Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


NASA pohřbila na Měsíci dvě družice. Opatrně, aby netrefila Apollo

  13:30aktualizováno  13:30
V pondělí večer navedla NASA do povrchu Měsíce dvě družice, které zkoumaly jeho gravitaci. Agentura je využila jako projektily, jejichž dopad měl odhalit více o povrchu naší přirozené oběžnice.

Dvě americké vesmírné sondy dopadly v pondělí na povrch Měsíce po úspěšné misi, během níž zkoumaly gravitační pole Měsíce a mapovaly jeho povrch. Sondy Ebb (Odliv) a Flow (Příliv), obě zhruba o velikosti automatické pračky, řízeně dopadly do svahu asi dvoukilometrové hory u kráteru Goldschmidt nedaleko měsíčního severního pólu.

Jako první dopadla rychlostí kolem 6 tisíc kilometrů za hodinu krátce po 23:28 našeho času sonda Ebb. Flow zasáhla povrch Měsíce asi třicet vteřin po ní a o několik desítek kilometrů dále.

Místo bylo vybráno tak, aby sondy zanechaly na povrchu co největší krátery, ale také tak, aby nehrozilo, že zasáhnou některé z "historických" míst na Měsíci, třeba místo přistání Apolla. Taková šance sice byla zanedbatelně malá, ale NASA nechtěla nechat nic náhodě.

Srážka s Měsícem

Přímo ze zániku obou sond nebyly pořízeny žádné snímky, protože oblast dopadu ležela na odvrácené straně Měsíce, a v danou chvíli tak byla ve stínu. Ale ani kdyby nebyla, stejně by toho k vidění příliš nebylo. Obě sondy totiž byly velmi malé, takže také vytvořily nejspíše jen velmi malé krátery.

V nejlepším případě mohl náraz z povrchu zvednout řídký oblak prachu a pevných částic, který by mohla pozorovat sonda Moon Lunar Orbiter. A to, jak se na něm láme sluneční světlo, by mohlo poskytnout informace o chemickém složení oblaku, a tím možná i nějaké nové detaily o složení povrchu Měsíce. Zatím se ovšem informace o pozorování podobného oblaku neobjevila.

Není to velké překvapení, ale opakování historie. Například v říjnu 2009 skončil svou dráhu srážkou s Měsícem projekt LCROSS. NASA tehdy vysílala náraz přímým přenosem a pozvala si dokonce publikum významných osobností z oboru i veřejného života. Nakonec jim však neměla příliš co nabídnout. Náraz satelitu, který byl podstatně větší než Ebb a Flow, nezpůsobil žádnou "show" a oblak uvolněného měsíčného materiálu byl překvapivě malý a řídký.

Místo nárazu sond GRAIL s portrétem astronautky Sally Ride, po které bylo

Místo nárazu sond GRAIL s portrétem astronautky Sally Ride, po které bylo čerstvě pojmenováno.

Mapak Měsíce s vyznačeným posledním neúplným oběhem družic GRAIL

Mapka Měsíce s vyznačeným posledním neúplným oběhem družic GRAIL "historicky významnými místy" na jeho povrchu, od Lunochodu po Apollo.

Sondy Ebb a Flow měřily gravitaci

I když tedy aktuálně zničené sondy zřejmě příliš mnoho nových informací nepřinesly, za svého života byly pro odborníky poměrně platné. Jako první totiž byly určeny výhradně pro měření lunární gravitace.

Pohybovaly se po nízké oběžné dráze v přesně měřeném odstupu. Gravitační pole Měsíce (ani jiných těles) však není úplně homogenní. Přitažlivost je slabší nad údolími či místy, kde je lehčí hornina, a naopak trochu silnější v místech, kde jsou hory nebo kde jsou pod povrchem spíše těžší horniny.

Tyto drobné změny se projeví i na dráze družic. Když první z nich narazí na oblast "nižší gravitace", nepatrně se zpomalí, a tím se přiblíží své souputnici. Případně samozřejmě může také nepatrně zrychlit, pokud narazí na oblast s vyšší gravitací. Změny jsou zcela nepatrné, ale přesné přístroje družic je odhalí a počítačové modely pak tyto údaje převedou na detailní model gravitačního pole Měsíce.

Podle zatím zveřejněných údajů se například zdá, že kůra Měsíce je výrazně tenčí, než se dosud předpokládalo. Ukázalo se také, že změny v gravitačním poli Měsíce jsou velmi věrným odrazem topografie. Jeho kůra je také rozbitá, možná v důsledku velké srážky, která mu dala jeho dnešní podobu a velikost (o hypotézách a debatě kolem vzniku Měsíce více v tomto či tomto článku).

Měření je tím přesnější, čím níže je sonda nad povrchem, proto sondy Ebb a Flow nakonec kroužily pouhých 11 km nad povrchem Měsíce. Ovšem protože Měsíc není úplně pravidelné těleso, dráha v takové výšce je velmi nestabilní a musí se často korigovat, což samozřejmě vyžaduje palivo. Sondy tak byly zhruba po roce v podstatě "na suchu" a jejich pozice byla neudržitelná.

NASA se tedy rozhodla je řízeně zlikvidovat. Za prvé z opatrnosti, aby nespadly na Apollo či Lunochod a za druhé ve slabé naději, že náraz přinese zajímavé vědecké informace.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Tankocaching zaujal víc čtenářů, než do Československa přijelo okupantů

Prostějovská keška a její první nálezci, kteří jsou v komunitě kačerů známí po...

Na příkaz z Moskvy přitáhlo v srpnu 1968 do Československa více než půl milionu okupačních vojáků. O padesát let...

Nové signály. Neznámé místo ve vesmíru se ozývá častěji, než jsme mysleli

Hubbleův teleskop: mlhovina Kočičí oko

Neurální síť objevila dalších 72 záblesků z neznámého místa ve vesmíru, které astronomové pojmenovali FRB 121102. Jde o...

Najdete na iDNES.cz