pero2

pero2

Spisovatelka dává autogramy na dálku mechanickou rukou

  • 7
Kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová si chtěla ušetřit práci při podepisování svých knih. Rozhodla se proto vytvořit nástroj, který by ji umožnil odbýt si tuto povinnost z domova – LongPen.

Přístroj přenáší autorčin rukopis po internetu z tabletu na mechanickou ruku, držící pero a píšící na stránky knížky. I přes drobné technické potíže byl vynález úspěšně představen včera na londýnském knižním veletrhu.

Atwooodová při něm podepsala výtisk své sbírky povídek „The Tent“ šéfovi vydavatelství Bloomsbury Nigelu Newtonovi slovy „Nigelovi, s přáním všeho nejlepšího, Margaret Atwoodová“. Seděla přitom v úplně jiné části výstavního centra.

„Myslím si, že jde o nástroj demokratizace,“ říká o svém zlepšováku Atwoodová. „Nemůžu být najednou v pěti zemích. Ale můžu být najednou v pěti zemích a podepisovat knížky s LongPenem.“

Atwoodovou napadlo stvořit podobný vynález v roce 2004 když absolvovala, jak sama říká, „další bláznivou noční cestu autem kvůli knižní podpisové šňůře.“ Oslovila pár technicky zdatných lidí a zanedlouho s nimi založila firmu s názvem Unotchit (vyslovuje se jako „you no touch it“, nedotkneš se). Ta vyvinula LongPen.

Firma má v plánu LongPen pronajímat nakladatelům po celém světě. Řada z nich s vynálezem spojuje velké naděje. Ředitel srbského nakladatelství Laguna Dejan Papić řekl agentuře AP, že zařízení by mohlo pomoci přinést – alespoň virtuálně – do jeho malé a chudé země velké světové autory.

Tým firmy Unotchit nyní pracuje na variantě, která by umožnila podepisovat LongPenem basketbalové míče. Autogramy na hokejky umí dávat už nyní – kdo ví, možná udělá Jaromír Jágr brzy svou první virtuální autogramiádu.