Splňte si sen o vlastním puzzle. Můžete získat až 6 120 dílků

aktualizováno 
Doba letních prázdnin a dovolených je tu, tak proč si neodpočinout a přitom se nezabavit. Jste–li příznivci puzzle, máme pro vás tip na zajímavý software, který vám pomůže s jeho tvorbou.

Jigs@w Puzzle | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Proč utrácet za puzzle, které se vám nelíbí, když přitom můžete mít svoje a to z vašich fotografií?

Puzzle může být zajímavým dárkem pro každého z nás. Potěšit jím můžete babičku, dědečka, maminku či sourozence. Můžete ho zakoupit v  obchodě, ale pokud rodině či známým chcete darovat originální puzzle, využijte pro jeho předlohu vlastní digitální fotografie. Určitě se vám dostane zajímavé poděkování, než kdybyste jen darovali puzzle s obrázky se zámky, hrady, lesy atd.

Programů na výrobu puzzle existuje poměrně dost. Tak jako u jiného software, tak i zde nalezneme lepší či horší produkty. Jigs@w Puzzle je sice placeným programem, ale umí toho opravdu hodně a přitom nestojí moc peněz.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Instalační soubor potom můžete stahovat přímo zde – http://www.tibosoftware.com/archive/jp2setup.exe. Jak již bylo řečeno, program není zdarma, ale můžete si ho bezplatně vyzkoušet. Avšak některé funkce ve zkušební verzi nejsou k dispozici. Instalátor je přitom určen pro Windows 95 a novější. Instalací se stačí pouze proklikat.

První krůčky
Po spuštění vás možná překvapí, že program se maximalizuje a to tak, že z pracovní plochy Windows zmizí vše a zůstane jen okno. Dokonce i hlavní panel zmizí. Avšak ničeho se nebojte, po zavření programu se panel opět objeví.

Jigs@w Puzzle

Aplikace je složena z jednoho okna a levé lišty. Ta slouží k ovládání celého programu. Najdete na ní osm položek. Nejprve klikněte na tu s označením Options. V ní si totiž můžete přepnout uživatelské rozhraní do češtiny. Otevře se okno a vy na pravé straně vyberte z rolovacího menu Czech. Poté klikněte na OK. Aplikace se zavře a vy ji nyní musíte znovu spustit.

Jigs@w Puzzle

První puzzle
Svoje první puzzle můžete vytvořit velmi jednoduše. Stačí na již nahrané obrázky kliknout pravým tlačítkem myši, nebo v menu vybrat volbu Nové puzzle. V druhém případě se objeví menu. Vy můžete jako obrázek vybrat buď jeden z těch co máte uložené v PC, či si nějaký stáhnout z internetu, případně přímo z fotoaparátu či kamery. Dojde k načtení obrázku a vy se dozvíte, že k puzzle můžete přidat i hudbu.

Na pravé straně se nyní objevily dvě nové lišty. Pomocí nich určujete počet skládaných dílků, jejich zakřivení a také tvar. Zvolte, co vám vyhovuje. Dále lze nastavit, zda má být puzzle po rozmíchání otočeno a jestli se má vložit překvapení. Nastavit lze i zobrazovaný text.

Jigs@w Puzzle

Chcete–li nastavit více parametrů, klikněte na hlavní liště na tlačítko Mód a v okně vyberte Pokročilý mód. Nyní můžete něco perem připsat, udělat linku, vygumovat či dílky ještě rozdělit. Dobré je použít i tzv. šablonu. Jedna je již předpřipravena. Budete–li chtít, přiložte k puzzle nějakou hudbu. Mezi podporované formáty patří MP3, WAV, MIDI a WMA.

Jigs@w Puzzle

Nyní klikněte na tlačítko Zpět. Program se vás zeptá, zda chcete vytvořené puzzle uložit. Zvolte jeho jméno a uložte ho. Vaše puzzle se objeví na ploše programu. Číslo v pravém dolním rohu značí počet dílků, ze kterých je vytvořeno. Na puzzle klikněte pravým tlačítkem myši. Objeví se menu. Tlačítkem Hrát si můžete obrázek vyzkoušet ihned poskládat. Dále ho lze upravit, přejmenovat, odstranit, rozházet a vystavit. Bohužel funkce vystavit není ve zkušební verzi k dispozici. V plné verzi je však možné vytvářet 3D galerie, puzzle uložit jako tapetu či tapetu hry.

Jigs@w Puzzle

Posíláme puzzle kamarádům
Pro předání puzzle známému či kamarádovi využijte tlačítek Tisk, Mail a Export. V prvním případě se jedná o vytisknutí puzzle na papír. Nemáte–li tiskárnu, na které byste velké puzzle chtěli tisknout využijte raději dalších možností. Poslat poštou znamená, že program vytvoří e–mail a automaticky ho vloží do nové zprávy vašeho poštovního klienta. V tomto okně již však můžete využít funkci Export a to tlačítkem Uložit jako. Ještě před odesláním či vytvořením souboru s puzzle si rozmyslete, zda chcete vytvořit samospouštěcí soubor, či balíček s puzzle. První případ někdy nemusí projít elektronickou poštou a druhý je nevýhodný v tom, že pro jeho otevření je nutné mít instalovaný tento program. Doporučujeme tedy volit spíše první případ a soubor před jeho odesláním zabalte do nějakého archívu (např. RAR, nebo ZIP).

Jigs@w Puzzle

A jdeme si hrát
Vytvořené puzzle předejte známému a ten ho může začít ihned hrát. Na levé straně se opět objeví malá lišta. Tzv. Duch slouží k zapnutí předlohy, která je průhledná (to aby skládání nebylo tak těžké). Kliknutím na Obrázek se potom předloha zobrazí normálně. K dispozici je i několik zajímavých nástrojů. Chcete–li mít na ploše pořádek klikněte na Přihrádku a kostky do ní umístěte (přihrádek lze vytvořit i více). S díly se manipuluje velmi jednoduše, pomocí metody uchop a pusť. Otáčí se buď skrolovacím kolečkem či pravým tlačítkem myši. Pokud chcete puzzle poslat někomu kdo nemá PC, pak mu ho vytiskněte na barevný tvrdý papír.

Jigs@w Puzzle

Závěrem
Práce s Jigs@w Puzzle není nikterak složitá a díky českému rozhraní si ho může osvojit i méně zkušený uživatel PC. Puzzle lze vytvořit až z 6 120 dílků. Zkušební verze je pro tvorbu puzzle plně funkční. Po zakoupení navíc získáte další funkce a zbavíte se časového omezení – s programem je možné ve zkušební verzi pracovat pouze 5 hodin. Cena je však velmi přívětivá. Jedna licence s pěti obrázky vás přijde na 300 Kč. K dispozici jsou i další verze, které mají více obrázků, ale jsou samozřejmě dražší.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: soukromý Netflix nebo kopie opravdu celého disku

Ilustrační foto - výlety

Vlastní videotéku najdete v programu Plex Media Server, umí i streamovat obsah. Router Default Password vám najde...

Tipy na weby: speciální adventní kalendář pro děti či elfské videopřání

Dečko.českátelevize.cz/advent

Děti milují adventní kalendáře. Jeden interaktivní se otevřel na internetových stránkách dětského kanálu Déčko. Dospělí...

Aplikace najde a schová hanbaté fotky, jiná chce nahradit Office

Zkuste zabránit nepříjemnému překvapení.

Vyzkoušejte aplikaci, která vám připomene, že je čas jít spát. Další umožní zrcadlení notifikací mezi různými...

Najdete na iDNES.cz