Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Speciální programy zajistí bezpečí vašim datům. Prostě je zašifrují

aktualizováno 
Přístup k vašim datům může více či méně úmyslně získat prakticky kdokoli. Ať už někomu půjčíte celý počítač, ztratíte USB klíčenku nebo zapomenete paměťovou kartu ve čtečce počítače v internetové kavárně. Pomůže přitom málo.

Nenechte se připravit o svá soukromá data v počítači | foto: Shutterstock

Stačí data zašifrovat nebo je ukládat do šifrovaného oddílu na jakémkoli paměťovém médiu. Bez znalosti hesla se k nim nikdo nedostane. Programy, které takové funkce nabízejí, jsou navíc zcela zdarma.

TrueCrypt

Spolehlivý open source nástroj TrueCrypt zvládne vytvořit nejen šifrovaný diskový oddíl, ale také zašifrovat kompletní obsah pevného disku, USB klíčenky nebo třeba paměťové karty.

Oddíl s šifrovanými daty se připojí po zadání příslušného hesla a můžete s ním pracovat stejně jako s jinými diskovými oddíly. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, bez znatelného poklesu výkonu při práci se soubory.

Ovládání programu TrueCrypt je snadné, navíc existuje i český překlad uživatelského rozhraní. TrueCrypt nabídne více než dostatečné funkce pro zabezpečení dat i zkušeným uživatelům.

TrueCrypt 6.3a stahujte ze Slunečnice zde (3,3 MB, open source)

TrueCrypt

TrueCrypt

Rohos Mini Drive

Především pro šifrování dat na USB klíčenkách a paměťových kartách se hodí aplikace Rohos Mini Drive. Program umí i ve své bezplatně použitelné verzi vytvářet šifrované diskové oddíly o velikosti 2 GB, což je jistě dostatek místa pro uchování důležitých dokumentů a dalších dat.

Ovládací aplikace se instaluje rovnou na USB flash disk nebo paměťovou kartu, proto můžete skrytý oddíl otevřít i v jakémkoli dalším počítači bez instalace Rohos Mini Drive. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, na hostitelském počítači navíc Rohos Mini Drive nenechá žádné pozůstatky nezašifrovaných souborů.

Rohos Mini Drive 1.7 stahujte ze Slunečnice zde (2,1 MB, freeware)

Rohos Mini Drive

Rohos Mini Drive

Safetica Personal Edition

Soubory na pevných discích i přenosných médiích spolehlivě zašifruje také původem český program Safetica, který je v edici Personal zdarma k dispozici pro nekomerční použití.

Safetica ovšem soubory nejen chrání před cizíma očima, ale rovněž umí nepotřebná data spolehlivě zlikvidovat několikanásobným přepsáním. Snadno ovladatelná aplikace vytváří také samorozbalovací šifrované archívy, které je možné po zadání hesla rozbalit i na počítači bez instalace programu Safetica.

Výčet bezpečnostních funkcí programu tím ovšem nekončí. K dispozici je totiž také správce hesel, společně s jejich generátorem podle zadaných parametrů.

Safetica Personal Edition 3.0.7 stahujte ze Slunečnice zde (41 MB, freeware)

Safetica Personal Edition

Safetica Personal Edition

SafeHouse Explorer

Speciální šifrovaný oddíl, skrytý všem nepovolaným osobám, umí na libovolných médiích vytvořit také SafeHouse Explorer. Program používá silní 256bitové šifrování a umí vytvářet i samospustitelné šifrované archívy.

Pokud přenášíte šifrovaná data na USB klíčence nebo paměťové kartě, nemusíte kvůli tomu instalovat SafeHouse Explorer na počítači, kde potřebujete šifrované soubory otevřít. Po zadání hesla můžete s šifrovanými daty neomezeně pracovat, stejně jako v Průzkumníkovi ve Windows.

SafeHouse Explorer 3.01 stahujte ze Slunečnice zde (3 MB, freeware)

SafeHouse Explorer

SafeHouse Explorer

AxCrypt

Open source šifrovací program AxCrypt integruje svoje funkce na šifrování a dešifrování souborů přímo do kontextového menu pravého tlačítka myši. Funkce AxCrypt proto můžete používat nejen v Průzkumníkovi, ale také v libovolném souborovém manažeru.

Každý šifrovaný soubor se po svém otevření a případně i úpravě při uzavření opět zašifruje a AxCrypt zároveň spolehlivě zlikviduje všechny pozůstatky nešifrovaných dat v počítači. Velkou předností programu AxCrypt je jeho jednoduché použití, bez nutnosti zdlouhavého nastavování.

AxCrypt 1.7.2126 stahujte ze Slunečnice zde (1,5 MB, freeware)

AxCrypt

AxCrypt

Cryptola

Jednoduchým šifrovacím nástrojem je také aplikace Cryptola. Program na šifrování a dešifrování jednotlivých souborů se ovládá prostřednictvím jediného okna, do kterého se zároveň zadává i heslo pro šifrování a dešifrování dat. Před používáním programu je třeba mít instalovaný Microsoft .NET Framework.

Cryptola 1.1 stahujte ze Slunečnice zde (0,02 MB, freeware)

Cryptola

Cryptola

AS-File Crypt

Velmi podobně jako předchozí program pracuje také nástroj AS-File Crypt. V jediném okně programu si vyberete soubor k zašifrování (nebo naopak k dešifrování) a zadáte heslo. Původní nezašifrovaný soubor navíc AS-File Crypt spolehlivě zlikviduje.

AS-File Crypt 2.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,2 MB, freeware)

AS-File Crypt

AS-File Crypt

Best Crypto

Více souborů současně umí bezpečně zašifrovat program Best Crypto. Aplikaci není nutné instalovat, proto ji můžete přenášet i na USB klíčenkách a paměťových kartách. Best Crypto obsahuje také funkci na spolehlivou likvidaci nezašifrovaných souborů.

Best Crypto 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,5 MB, freeware)

Best Crypto

Best Crypto

Jak chráníte svoje data vy? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz