Špičkové grafiky v noteboocích - i na našem trhu? ATI již brzy...

  0:01aktualizováno  0:01
GeForce FX byl uveden na americký trh, ATI si to míří na náš trh, s Radeonem 9600 v modelu za cca 50 tisíc Kč. Pentium 4-M 2,2 GHz, DVD přepisovačka, poměrně rozumná váha a 15,1" displej, to mají být krom exkluzivní grafiky trumfy nového notebooku Gericom, který by se měl v ČR objevit co nevidět.

Gericom vs. Toshiba: model s Radeon 9600 pro Čechy?

Uvažujete o koupi nového notebooku? Možná stojí za to chvíli si počkat. Poté, co si Toshiba zřejmě uzmula světové prvenství s nVidia GeForce FX kartou (viz včerejší článek zde), ATI a další výrobci na sebe nedali dlouho čekat. Protože o prodeji Toshiby se zatím uvažuje jen v USA, podstatně zajímavější variantou může být pro nás (stacionární Čechy a Moraváky) notebook Gericomu.

Tento "evropský" notebook se může pochlubit zřejmě nejrychlejší mobilní grafikou značky ATI, která by měla v dohledné době dorazit na náš trh - na rozdíl od Toshiby zcela jistě. Ve vybavení jsou si velmi podobné. Overdose Radeon 9600 má svůj hlavní trumf již ve jméně, ale to přece jen alespoň pro práci není to hlavní. Pentium 4-M procesor, jedna z nejvýkonnějších čipových sad pro Pentium 4 procesory SiS 648/963, až jeden gigabajt operační paměti - kdo potřebuje pracovat a efektivně, tento notebook jej s největší pravděpodobností brzdit nebude.

Pozitivně hodnotíme především integraci skutečně mobilního procesoru, jeho nižší spotřeba je jednoznačné plus. Jak se projeví na stavu akumulátorů extrémně rychlý Radeon 9600, to záleží především na nastavení úspor energie - v našich testech se staršími čipy ATI výkon korespondoval s nastavením spořivého, vyrovnaného či maximálního výkonu. V 3D aplikacích (hry) je pak nasnadě: buď plný výkon a kratší doba provozu, nebo více cukání v akčních scénách, za to třeba až pár desítek minut navíc.

Jak je u Gericomů vyšší třídy zvykem, kombomechanika DVD-ROM/CD-R/RW patří ke slušnému standardu. A v ČR zatím poměrně unikátně - kdo si připlatí, může mít i DVD přepisovačku. Co se diskové kapacity týče, i 60 GB není problémem.

V ostatních parametrech je notebook víceméně typickým kouskem: PCMCIA, modem, 10/100 síť, 16bitový zvuk, FireWire, USB, výstup na televizi, infračervené rozhraní, paralelní - snad jen sériové by někdo mohl postrádat.

Oproti úplné špičce tento notebook nenabízí speciality, jako jsou Bluetooth, bezdrátová síť či zabudované GPRS. Trochu nás zklamává i displej - s prvotřídní grafikou dodávat sice 15palcový, zato však pouze XGA displej, s rozlišením jen 1024 x 768 bodů, to je poněkud slabší odvar. Radeon 9600 s 64 MB paměti by si zasloužil protikus s 1400 x 1050 či 1600 x 1200 bodů, eventuálně širokoúhlou variantu.

Notebook má na své vybavení poměrně přijatelné rozměry - především jeho tloušťka těsně nad tři centimetry (32 mm) je velmi příjemná: ruce "nevisí" při psaní volně v prostoru, vysoko nad stolem. 326 x 258 milimetrů je relativní standard, naopak s 2,5 kilogramy se notebook řadí k těm lehčím.

Předběžná cena se pohybuje v konfiguraci Pentium 4-M 2,2 GHz, 512 MB paměti, 60GB disk, DVD-přepisovačka na úrovni cca 1600 euro, což by se při uvedení na českých trh mohlo přeložit do zhruba padesáti tisíc korun. Při této ceně by byl Gericom velmi příjemným doplňkem notebookové scény, nejen kvůli rychlému Radeonu, ale i díky DVD zapisovačce a výkonnému procesoru.

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Najdete na iDNES.cz