Šíření nenávisti hudbou má mnoho podob. Na Spotify by se však už vyskytovat...

Šíření nenávisti hudbou má mnoho podob. Na Spotify by se však už vyskytovat nemělo. | foto: Archiv autora

Spotify odstraňuje neonacistické a další nenávistné kapely ze své služby

  • 145
„Kapely hlásající nebo podněcující nenávist proti rase, náboženství, sexualitě a podobně u nás nebudou tolerovány,“ prohlásila mluvčí služby Spotify. Zejména neonacistické kapely teď skutečně ze streamovací služby mizí. Některé však stále lze dohledat.

Násilí vyvolané v posledních dnech v USA (Fašisté v USA hýří energií ...) neonacistickými a rasistickými spolky vyznávající ideologii bílé nadřazenosti (v angličtině white supremacy) vyvolává různé reakce. Čelem k problému se po několika upozorněních od organizací na ochranu občanských práv postavila i největší streamovací služba Spotify.

Po třech letech od vydání seznamu neonacistických a podobných kapel americkou organizací Southern Poverty Law Center (SPLC) a po vydání článku o skupinách hlásajících bílou nadřazenost (dostupných na Spotify) na stránkách Digital Music News začala švédská hudební služba tyto kapely ze svého katalogu postupně odstraňovat.

Postup by se samozřejmě neměl týkat a zatím evidentně netýká historických nahrávek z předválečného a válečného období, které na Spotify stále naleznete a de facto také oslavují zvrácenou nacistickou ideologii. Komentátoři se však shodují, že v tomto ohledu bude postup Spotify velmi komplikovaný. Ulehčuje ho však samotný algoritmus Spotify, který dokáže rozpoznat a posluchačům doporučit žánrově příbuzná díla. O kroku Spotify jako první informoval web Billboard.com.

„Společnost Spotify okamžitě podniká kroky k odstranění jakéhokoli takového materiálu, jakmile jej zjistíme. Jsme rádi, že jsme byli upozorněni na tento obsah (rasistické kapely - pozn. red.) a již jsme jich řadu z katalogu odstranili. Nyní přezkoumáváme i zbytek,“ stojí také v prohlášení Spotify, které firma Billboardu poskytla. K podobnému opatření se s pomocí posluchačů odhodlal už před časem například i konkurenční Deezer.

Nejznámější české neonacistické kapely jako Vlajka, Agrese 95 nebo Conflict 88 (Tomáše Hnídka, dnes si říká Ortel), které hlásaly a hlásají nadřazenost bílé rasy a oslavují nacistické pohlaváry včetně Hitlera a v textech doslovně vyzývají k nenávisti a zabíjení Židů, policistů, homosexuálů, černochů, lidí jiného vyznání, atd., na Spotify nenajdete. Některé další však stále ano.

Krok Spotify je důležitý nejen z důvodu možného zastavení šíření nenávisti, ale i přerušení financování neonacistických kapel. Jak zmiňují autoři z organizace Southern Poverty Law Center, neonacistické kapely byly v dlouhodobé krizi, protože velká vydavatelství jim přestala vydávat desky a lukrativní zdroj příjmů tak vyschnul. S nástupem digitalizace a rozpadem tradičního hudebního trhu se však objevila druhá příležitost. Spotify i další služby se staly pro neonacisty dalším zdrojem peněz i popularity. Není bez zajímavosti, že ještě v roce 2014 se podle SPLC služba iTunes odmítla k nabízení nahrávek těchto kapel jakkoliv vyjádřit nebo je z katalogu odstranit. Ty nejkřiklavější však dnes už nenajdete ani zde.