Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spotify koupilo systém, který analyzuje hudbu i pro konkurenci

  16:16aktualizováno  18:27
Služby systému Echo Nest využívá na 400 hudebních aplikací. Firma analyzuje a spojuje informace o hudbě a posluchačích a vytváří například playlisty doporučované hudby. Nyní ji kupuje Spotify. I když podle prohlášení mají být i nadále služby Echo Nest zdarma, mohlo by to znamenat velké změny.

Spotify koupila palformu Echo Nest | foto: Spotify

Chytré hudební aplikace, to je hlavní obor činnosti firmy Echo Nest, jejíž služby využívají velikáni jako Spotify, iHeartradio, Rdio, Sirius XM, ale třeba i BBC nebo Microsoft. To vše se ale nyní může změnit. Právě společnost Spotify totiž na začátku března oznámila, že Echo Nest koupila. A to může řádně zatřást on-line hudebními službami.

Hudba na klíč

Echo Nest totiž podle svých slov analyzuje hudební skladby a posluchačské návyky 100 milionů uživatelů po celém světě. Na základě výsledků těchto analýz pak dokáže vytvářet playlisty pro různé hudební služby. Když si tak třeba na Rdiu nebo Spotify necháte hrát dopručené skladby či interprety, které se podobají vámi vybranému kusu, využije se k tomu právě Echo Nest.

To je však jen jeden z výsledků úsilí společnosti, nejdůležitější jsou pro ni data, která firma získává od mnoha služeb. A právě to je na ní atraktivní. Už v listopadu 2013 tak například ohlásila, že pomůže hudebním službám lépe cílit reklamu, a to právě na základě získaných dat.

Aplikační rozhraní (API) Echo Nestu byla podle dostupných informací prakticky zdarma. Mělo to tak podle prvotního prohlášení obou firem k akvizici i zůstat. Ale nedlouho poté se již Spotify ozvalo, že se bude muset se svými přímými konkurenty nějakým způsobem domluvit na dalším postupu.

Data v první řadě

Nemuselo by přitom jít hned o uzavření přístupu ke službám Echo Nestu, protože by se tím zároveň odstřihla i cenná data z těchto služeb. Na druhou stranu by právě konkurenční služby nemusely tak zcela souhlasit s tím, aby byla data o jejich zákaznících přímo přístupná rivalovi.

A opravdu. Ve středu odpoledne ohlásilo Rdio, že si našlo nového partnera a s Echo Nestem končí. Možná nebudou poslední.

Podíl on-line hudebních služeb na trhu v USA

Podíl on-line hudebních služeb na trhu v USA,

Na trhu s on-line hudebními službami tak může v důsledku tohoto kroku dojít k poměrně zajímavým změnám. Pokud se Spotify nějak nedohodne se službami jako iHeartradio, Rdio či SiriusXM, ty se pak možná poohlédnou po jiné platformě. Jde přitom o těžké váhy na poli on-line hudby. Data ze Spojených států ukazují, že například iHeartradio je druhé nejpoužívanější po Pandoře a Spotify čtvrté. Vyjádřeno v tržních podílech je to devět, respektive šest procent.

Aktualizováno: Doplnili jsme informaci o odchodu Rdia od Echo Nestu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Ruská obdoba WhatsAppu musí podle soudu spolupracovat s tajnou službou FSB

Messenger Telegram

Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl, že komunikační síť Telegram, která je obdobou oblíbené aplikace WhatsApp, musí...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Najdete na iDNES.cz