Titulní strana z 6. října 1957. Zveřejněný model družice vůbec neodpovídá...

Titulní strana z 6. října 1957. Zveřejněný model družice vůbec neodpovídá skutečnosti. Sovětští vědci sice prý nic netají, ale ... | foto: Mladá Fronta

Jitřenka na nebi je rudá hvězda z Moskvy. Svět oslavuje Sputnik 1

  • 1
Světový tisk reaguje na úspěch sovětských vědců. Sputnik 1 krouží kolem Země už druhý den. Ohromení, uznání i pocit ohrožení, to vše je podle dobové propagandy cítit ze zahraničního tisku. Ve Francii prý dokonce kvůli Sputniku málem zapomněli na vládní krizi.

Citujeme Mladou Frontu ze dne 6.10.1957, strana druhá:

New York Times: Jitřenka jako rudá hvězda z Moskvy

"Sovětský svaz učinil obrovský krok do prostoru, krok, který překonal to, co chtěli učinit vědci Spojených států. Brzy bude Večernice nebo Jitřenka viditelná na nebi Spojených států jako rudá hvězda vyrobená v Moskvě."

Speciál k 55. výročí startu družice Sputnik 1

Sověti vytřeli Západu zrak

List dále píše: "Rozdíl ve váze umělé družice, kterou chtěly USA vypustit v r. 1958 (20 liber), a této, je mnohem větší s hlediska raketové techniky, než říkají suchá čísla. Pokud je známo, ani jedna kombinace raket ve Spojených státech nedosáhla výšky 300 mil (482 km - poznámka Technet.cz) nad povrchem země."

Předseda amerického výboru pro mezinárodní geofysikální rok dr J. Caplan prohlásil na cocktail-party uspořádané na sovětském velvyslanectví na počest úspěchu sovětských vědců: "Jsem ohromen, že sovětští vědci dosáhli v tak krátké době, které jistě nebyla delší, než jakou jsme měli k dispozici my, takového úspěchu."

Známý americký průmyslník Howard Perkins z Detroitu, v jehož závodech se vyrábějí vnější obaly pro americké družice, řekl, že tento sovětský úspěch by měl Američany přesvědčit, že "to, co přichází z Ruska, nemusí být vždy bluf."

6. října 2012

Zprávy z ...

Francie

Agentura France Presse poznamenává: Vypuštění sovětské umělé družice potvrzuje nedávná prohlášení sovětských vědců, že Sovětský svaz má mezikontinentální střelu. Od okamžiku, kdy jeho technika v oboru střel je na takovém stupni, že se podaří vypustit družici, můžeme být jistí, že Sovětský svaz může vypustit mezikontinentální střelu.

Západního Německa

Také agentura DPA přináší podrobnou zprávu o vypuštění první umělé družice a dodává: starý sen lidstva – proniknout do světového prostoru – se stal skutečností. Od pátku krouží kolem Země ve výši 900 km těleso vytvořené lidskou rukou. Vědci Sovětského svazu tím zvítězili v soutěži se svými americkými kolegy.

Velké Britannie (to není překlep - poznámka Technet.cz)

Agentura Futer oznámila, že oficiální představitelé a pracovníci rozhlasových stanic viděli v sobotu umělou družici Země a zachytili její signály. V 7 hodin ráno uslyšeli britští posluchači signály z vesmíru, které rozhlas natočil na gramofonovou desku. Manchesterský profesor Lowell prohlásil, že SSSR předstihl americké i ruské vědce. USA podle něho nemohou svou družici vypustit dříve než na jaře.

Austrálie

Podle zprávy agentury Reuters zachytilo pět radioamatérských stanic v Melbourne signály umělé družice.

Z celé zeměkoule

Ze všech končin světa přicházejí zprávy o obrovském ohlasu na vypuštění sovětské družice. 150 skupin pozorovatelů pracujících v rámci programu Mezinárodního geofysikálního roku ji sleduje na celém světě. Bezpočet radioamatérů zachycuje její signály. Stránky tisku jsou věnovány především této události. Ve Francii se prý pro ni málem zapomnělo na vládní krizi. Vstoupili jsme do éry meziplanetárních letů. SSSR získal mocné vítězství na poli vědy. Takové titulky je možno číst v novinách všech zemí. Sovětským vědcům docházejí četná blahopřání, jako od presidenta Německé akademie věd v Berlíně, od anglického spisovatele E. Elliota a jiných. 5. října byly signály z umělé družice zachyceny i v Pekingu.

Poslední zpráva

Jak oznamuje TASS, začaly okamžitě po zapojení radiovysílačů na družici přicházet telegramy od radioamatérů i rozhlasových stanic. Nyní došly tisíce zpráv od radioamatérů ze všech končin Sovětského svazu, které mají velkou vědeckou hodnotu. Tento bohatý materiál se zpracovává. Družice pokračuje v letu a její radiovysílače pracují normálně. Poslední telegramy od radioamatérů přišly z Tbilisi, ze Sverdlovska a Magadanu. 5. t. m. v 17 hodin se družice pohybovala v oblasti na východ od Ohňové země.

  • Článek je součástí speciálu k 55. výročí startu družice Sputnik 1.