Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


NASA pohřbila na Měsíci dvě družice. Opatrně, aby netrefila Apollo

  13:30aktualizováno  13:30
V pondělí večer navedla NASA do povrchu Měsíce dvě družice, které zkoumaly jeho gravitaci. Agentura je využila jako projektily, jejichž dopad měl odhalit více o povrchu naší přirozené oběžnice.

Dvě americké vesmírné sondy dopadly v pondělí na povrch Měsíce po úspěšné misi, během níž zkoumaly gravitační pole Měsíce a mapovaly jeho povrch. Sondy Ebb (Odliv) a Flow (Příliv), obě zhruba o velikosti automatické pračky, řízeně dopadly do svahu asi dvoukilometrové hory u kráteru Goldschmidt nedaleko měsíčního severního pólu.

Jako první dopadla rychlostí kolem 6 tisíc kilometrů za hodinu krátce po 23:28 našeho času sonda Ebb. Flow zasáhla povrch Měsíce asi třicet vteřin po ní a o několik desítek kilometrů dále.

Místo bylo vybráno tak, aby sondy zanechaly na povrchu co největší krátery, ale také tak, aby nehrozilo, že zasáhnou některé z "historických" míst na Měsíci, třeba místo přistání Apolla. Taková šance sice byla zanedbatelně malá, ale NASA nechtěla nechat nic náhodě.

Srážka s Měsícem

Přímo ze zániku obou sond nebyly pořízeny žádné snímky, protože oblast dopadu ležela na odvrácené straně Měsíce, a v danou chvíli tak byla ve stínu. Ale ani kdyby nebyla, stejně by toho k vidění příliš nebylo. Obě sondy totiž byly velmi malé, takže také vytvořily nejspíše jen velmi malé krátery.

V nejlepším případě mohl náraz z povrchu zvednout řídký oblak prachu a pevných částic, který by mohla pozorovat sonda Moon Lunar Orbiter. A to, jak se na něm láme sluneční světlo, by mohlo poskytnout informace o chemickém složení oblaku, a tím možná i nějaké nové detaily o složení povrchu Měsíce. Zatím se ovšem informace o pozorování podobného oblaku neobjevila.

Není to velké překvapení, ale opakování historie. Například v říjnu 2009 skončil svou dráhu srážkou s Měsícem projekt LCROSS. NASA tehdy vysílala náraz přímým přenosem a pozvala si dokonce publikum významných osobností z oboru i veřejného života. Nakonec jim však neměla příliš co nabídnout. Náraz satelitu, který byl podstatně větší než Ebb a Flow, nezpůsobil žádnou "show" a oblak uvolněného měsíčného materiálu byl překvapivě malý a řídký.

Místo nárazu sond GRAIL s portrétem astronautky Sally Ride, po které bylo

Místo nárazu sond GRAIL s portrétem astronautky Sally Ride, po které bylo čerstvě pojmenováno.

Mapak Měsíce s vyznačeným posledním neúplným oběhem družic GRAIL

Mapka Měsíce s vyznačeným posledním neúplným oběhem družic GRAIL "historicky významnými místy" na jeho povrchu, od Lunochodu po Apollo.

Sondy Ebb a Flow měřily gravitaci

I když tedy aktuálně zničené sondy zřejmě příliš mnoho nových informací nepřinesly, za svého života byly pro odborníky poměrně platné. Jako první totiž byly určeny výhradně pro měření lunární gravitace.

Pohybovaly se po nízké oběžné dráze v přesně měřeném odstupu. Gravitační pole Měsíce (ani jiných těles) však není úplně homogenní. Přitažlivost je slabší nad údolími či místy, kde je lehčí hornina, a naopak trochu silnější v místech, kde jsou hory nebo kde jsou pod povrchem spíše těžší horniny.

Tyto drobné změny se projeví i na dráze družic. Když první z nich narazí na oblast "nižší gravitace", nepatrně se zpomalí, a tím se přiblíží své souputnici. Případně samozřejmě může také nepatrně zrychlit, pokud narazí na oblast s vyšší gravitací. Změny jsou zcela nepatrné, ale přesné přístroje družic je odhalí a počítačové modely pak tyto údaje převedou na detailní model gravitačního pole Měsíce.

Podle zatím zveřejněných údajů se například zdá, že kůra Měsíce je výrazně tenčí, než se dosud předpokládalo. Ukázalo se také, že změny v gravitačním poli Měsíce jsou velmi věrným odrazem topografie. Jeho kůra je také rozbitá, možná v důsledku velké srážky, která mu dala jeho dnešní podobu a velikost (o hypotézách a debatě kolem vzniku Měsíce více v tomto či tomto článku).

Měření je tím přesnější, čím níže je sonda nad povrchem, proto sondy Ebb a Flow nakonec kroužily pouhých 11 km nad povrchem Měsíce. Ovšem protože Měsíc není úplně pravidelné těleso, dráha v takové výšce je velmi nestabilní a musí se často korigovat, což samozřejmě vyžaduje palivo. Sondy tak byly zhruba po roce v podstatě "na suchu" a jejich pozice byla neudržitelná.

NASA se tedy rozhodla je řízeně zlikvidovat. Za prvé z opatrnosti, aby nespadly na Apollo či Lunochod a za druhé ve slabé naději, že náraz přinese zajímavé vědecké informace.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Od poštolky k větším dravcům. S jakými motory létá firma SpaceX

Motor Merlin 1D ve výrobním závodě firmy SpaceX v kalifornském Hawthornu

Firma SpaceX, dnes nejznámější zástupce „nové vlny“ vesmírných dopravců za 15 let své existence vyvinula řadu různých...

Vesmírný hotel Aurora má otevřít v roce 2021. Za noc chce 16,5 milionu

Vizualizace plnánovaného vesmírného hotelu Aurora

Společnost Orion Span představila své plány na vybudování vesmírného hotelu, ale odvážný plán zůstane jen na papíře.

NASA opět odložila vypuštění dalekohledu Jamesa Webba

Vesmírný teleskop Jamese Webba

Nové lidské oko ve vesmíru si tu s námi na Zemi ještě chvíli pobude. NASA znovu odložila start teleskopu Jamesa Webba,...

Najdete na iDNES.cz