Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spotify koupilo systém, který analyzuje hudbu i pro konkurenci

  16:16aktualizováno  18:27
Služby systému Echo Nest využívá na 400 hudebních aplikací. Firma analyzuje a spojuje informace o hudbě a posluchačích a vytváří například playlisty doporučované hudby. Nyní ji kupuje Spotify. I když podle prohlášení mají být i nadále služby Echo Nest zdarma, mohlo by to znamenat velké změny.

Spotify koupila palformu Echo Nest | foto: Spotify

Chytré hudební aplikace, to je hlavní obor činnosti firmy Echo Nest, jejíž služby využívají velikáni jako Spotify, iHeartradio, Rdio, Sirius XM, ale třeba i BBC nebo Microsoft. To vše se ale nyní může změnit. Právě společnost Spotify totiž na začátku března oznámila, že Echo Nest koupila. A to může řádně zatřást on-line hudebními službami.

Hudba na klíč

Echo Nest totiž podle svých slov analyzuje hudební skladby a posluchačské návyky 100 milionů uživatelů po celém světě. Na základě výsledků těchto analýz pak dokáže vytvářet playlisty pro různé hudební služby. Když si tak třeba na Rdiu nebo Spotify necháte hrát dopručené skladby či interprety, které se podobají vámi vybranému kusu, využije se k tomu právě Echo Nest.

To je však jen jeden z výsledků úsilí společnosti, nejdůležitější jsou pro ni data, která firma získává od mnoha služeb. A právě to je na ní atraktivní. Už v listopadu 2013 tak například ohlásila, že pomůže hudebním službám lépe cílit reklamu, a to právě na základě získaných dat.

Aplikační rozhraní (API) Echo Nestu byla podle dostupných informací prakticky zdarma. Mělo to tak podle prvotního prohlášení obou firem k akvizici i zůstat. Ale nedlouho poté se již Spotify ozvalo, že se bude muset se svými přímými konkurenty nějakým způsobem domluvit na dalším postupu.

Data v první řadě

Nemuselo by přitom jít hned o uzavření přístupu ke službám Echo Nestu, protože by se tím zároveň odstřihla i cenná data z těchto služeb. Na druhou stranu by právě konkurenční služby nemusely tak zcela souhlasit s tím, aby byla data o jejich zákaznících přímo přístupná rivalovi.

A opravdu. Ve středu odpoledne ohlásilo Rdio, že si našlo nového partnera a s Echo Nestem končí. Možná nebudou poslední.

Podíl on-line hudebních služeb na trhu v USA

Podíl on-line hudebních služeb na trhu v USA,

Na trhu s on-line hudebními službami tak může v důsledku tohoto kroku dojít k poměrně zajímavým změnám. Pokud se Spotify nějak nedohodne se službami jako iHeartradio, Rdio či SiriusXM, ty se pak možná poohlédnou po jiné platformě. Jde přitom o těžké váhy na poli on-line hudby. Data ze Spojených států ukazují, že například iHeartradio je druhé nejpoužívanější po Pandoře a Spotify čtvrté. Vyjádřeno v tržních podílech je to devět, respektive šest procent.

Aktualizováno: Doplnili jsme informaci o odchodu Rdia od Echo Nestu.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Google vás šmíruje, i když mu to zakážete. Na webu o tom dokonce lže

Google zaznamenal Historii polohy i po jejím vypnutí v menu

Kdo nechce, aby se zaznamenávala jeho poloha, zpravidla si v zařízení se systémem Android deaktivuje ukládání Historie...

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Najdete na iDNES.cz