Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Správné heslo do počítače ochrání před špióny

aktualizováno 
Při práci s internetem se dnes určitě nevyhnete používání uživatelských jmen a hesel – jsou prostě všude. Bez jména a hesla si nepřečtete e-maily, nepoklábosíte s přáteli po ICQ, nezúčastníte se diskusí na zajímavých serverech, nenakoupíte v e-shopech ani nezkontrolujete stav svého bankovního konta.

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

Téměř každá služba, která na internetu za něco stojí nebo je dobře personalizovaná pro konkrétní uživatele prostě vyžaduje uživatelský účet se jménem a heslem. Heslo by přitom mělo být složité, mělo by obsahovat různé kombinace číslic a písmen a nemělo by se u více různých služeb opakovat. Navíc byste z bezpečnostních důvodů neměli používat funkci pro uložení hesla v internetovém prohlížeči a hesla často měnit. Jak si ale potom všechna ta hesla zapamatovat? Naštěstí existují šikovné programy, které vám se správou hesel zcela zdarma pomohou.

Jak si vytvořit spolehlivé heslo?

Pravidel a postupů, jak si vytvořit silné heslo, které nebude případný útočník moci prolomit břitkým úsudkem ani hrubou silou, je mnoho, omezme se tedy na základní pravidla:

  • Čím delší je heslo, tím lépe (volte nejméně 8 znaků).
  • V žádném případě nepoužívejte jako heslo jakékoliv slovo nebo jen kombinaci čísel – kombinujte písmena (velká i malá), číslice a speciální symboly.
  • Nepoužívejte číselné řady ani opakující se znaky.
  • Netvořte hesla ze svého jména, jmen členů rodiny, data narození a dalších snadno odhalitelných dat.
  • Nepoužívejte stejná hesla pro různé služby a hesla často měňte.
  • Vytvořte si heslo ze snadno zapamatovatelné fráze, např. „Bydlím Na Náměstí 28. Října!“ a použijte vždy třeba první a poslední písmena ve slovech = heslo „BmNaNi28Ri!“

Generátory hesel

Nechcete-li si lámat hlavu s vymýšlením neprolomitelného hesla, zkuste některý ze zdarma dostupných generátorů hesel, které vám s vytvořením spolehlivého hesla pomohou.

Tiny Password Generator

Velmi jednoduchý a šikovný generátor hesel Tiny Password Generator vám pomůže vytvořit bezpečné heslo s požadovanou délkou, skladbou písmen (velkých i malých), číslic a speciálních symbolů. Aplikace umí najednou vygenerovat dlouhé série hesel, ze kterých si můžete vybrat při zřizování různých uživatelských účtů.

Tiny Password Generator 1.0 stahujte zde. (0,6 MB, freeware)

Tiny Password Generator 1.0

Password Generator

S programem Password Generator si snadno vygenerujete bezpečná hesla, která jen tak někdo neprolomí. Hesla mohou mít délku 1–32 znaků, můžete si určit, které znaky mají hesla obsahovat a které se naopak v heslech vyskytovat nemají. Aplikace se velmi snadno ovládá, můžete si v ní také vyzkoušet, jak snadno vám vygenerovaná hesla půjdou napsat, uvidíte-li heslo pouze jako hvězdičky.

Password Generator 1.26 stahujte ze Slunečnice zde. (0,1MB, freeware)

Password Generator XP 1.26

Quicky Password Generator

Bezplatná verze komerčního generátoru hesel Quicky Password Generator vám umožní vytvářet bezpečná hesla s nejvýše 20 znaky. I zde máte na výběr z písmen, číslic a speciálních znaků a možnost generovat celé série hesel najednou.

PasswordGenerator 1.2 stahujte zde. (0,8 MB, freeware)

Quicky Password Generator 1.2

Hlavně nezapomenout heslo…

Více přihlašovacích jmen a hesel pro různé služby na internetu samozřejmě znamená i velkou zátěž na vaši paměť. K tomu, abyste si nemuseli pamatovat třeba i desítky složitých hesel, slouží tzv. správci hesel. Jde o programy, ve kterých jsou bezpečně, v zašifrované podobě uložena všechna vaše hesla. Přistup k uloženým heslům je – jak jinak – chráněn opět heslem, v tomto případě však jen jediným. Některé spolehlivé správce hesel můžete používat bez omezení zdarma.

KeePass Password Safe

Správce hesel KeePass komunikuje s uživatelem česky, což jistě zpřístupní aplikaci i méně zkušeným uživatelům. Češtinu je ovšem nutné stáhnout zvlášť, prostřednictvím příslušné nabídky programu. Na začátku je třeba vytvořit si databázi hesel, s volbou silného hesla pro ni vám pomůže vestavěný generátor hesel. Pro uložení přihlašovacích údajů a hesel k různým službám s dalších dat je připraveno pět základních skupin, vytvářet si můžete ale i skupiny další. Hesla v databázi chrání 128bitová nebo 256bitová šifra, je tedy velmi důležité si toto heslo dobře zapamatovat. Klíč k databázi může být uložen i na výměnném médiu, jako je CD, USB Flash disk nebo třeba na obstarožní disketě. Oba způsoby zabezpečení lze rovněž kombinovat. Hesla můžete přímo z programu přes schránku kopírovat do přihlašovacích formulářů.

KeePass Password Safe 1.09 stahujte za Slunečnice zde. (1,3 MB, open source)

Alternativu programu, určenou pro použití na USB Flash discích, stahujte ze Slunečnice zde. (1 MB, open source)

KeePass Password Safe

Access Manager

Bezplatná verze programu Access Manager uloží všechna vaše hesla pěkně pohromadě, bezpečně chráněná silnou šifrou. Namísto několika různých hesel vám díky správci hesel Access Manager stačí udržet v paměti jediné heslo. Všechna hesla mohou být v Access Manageru přehledně roztříděna a uložena společně s poznámkami a dalšími informacemi. Do přihlašovacích oken různých internetových služeb můžete hesla z programu vkládat prostým přetažením myší. Access Manager obsahuje také vestavěný generátor silných, bezpečných hesel. K použití Access Manageru je třeba instalovaný .NET Framework (je k dispozici zdarma na webu Microsoftu).

Access Manager 2.1.58 stahujte zde. (1,9 MB, freeware)

Access Manager 2.1.58

Password Corral

Pořádek v heslech vám pomůže udržet aplikace Password Corral. Pomocí šifrování jsou všechna hesla bezpečně chráněna před vyzrazením, vám přitom stačí znát jen jediné heslo pro přístup ke všem dalším. U každého z uložených hesel si také můžete nastavit dobu platnosti, po jejímž uplynutí vás správce vyzve ke změně hesla. Password Corral dbá na bezpečnost opravdu důkladně, jestliže je správce hesel delší dobu otevřen a uživatel s ním nepracuje, aplikace se automaticky uzamkne heslem.

Password Coral 4.0.3 stahuje zde. (0,7 MB, freeware)

Password Coral 4.0.3 stahuje

Jak si vytvořit a udržet heslo v tajnosti už víte, příště si ukážeme programy, které mohou pomoci, pokud některé z hesel zapomenete.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.