rozsáhlou síť počítačů, která měla na svědomí 18 % světové nevyžádané pošty. Nový fotoaparát Samsung MV900F má speciální výklopný displej a ovládání pohybem. Apple pracoval na tabletu už před deseti lety. V Národním technickém muzeu slaví 190 let Mendela. KVIK - vaše rychlé zprávy každý den.

Snímek modelu tabletu od Applu ze začátku tohoto tisíciletí | foto: networkworld.com

Vypnuli botnet, jenž rozesílal až 18 % světového spamu

Odborníkům se podařilo odhalit a zlikvidovat rozsáhlou síť tzv. zombie počítačů, které útočníci zapojili do sítě s názvem Grum (ponurý). Právě z ní rozesílali obrovské množství nevyžádané pošty. Odstaven byl tak jeden z největších botnetů (síť ovládaných počítačů) na světě, což se projevilo masivním poklesem nevyžádaných nabídek především na různé farmaceutické přípravky.

Grum byl třetí největší spamovací síť a byl zodpovědný za 18 procent veškeré nevyžádané pošty, tedy zhruba za 18 miliard spamových zpráv denně.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Tento týden se podařilo bezpečnostním odborníkům dohodnout s poskytovateli internetového připojení na odříznutí serverů, které botnet řídily. Hlavní úder pro Grum přišel už na začátku týdne, kdy došlo k odstavení serverů v Nizozemsku. Jak vyplývá z posledního blogového příspěvku výzkumníka Atifa Mushtaqa, zbývající servery v Panamě, Ukrajině a Rusku zmizely z internetu také.

Apple měl tablet už v roce 2002, rok po Microsoftu

Snímek modelu tabletu od Applu ze začátku tohoto tisíciletí

Snímek modelu tabletu od Applu ze začátku tohoto tisíciletí

Kvůli soudnímu sporu musela společnost Apple sáhnout do šuplíku a vytáhnout odsud doposud utajené dokumenty o vývoji vlastního tabletu. Právě proto nyní máme možnost porovnat, nakolik se lišila designová představa ze začátku tisíciletí od současného modelu iPadu.

Model tabletu měl označení 035. Podle designéra firmy Jonathana Ivea mohl vzniknout někdy mezi lety 2002 - 2004. V té době sice již byly v prodeji Tablet PC s OS Windows, ale měly širší rámečky než 035. Možná to tak mohla být tehdejší technologická omezení, která posunula vydání prvního tabletu od Applu až na rok 2010. Mezitím si firma ověřila schopnosti systému v menším fomátu na přehrávači iPod a telefonu iPhone.

Rozdíl mezi iPadem 2 a modelem tabeltu ze začátku tohoto tisíciletí podle

Rozdíl mezi iPadem 2 a modelem tabletu ze začátku tohoto tisíciletí podle serveru buzzfeed.com (web však neuvádí, jak k prototypu přišel).


Určitě by bylo zajímavé nahlédnout právě teď do vývojových laboratoří firmy, jaké nápady se tam rodí nyní.

Nový fotoaparát Samsungu lze ovládat na dálku gesty

Se zajímavým konceptem ovládání digitálního fotoaparátu přišla společnost Samsung. Kapesní MV900F lze totiž ovládat gesty. Jednoduchý fotopřístroj navíc disponuje 3,3" vyklápěcím AMOLED displejem, který lze otočit do polohy, kdy vykukuje nad samotným přístrojem, jak ukazuje fotografie.

Nový fotoaparát Samsung MV900F s pohybovým ovládáním.

Nový fotoaparát Samsung MV900F s pohybovým ovládáním.

Novinka je vybavena 16,3Mpix snímačem. Obraz je zaznamenáván přes objektiv se světelností f2,5, což je sice slušný údaj, ale někteří konkurenti jsou na tom ještě o něco lépe, když využívají optiku s f1,8, či dokonce f1,4.

MV900F má 5× zoom a právě tuto funkci lze ovládat pomocí gest. Stačí, když fotograf pohybuje rukou v kruhu. Podle toho, jakým směrem točí (tedy po nebo proti směru hodinových ručiček), tak se scéna přibližuje, nebo oddaluje. Pak už stačí jen dvakrát mávnout nahoru a dolů, což je povel k pořízení snímku.

Firma tak využívá své zkušenosti z televizní oblasti, kde již chvíli prodává TV, kterou můžete ovládat právě gesty. Nový fotoaparát se má dostat na trh v srpnu za v přepočtu cca 7 000 Kč. Specifikace najdete zde.

Mendel slaví 190 let v Národním technickém muzeu

Ve pátek 20. července uplynulo přesně 190 let od narození jednoho z velikánů světové vědy Johanna Gregora Mendela. Je považován za zakladatele moderní genetiky. Jako mnich měl čas na provádění pokusů s křížením rostlin a později i včel.

Právě pokusy s rostlinami jej přivedly k definici tří základních poznatků genetiky známých jako Mendelovy zákony dědičnosti (o uniformitě míšenců, o štěpení znaků a o volné kombinovatelnosti vloh). K jejich objevu využil v oboru do té doby prakticky nevyužívané statistické a matematické metody. Postuláty publikoval v roce 1865 v časopise Brněnského přírodovědeckého spolku.

V pražském Národním technickém muzeu byla 19. července zahájena výstava Mendel

V pražském Národním technickém muzeu byla 19. července zahájena výstava Mendel 190.

V Brně také později vzniklo Mendelovo muzeum, které ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze připravilo speciální výstavu, která bude v hlavním městě otevřena až do 28. října. Pražané si zde mohou například podle ČTK vůbec poprvé prohlédnout rukopis práce Pokusy s rostlinnými hybridy, ve které geniální augustiniánský mnich Gregor Johann Mendel popsal základní genetické zákony.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Rusko rozhodlo o zablokování populární komunikační sítě Telegram

Messenger Telegram

Moskevský soud nařídil zablokování přístupu k šifrované komunikační službě Telegram po celém Rusku. Důvodem je, že tato...

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

Tipy na zajímavé weby: Nejnebezpečnější přejezdy v ČR i délka vaší cesty

Nebezpečné přejezdy

Portál Mapotic.com poradí, na které železniční přejezdy v České republice si dát pozor. Cestování po Praze ulehčí...

Najdete na iDNES.cz