Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Splňte si sen o vlastním puzzle. Můžete získat až 6 120 dílků

aktualizováno 
Doba letních prázdnin a dovolených je tu, tak proč si neodpočinout a přitom se nezabavit. Jste–li příznivci puzzle, máme pro vás tip na zajímavý software, který vám pomůže s jeho tvorbou.

Jigs@w Puzzle | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Proč utrácet za puzzle, které se vám nelíbí, když přitom můžete mít svoje a to z vašich fotografií?

Puzzle může být zajímavým dárkem pro každého z nás. Potěšit jím můžete babičku, dědečka, maminku či sourozence. Můžete ho zakoupit v  obchodě, ale pokud rodině či známým chcete darovat originální puzzle, využijte pro jeho předlohu vlastní digitální fotografie. Určitě se vám dostane zajímavé poděkování, než kdybyste jen darovali puzzle s obrázky se zámky, hrady, lesy atd.

Programů na výrobu puzzle existuje poměrně dost. Tak jako u jiného software, tak i zde nalezneme lepší či horší produkty. Jigs@w Puzzle je sice placeným programem, ale umí toho opravdu hodně a přitom nestojí moc peněz.

Stažení a instalace
Domovské stránky produktu naleznete na této adrese. Instalační soubor potom můžete stahovat přímo zde – http://www.tibosoftware.com/archive/jp2setup.exe. Jak již bylo řečeno, program není zdarma, ale můžete si ho bezplatně vyzkoušet. Avšak některé funkce ve zkušební verzi nejsou k dispozici. Instalátor je přitom určen pro Windows 95 a novější. Instalací se stačí pouze proklikat.

První krůčky
Po spuštění vás možná překvapí, že program se maximalizuje a to tak, že z pracovní plochy Windows zmizí vše a zůstane jen okno. Dokonce i hlavní panel zmizí. Avšak ničeho se nebojte, po zavření programu se panel opět objeví.

Jigs@w Puzzle

Aplikace je složena z jednoho okna a levé lišty. Ta slouží k ovládání celého programu. Najdete na ní osm položek. Nejprve klikněte na tu s označením Options. V ní si totiž můžete přepnout uživatelské rozhraní do češtiny. Otevře se okno a vy na pravé straně vyberte z rolovacího menu Czech. Poté klikněte na OK. Aplikace se zavře a vy ji nyní musíte znovu spustit.

Jigs@w Puzzle

První puzzle
Svoje první puzzle můžete vytvořit velmi jednoduše. Stačí na již nahrané obrázky kliknout pravým tlačítkem myši, nebo v menu vybrat volbu Nové puzzle. V druhém případě se objeví menu. Vy můžete jako obrázek vybrat buď jeden z těch co máte uložené v PC, či si nějaký stáhnout z internetu, případně přímo z fotoaparátu či kamery. Dojde k načtení obrázku a vy se dozvíte, že k puzzle můžete přidat i hudbu.

Na pravé straně se nyní objevily dvě nové lišty. Pomocí nich určujete počet skládaných dílků, jejich zakřivení a také tvar. Zvolte, co vám vyhovuje. Dále lze nastavit, zda má být puzzle po rozmíchání otočeno a jestli se má vložit překvapení. Nastavit lze i zobrazovaný text.

Jigs@w Puzzle

Chcete–li nastavit více parametrů, klikněte na hlavní liště na tlačítko Mód a v okně vyberte Pokročilý mód. Nyní můžete něco perem připsat, udělat linku, vygumovat či dílky ještě rozdělit. Dobré je použít i tzv. šablonu. Jedna je již předpřipravena. Budete–li chtít, přiložte k puzzle nějakou hudbu. Mezi podporované formáty patří MP3, WAV, MIDI a WMA.

Jigs@w Puzzle

Nyní klikněte na tlačítko Zpět. Program se vás zeptá, zda chcete vytvořené puzzle uložit. Zvolte jeho jméno a uložte ho. Vaše puzzle se objeví na ploše programu. Číslo v pravém dolním rohu značí počet dílků, ze kterých je vytvořeno. Na puzzle klikněte pravým tlačítkem myši. Objeví se menu. Tlačítkem Hrát si můžete obrázek vyzkoušet ihned poskládat. Dále ho lze upravit, přejmenovat, odstranit, rozházet a vystavit. Bohužel funkce vystavit není ve zkušební verzi k dispozici. V plné verzi je však možné vytvářet 3D galerie, puzzle uložit jako tapetu či tapetu hry.

Jigs@w Puzzle

Posíláme puzzle kamarádům
Pro předání puzzle známému či kamarádovi využijte tlačítek Tisk, Mail a Export. V prvním případě se jedná o vytisknutí puzzle na papír. Nemáte–li tiskárnu, na které byste velké puzzle chtěli tisknout využijte raději dalších možností. Poslat poštou znamená, že program vytvoří e–mail a automaticky ho vloží do nové zprávy vašeho poštovního klienta. V tomto okně již však můžete využít funkci Export a to tlačítkem Uložit jako. Ještě před odesláním či vytvořením souboru s puzzle si rozmyslete, zda chcete vytvořit samospouštěcí soubor, či balíček s puzzle. První případ někdy nemusí projít elektronickou poštou a druhý je nevýhodný v tom, že pro jeho otevření je nutné mít instalovaný tento program. Doporučujeme tedy volit spíše první případ a soubor před jeho odesláním zabalte do nějakého archívu (např. RAR, nebo ZIP).

Jigs@w Puzzle

A jdeme si hrát
Vytvořené puzzle předejte známému a ten ho může začít ihned hrát. Na levé straně se opět objeví malá lišta. Tzv. Duch slouží k zapnutí předlohy, která je průhledná (to aby skládání nebylo tak těžké). Kliknutím na Obrázek se potom předloha zobrazí normálně. K dispozici je i několik zajímavých nástrojů. Chcete–li mít na ploše pořádek klikněte na Přihrádku a kostky do ní umístěte (přihrádek lze vytvořit i více). S díly se manipuluje velmi jednoduše, pomocí metody uchop a pusť. Otáčí se buď skrolovacím kolečkem či pravým tlačítkem myši. Pokud chcete puzzle poslat někomu kdo nemá PC, pak mu ho vytiskněte na barevný tvrdý papír.

Jigs@w Puzzle

Závěrem
Práce s Jigs@w Puzzle není nikterak složitá a díky českému rozhraní si ho může osvojit i méně zkušený uživatel PC. Puzzle lze vytvořit až z 6 120 dílků. Zkušební verze je pro tvorbu puzzle plně funkční. Po zakoupení navíc získáte další funkce a zbavíte se časového omezení – s programem je možné ve zkušební verzi pracovat pouze 5 hodin. Cena je však velmi přívětivá. Jedna licence s pěti obrázky vás přijde na 300 Kč. K dispozici jsou i další verze, které mají více obrázků, ale jsou samozřejmě dražší.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz