Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spor o megabajt aneb není milión jako milión

aktualizováno 
Víte, proč se vám pevný disk s udávanou kapacitou 20 GB hlásí po připojení do počítače jako disk s úložným prostorem 18,5 GB? Kam se ztrácí rozdíl? Ten spočívá jen v tom, jak počítá počítač a jak lidé.
Již na základní škole jsme se učili, že předpona „kilo-„ znamená jeden tisíc a „mega-„ jeden milión určitých jednotek. V počítačové oblasti však pracujeme s dvojkovou soustavou. Vedle označení kapacity MB a kB se tak můžeme setkat například i s MiB či KiB.

Zmatek, který může vládnout v označení tisíců, miliónů a dalších násobků datových jednotek, je tak většinou vyvolán tím, že míchá dvojková a desítková soustava bez předchozího upozornění.

Bit a Bajt

Základem každého počítače je polovodič, který buď umožní propouštění elektrického proudu nebo mu zamezí. Pro každý z těchto dvou stavů lze použít jednoduché označení: propouštění (1), zamezení (0). Poznatek o tomto stavu lze pak považovat za jednotku informace. Tato jednotka informace nese označení bit (b). Z toho také vyplývá, že počítač pracuje s daty uloženými v podobě jedniček a nul, tedy v dvojkové soustavě.

Osm bitů pak tvoří jeden bajt (ang. Byte, označení B). Jedním bytem lze přitom ve dvojkové soustavě vyjádřit právě jeden znak či kód v takzvané rozšířené ANSI (America National Standards Institute) ASCII (American Standard Code for Information Interchange) soustavě. Ta obsahuje celkem 256 (0-255) pozic pro písmena, znaky, čísla, kódy a další, což se dá vyjádřit také jako 28. Jinými slovy v dvojkové soustavě získáme kombinací jedniček a nul v osmi pozicích (bitech) všech 256 součástí rozšířené ANSI ASCII tabulky.

Kilo, mega, giga, …

Pokud se pohybujeme v desítkové soustavě je každému jasné, že se 103 označuje jako kilo (k) a 106 je mega (m). Jak to ale vypadá při přechodu na dvojkou soustavu? Na jedno „kilo“ potřebujeme 210 – tedy 1024 - jednotek. Pro toto „informační“ kilo se pak vžilo označení velké K na rozdíl od malého k, které platí pro desítkovou soustavu. Mega (M) v dvojkové soustavě náleží hodnotě 220 a odpovídá 1 048 576 jednotkám.

To je tedy zažité a často porušované pravidlo o označování násobků kapacit. Avšak již v roce 1998 ustanovila organizace IEC (International Engineering Consortium) speciální binární přípony, které měly přinést oficiální označení a pořádek. Bohužel se zase až tak neujaly. Proto se dnes jen zřídkakdy setkáte s označením Ki (kilobinary, kibi), Mi (megabinary,mibi), Gi (gigabinary, gibi), Ti (terabinary,tibi) a tak dále. Přitom tato označení jsou v podstatě jediná správná. Zvyk je ale železná košile. V podstatě tak například pro označení kilobajtu tedy 1024 bajtů existují dvě možnosti: oficiální KiB a neoficiální, ale zažité KB.

Výrobci disků rebelují

Doposud jsme se zabývali spíše názvoslovím a zkratkami, které lze při počítání informací využít. Mnohem větší problém než s jejich dodržováním, se však objevil v okamžiku, kdy se začaly míchat kila a mega z desítkové soustavy s těmi ze soustavy dvojkové.

Nejvýrazněji se tato praxe projevila u výrobců pevných disků. Podíváte-li se například na stránky společnosti Seagate, zjistíte, že se hlavní výrobci pevných disků dohodly na označování, které využívá desítkovou soustavou. Důvodem je prý snaha o zpřístupnění informace o kapacitě jimi dodávaných pevných disků co největšímu okruhu uživatelů, tedy i těm, kdo jsou zvyklí na standardní fyzikální přepony. Dá se však spekulovat, že mnohem závažnějším důvodem je možnost označit produkt co nejvyšší kapacitou. Poněkud se však zapomíná na správné značení a klidně se používají zkratky s velkým písmenem, které je určeno pro binární oblast.

To je také důvod, proč například pevný disk, který má podle označení 20 GB (správně by mělo být 20 gB), po instalaci v počítači zobrazí kapacitu zhruba 18.6 GB. Operační systém totiž počítá binárně a tak fyzických 20 miliard bajtů (20 x 109) přepočítá podle gigabajtu dvojkového, tedy 230 (1 073 741 824 bajtů). Výsledek rovnice (20 x 109) : (230) pak vychází na cca 18,626 GiB či GB.

Co na to uživatel?

Podobných „nepřesností“ v označování se však nedopouštějí jen výrobci disků, ale i některé další společnosti, které vyrábějí vysokokapacitní záznamová zařízení, jako je například paměťová karta. Pro běžného uživatele je však místo handrkování se o počítání množství bitů a bajtů důležitější, kolik prostoru má pro svá data. A vzhledem k tomu, že snad všichni výrobci pevných disků a i dalších záznamových zařízení používají stejnou metodiku, nemusí se bát, že by byl v něketrém případě ošizen nebo mohl naopak vydělat.

 Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz