Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Splňte si sen o vlastním puzzle. Můžete získat až 6 120 dílků

aktualizováno 
Doba letních prázdnin a dovolených je tu, tak proč si neodpočinout a přitom se nezabavit. Jste–li příznivci puzzle, máme pro vás tip na zajímavý software, který vám pomůže s jeho tvorbou.

Jigs@w Puzzle | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Proč utrácet za puzzle, které se vám nelíbí, když přitom můžete mít svoje a to z vašich fotografií?

Puzzle může být zajímavým dárkem pro každého z nás. Potěšit jím můžete babičku, dědečka, maminku či sourozence. Můžete ho zakoupit v  obchodě, ale pokud rodině či známým chcete darovat originální puzzle, využijte pro jeho předlohu vlastní digitální fotografie. Určitě se vám dostane zajímavé poděkování, než kdybyste jen darovali puzzle s obrázky se zámky, hrady, lesy atd.

Programů na výrobu puzzle existuje poměrně dost. Tak jako u jiného software, tak i zde nalezneme lepší či horší produkty. Jigs@w Puzzle je sice placeným programem, ale umí toho opravdu hodně a přitom nestojí moc peněz.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Instalační soubor potom můžete stahovat přímo zde – http://www.tibosoftware.com/archive/jp2setup.exe. Jak již bylo řečeno, program není zdarma, ale můžete si ho bezplatně vyzkoušet. Avšak některé funkce ve zkušební verzi nejsou k dispozici. Instalátor je přitom určen pro Windows 95 a novější. Instalací se stačí pouze proklikat.

První krůčky
Po spuštění vás možná překvapí, že program se maximalizuje a to tak, že z pracovní plochy Windows zmizí vše a zůstane jen okno. Dokonce i hlavní panel zmizí. Avšak ničeho se nebojte, po zavření programu se panel opět objeví.

Jigs@w Puzzle

Aplikace je složena z jednoho okna a levé lišty. Ta slouží k ovládání celého programu. Najdete na ní osm položek. Nejprve klikněte na tu s označením Options. V ní si totiž můžete přepnout uživatelské rozhraní do češtiny. Otevře se okno a vy na pravé straně vyberte z rolovacího menu Czech. Poté klikněte na OK. Aplikace se zavře a vy ji nyní musíte znovu spustit.

Jigs@w Puzzle

První puzzle
Svoje první puzzle můžete vytvořit velmi jednoduše. Stačí na již nahrané obrázky kliknout pravým tlačítkem myši, nebo v menu vybrat volbu Nové puzzle. V druhém případě se objeví menu. Vy můžete jako obrázek vybrat buď jeden z těch co máte uložené v PC, či si nějaký stáhnout z internetu, případně přímo z fotoaparátu či kamery. Dojde k načtení obrázku a vy se dozvíte, že k puzzle můžete přidat i hudbu.

Na pravé straně se nyní objevily dvě nové lišty. Pomocí nich určujete počet skládaných dílků, jejich zakřivení a také tvar. Zvolte, co vám vyhovuje. Dále lze nastavit, zda má být puzzle po rozmíchání otočeno a jestli se má vložit překvapení. Nastavit lze i zobrazovaný text.

Jigs@w Puzzle

Chcete–li nastavit více parametrů, klikněte na hlavní liště na tlačítko Mód a v okně vyberte Pokročilý mód. Nyní můžete něco perem připsat, udělat linku, vygumovat či dílky ještě rozdělit. Dobré je použít i tzv. šablonu. Jedna je již předpřipravena. Budete–li chtít, přiložte k puzzle nějakou hudbu. Mezi podporované formáty patří MP3, WAV, MIDI a WMA.

Jigs@w Puzzle

Nyní klikněte na tlačítko Zpět. Program se vás zeptá, zda chcete vytvořené puzzle uložit. Zvolte jeho jméno a uložte ho. Vaše puzzle se objeví na ploše programu. Číslo v pravém dolním rohu značí počet dílků, ze kterých je vytvořeno. Na puzzle klikněte pravým tlačítkem myši. Objeví se menu. Tlačítkem Hrát si můžete obrázek vyzkoušet ihned poskládat. Dále ho lze upravit, přejmenovat, odstranit, rozházet a vystavit. Bohužel funkce vystavit není ve zkušební verzi k dispozici. V plné verzi je však možné vytvářet 3D galerie, puzzle uložit jako tapetu či tapetu hry.

Jigs@w Puzzle

Posíláme puzzle kamarádům
Pro předání puzzle známému či kamarádovi využijte tlačítek Tisk, Mail a Export. V prvním případě se jedná o vytisknutí puzzle na papír. Nemáte–li tiskárnu, na které byste velké puzzle chtěli tisknout využijte raději dalších možností. Poslat poštou znamená, že program vytvoří e–mail a automaticky ho vloží do nové zprávy vašeho poštovního klienta. V tomto okně již však můžete využít funkci Export a to tlačítkem Uložit jako. Ještě před odesláním či vytvořením souboru s puzzle si rozmyslete, zda chcete vytvořit samospouštěcí soubor, či balíček s puzzle. První případ někdy nemusí projít elektronickou poštou a druhý je nevýhodný v tom, že pro jeho otevření je nutné mít instalovaný tento program. Doporučujeme tedy volit spíše první případ a soubor před jeho odesláním zabalte do nějakého archívu (např. RAR, nebo ZIP).

Jigs@w Puzzle

A jdeme si hrát
Vytvořené puzzle předejte známému a ten ho může začít ihned hrát. Na levé straně se opět objeví malá lišta. Tzv. Duch slouží k zapnutí předlohy, která je průhledná (to aby skládání nebylo tak těžké). Kliknutím na Obrázek se potom předloha zobrazí normálně. K dispozici je i několik zajímavých nástrojů. Chcete–li mít na ploše pořádek klikněte na Přihrádku a kostky do ní umístěte (přihrádek lze vytvořit i více). S díly se manipuluje velmi jednoduše, pomocí metody uchop a pusť. Otáčí se buď skrolovacím kolečkem či pravým tlačítkem myši. Pokud chcete puzzle poslat někomu kdo nemá PC, pak mu ho vytiskněte na barevný tvrdý papír.

Jigs@w Puzzle

Závěrem
Práce s Jigs@w Puzzle není nikterak složitá a díky českému rozhraní si ho může osvojit i méně zkušený uživatel PC. Puzzle lze vytvořit až z 6 120 dílků. Zkušební verze je pro tvorbu puzzle plně funkční. Po zakoupení navíc získáte další funkce a zbavíte se časového omezení – s programem je možné ve zkušební verzi pracovat pouze 5 hodin. Cena je však velmi přívětivá. Jedna licence s pěti obrázky vás přijde na 300 Kč. K dispozici jsou i další verze, které mají více obrázků, ale jsou samozřejmě dražší.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Najdete na iDNES.cz