Zhruba tisíc kilometrů od Tokia se v listopadu loňského roku začal rodit nový...

Zhruba tisíc kilometrů od Tokia se v listopadu loňského roku začal rodit nový ostrov. Tento záběr je z 20. listopadu. | foto: Japan Coast Guard

Skrytá sopka předvedla svou sílu. V Pacifiku se spojily dva ostrovy

  • 13
Několik set kilometrů od japonských břehů vznikl během několika měsíců v Tichém oceánu nový ostrov, který bude zapotřebí zanést do map. Sopečný ostrov totiž na rozdíl od většiny podobných útvarů zřejmě jen tak nezmizí pod mořskou hladinou.

V listopadu minulého roku podmořská sopka v západní části Tichého oceánu ze sebe vydala dost materiálu na to, aby se ještě jednou podívala nad hladinu. Není to žádný drobek: hora má úpatí 3 000 metrů pod hladinou moře a její základna má průměr zhruba 30 kilometrů.

Nad mořem z ní byl ovšem až do listopadu 2013 vidět pouze kousíček: ostrůvek nazvaný Nishino-shima dlouhý několik set metrů. Je starý zřejmě zhruba 10 tisíc let, ale ještě v letech 1974-78 se během dlouhého období erupcí zvětšil o několik set metrů. Většina nových částí ostrova od té doby zase zmizela pod mořskou hladinou.

O 40 let později se historie opakuje. Podmořská sopka se probudila do velmi aktivní životní fáze a už se nejméně pět měsíců se nepřestává činit. Nad hladinu se zhruba 500 metrů od ostrova Nishino-shima vynořil malý ostrůvek, který během následujících měsíců a týdnů rychle rostl.

Co dokáže sopka

Vznik ostrova v Tichém oceánu je ukázkou vulkanických sil v malém. Ve velkém to bývá horší. Jak dokládá exploze sopky Tambora z roku 1815. My až zpětně začínáme rozumět, jak tato největší exploze moderní doby zabila miliony lidí po celém světě.

Pohled na kalderu sopky Tambora na indonéském ostrově Sumbawa

Na Vánoce 2013 už dorostl až ke staršímu sourozenci a oba vrcholky podmořské hory se spojily v jeden. Sopečná činnost od té doby neustává a ostrov dále roste. Nová láva se už vylila na většinu plochy původního ostrova.

Obvykle bývá život podobných ostrůvků jepičí a mořské vlny je brzy spláchnou. O několik metrů tak třeba klesl (trochu jiným mechanismem vzniklý) ostrov u břehů Pákistánu, o kterém jsme psali loni na podzim. Tento případ však zřejmě bude výjimkou.

Staronový ostrov v Tichém má solidní základy ve starším ostrově a také je poměrně veliký. Není to tedy zatím nic jistého, ale alespoň část by nad hladinou zůstat měla.