Srovnání Pentium M 1,6 : 1,7 : 1,8 GHz: vyhraje HP Compaq, FSC Lifebook nebo IBM ThinkPad? (3.díl - výkon)

  0:45
Kdo z koho? Srovnání výkonu je vždy na ostří nože. Dnes to bude vzhledem k nejvýkonnějším procesorům a vysoce výkonným sestavám velmi zajímavé! Který notebook tak zvládá nejrychleji práci? Který se hodí na zábavu? U kterého si zahrajete a který rychle načte rozsáhlé databáze? IBM, Fujitsu Siemens i HP zde mají co nabídnout. 7200 otáčkové disky, moderní čipové sady a samozřejmě nejlepší možné procesory Pentium M - takže kdo vyhrál?

Srovnání výkonu - aneb jak chutná šampaňské v mobilním podání

V minulých dvou dílech (1. odolnost a výbava - link - a 2. o ergonomii práce - link -) jsme představili naše soutěžící. Pro ty, co je ještě neznají, nabízíme rychlé seznámení v následujících odstavcích. A kdo je již zná, může rychle přejít k faktům na následujících řádkách.

Elitní trio - tým snů: dva Američani, jeden Euroasijčan

Nejmenším notebookem v našem srovnání je ultralehký model Hewlett Packard, notebook Compaq nc4010. S úhlopříčkou 12,1 palce a bez interní mechaniky je v našem srovnání opravdovým trpaslíkem. Tento notebook demonstruje, kde je rozumná hranice použitelnosti notebooků - za kterou už je možná lepší si vybrat z nabídky PDA či chytrých telefonů. S procesorem Pentium M na 1,6 GHz a s brilantním displejem XGA se neměl za co stydět, dokonce i přepisovací DVD mechaniku nám předvedl - i když v elegantním stolním doku.

Trio pohromadě: zleva IBM, Fujitsu Siemens, Hewlett Packard

Zástupcem (snad zlaté) střední cesty byl v tomto srovnání notebook z pomezí Asie a Evropy: Fujitsu Siemens nasadilo svou současnou vlajkovou loď v segmentu "zodpovědné mobility". Snad jen jediné nás zamrzelo, že jsme nemohli nový model Lifebook S7010 vyzkoušet s novou verzí procesoru Pentium M "Dothan". Nicméně v nejvyšší verzi s jádrem Banias se Pentium M na 1,7 GHz též nemělo zač stydět. S plnohodnotným 14 palcovým displejem a s modulární mechanikou dle vlastního výběru to je jeden z nejtenčích notebooků s takovým vybavením.

A na závěr mobilní těžkotonážník - těžký je snad jen ráží vybavení, svou hmotností splnil požadavky bez výhrad. ThinkPad T42p je to nejmodernější v ultratenkém balení, co může IBM nabídnout. Pracovní stanice s neuvěřitelným rozlišením 15palcového displeje 1600x1200 bodů, s profesionální grafickou kartou Mobility Radeon FireGL T2 a 1 GB operační paměti je podobně jako předchozí kousky tento notebook ukázkou, co vše lze směstnat do velikosti složky papírů.

Testy procesoru - IBM zcela vpředu

Nepřekvapil nás výsledek testu procesoru. Přeci jen, IBM šlo do boje s nemalou výhodou - handicapem pro oba ostatní soutěžící se stal starší procesor. Jádro procesoru Pentium M nedávno prošlo podstatnou obměnou, která mu prospěla. V procesorovém výkonu se tak utkaly dvě verze Banias s 1 MB vyrovnávací paměti, pomalejší interní logikou a starším výrobním procesem, s nováčkem branže, nicméně nesmírně agilním procesorem Pentium M Dothan - se 2 MB vyrovnávací paměti, optimalizovanou interní logikou a zmenšenými strukturami protivník, který si získal respekt.

Výsledky mluví za sebe, s odstupem větším než napovídá jen rozdíl ve frekvenci se drží napřed IBM - ale ne o moc. S odstupem za ním Fujitsu Siemens a na posledním místě Hewlett Packard. Kupodivu, procesor Dothan si nezískal příliš větší náskok - pokud bychom vynásobili výkony procesorů Banias jeho o 100, respektive 200 MHz vyšší frekvencí, dostaneme velmi podobné - i když mírně nižší - výsledky. Přesto, s daným skóre se nové Pentium M Dothan dostává do hájemství dříve vyhrazeného jen procesorům Pentium 4 HyperThreading a Athlon 64. Klobouk dolů! (Pozor při nákupu, rozdílnou verzi procesoru výrobci notebooků - a tím spíše Intel - nijak výrazně nepropagují, zřejmě by si tím kazili prodeje starších modelů.)

Čipová sada - přehlížená, ale podstatná součást

Jak který výrobce přistupuje ke svému notebooku, lze poznat na čipové sadě. V jinak často skvěle vybavených noteboocích lze nalézt sady, které opravdu neodpovídají výši doby - a naopak. V tomto testu je to spíše druhý případ. IBM se spolehlo na Intel i855. Fujitsu Siemens též, ale s integrovaným grafickým jádrem. A Hewlett Packard zvolilo mírně inovovanou sadu ATI IG350, se kterou nesl kůži na trh úspěšně již předchůdce současného modelu Compaq nc4000.

Výsledky jsou především u sady ATI zklamáním. Jinak velmi pokročilá sada, s papírově skvělými parametry - na ultralehký notebook opravdu nadstandardní - skrývá integrované grafické jádro Mobility Radeon 9200, které má nabízet funkce pro akceleraci videa, stejně jako dobrou podporu DirectX a OpenGL. Ale kupodivu je tento model pomalejší než jeho předchůdce ATI IGP330, který spoléhal na starší verzi Mobility Radeon. Jeho výkon v našem paměťovém testu sice není úplně nejhorší na integrovanou sadu, ale na též integrovanou sadu Intel v notebooku Fujitsu Siemens prostě nestačí. K dobru je ATI nižší spotřeba - ačkoliv se Intel chlubí nízkou spotřebou sady čipů Centrino, ATI se chlubí hodnotami ještě lepšími.

Zcela mimo všechna očekávání boduje opakovaně lehce inovovaná sada i855 v kombinaci s procesorem Pentium M Dothan. Tato dvojkombinace je schopna deklasovat i nejvýkonnější Pentium M Banias na 1,7 GHz, se kterým se prezentuje Fujitsu Siemens Lifebook. Díky tomuto stroji se scéna výrazně polarizovala: s třetinovým výkonem Hewlett Packard, s polovičním Fujitsu Siemens a s plným IBM. Pro ty, co používají paměťově náročné aplikace, případně grafické programy (2D i 3D) je toto jasný signál, kudy se vydat. Pro běžné kancelářské aplikace však stačí svým výkonem bohatě všechny tři notebooky. Výkon téměř shodné sady Intel se dvěma různými procesory překvapivě ukazuje, jaký vliv na výkon paměti může mít inovace procesorového jádra!

Do třetice všeho dobrého - rychlý pevný disk Fujitsu Siemens

Trio elitních komponent nezbytných pro efektivní práci doplňuje pevný disk. S takovým, jaký je v notebooku Hewlett Packard, se potkáte ve většině ultralehkých notebooků: pomalejší, za to úsporný. Jeho výkon odpovídal lehkému nadprůměru disků, které jsme si mohli vyzkoušet u nás v testech - s rychlostí otáček 4200 za minutu žádný blesk, ale neničí akumulátory.

Za to dva ostatní konkurenti se popasovali, jak se patří. Fujitsu Siemens mělo při výběru disku velmi šťastnou ruku. Že se mu právě v této kategorii podaří porazit IBM, které se chlubí svými rychlými 7200 otáčkovými disky, to jsme opravdu nečekali. Sice náskok disku Lifebooku není příliš výrazný, ale s přehledem se dostal na první místo v našem hodnocení. Oba dva disky jsou na stupních vítězů vůbec, v našich testech jsme se zatím nesetkali s rychlejšími pevnými disky. I to je důkaz, že sice nemusí dosahovat hodnot špičkových stolních disků, ale i notebookové disky jsou schopny nabídnout velmi vysokou úroveň výkonu dříve nemyslitelnou.

3D Mark - na běžné hry Lifebook, na AutoCAD ThinkPad...

...a do letadla Hewlett Packard. u Compaqu se opět vydali cestou úspornosti a integrovali notebooku velmi úsporný čip přímo v jádře, který ještě nad běžný rámec nízké spotřeby je schopen vypnout část čipu pro ještě větší úsporu. To je něco, čím se sice chlubí čip Pentium M, ale jeho partnerská čipová sada i855 ze sady Centrino tuhle fintu pro úsporu baterek neovládá. Intelovská integrovaná grafika Extreme Graphics 2 v sadě i855 se však může pochlubit vyšším výkonem - což je pro ATI zklamáním a porážkou, přeci jen, s jádrem ATI Radeon 9200 bychom od této sady čekali více než výkon na úrovni dřívější generace grafik Intel Extreme Graphics.

A z opačného konce spektra zdraví IBM. Pokud je HP loď - pomalá, ale úsporná, Fujitsu Siemens vlak - menším nárokům dostačuje, pak IBM je letadlo - s ním prostě ulétnete do světa nejvýkonnější grafiky, jak 3D her, tak profesionálních expertních aplikací. Výkon profesionální verze grafiky ATI Mobility Radeon 9600, alias čip ATI Mobility FireGL T2, se nejlépe předvádí na výkonu v testovací sadě, která využívá nejnovějších možností jako je DirectX 9.

Ve starším 3D Mark 2001 se ostatní dvě grafiky jakžtakž drží, v nejnáročnějším 3D Mark 2003 však definitivně ztrácí. A naprosto zdrcujícím způsobem. Nutno říci, že zde je zápas velmi nevyrovnaný - přeci jen, zatímco IBM je především pracovní stanice, dva předchozí notebooky podstatně více akcentují svou mobilitu a malé rozměry.

Pro hraní jednoduchých her, s minimem 3D efektů, budou stačit všechny tři notebooky. Pro jakékoliv náročnější aplikace v oblasti 3D, ať již herní či pracovní, však HP ani Fujitsu Siemens prostě nejsou to pravé ořechové. Za to IBM zde nabídne výkonu do foroty. Ačkoliv i zde bychom mohli kritizovat, že nepřekročilo hranici 10.000 bodů v testu 3D Mark 2001. Snad již brzy přijde na trh inovovaná verze FireGL T2 s nejnovějším jádrem Radeon 9700, namísto Radeon 9600 - ale tento rozdíl bude mrzet jen opravdu extrémní hráče, profesionální uživatel daleko více ocení certifikované ovladače a zajištěnou kompatibilitu s patřičnými expertními aplikacemi, kterou FireGL T2 garantuje.

A příště? Na závěr srovnání mobility a doby výdrže

Trio pohromadě: zprava IBM, Fujitsu Siemens, Hewlett Packard

Blížíme se do finále... Oproti slibovanému srovnání v pondělí jsme stihli výkonově otestovat všechny notebooky s neočekávaným zpožděním. Namísto pondělí jsme tak srovnání uvedli až dnes, za což se omlouváme. V příštím, závěrečném díle se podíváme na srovnání těchto tří notebooků co do doby výdrže, schopností v mobilním provozu - a nenecháme si ujít celkové zhodnocení a doporučení, který z těchto tří notebooků se nám líbil nejvíce, pro jaké účely a proč...

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 31 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 31 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...