Stáhněte si zdarma: Aplikace co zjistí, zda disku nedochází dech

aktualizováno 
Při havárii pevného disku už je pozdě myslet na to, co jste mohli udělat lépe. Chcete-li mít jeho kondici neustále pod kontrolou, pořiďte si softwarového hlídače. Může se hodit i program pro bleskové kopírování dat, nahrávání videohovorů ve Skypu s následnou editací nebo software pro fotografy.

Ilustrační foto | foto: profimedia.cz

Acronis Drive Monitor 1.0 – freeware 
Acronis Drive Monitor je nová aplikace od společnosti Acronis. Je určena k monitorování pevných disků nejen ve stolních PC, ale i serverech.

Klasické pevné disky jsou náchylné k selhání. Nechcete-li přijít o data, která na ně ukládáte, měli byste je čas od času prověřit. K těmto účelům existuje řada programů, které povrch disku otestují, stejně tak jako přečtou údaje ze S.M.A.R.T. technologie. A právě ty z HDD čte Acronis Drive Monitor. Upozorní vás tak na problémy, které mohou naznačovat blížící se poruchy, takže se můžete připravit a zvládnout je bez ztráty dat.

Po instalaci se objeví ikona aplikace v systémové části hlavního panelu, kde neustále dává pozor na zdravotní stav disku a podává uživateli zprávy o odchylkách od normálního chodu. Disk je monitorován ve třech oblastech: stav a zdraví fyzické jednotky (včetně teploty, četnosti chyb vyhledávání, doby roztočení disku a více jak 20 dalších indikátorů), kritické události (mohou indikovat zvýšené riziko bezpečnosti dat i v případě, kdy data poskytovaná funkcí S.M.A.R.T neukazují abnormality) a stav záloh disků (používáte-li pro zálohování programy Acronis, budete na případné selhání tvorby zálohy upozorněni. Výtečnou funkcí je možnost nechat si zaslat e-mail v případě zjištěných problémů. Nechybí ani týdenní zprávy shrnující elektromechanický zdravotní stav všech disků.

Acronis Drive Monitor
 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ automatická kontrola problémů s disky
+ odesílá e-maily v případě problémů
+ zobrazuje teplotu HDD
+ podpora RAID
- v případě více disků je těžší identifikovat jakého disku se týkají kritické události
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (17,3 MB).

FastCopy 2 – open source
Pro kopírování větších objemů dat je vhodné použít program FastCopy. Oproti jiným správcům souborů totiž dokáže kopírovat data z jednoho místa na druhé rychleji, protože na to jde jinak.

Pro operace, při kterých kopírujete z jednoho úložiště na druhé, si vybere první režim, který čte i zapisuje několik vláken najednou, a to paralelně. Jestliže kopírujete data na jednom disku, pak si vyberte druhou metodu. Ta naplno využije cache paměť HDD. Celý obsah do ní načte a teprve pak ho zkopíruje (nepoužívá vyrovnávací paměť Windows, která je pro tyto úkony obvykle k dispozici).

Jaký způsob kopírování se v konkrétní situaci použije, si můžete definovat sami anebo nechat rozhodnout přímo program (ten by měl zjistit, z jakého na jaké médium se kopíruje). Vy jen vyberete zdrojovou složku, cílovou a pak kliknete na Execute. Na výběr přitom máte nejen možnost kopírovat, ale také složky synchronizovat, mazat, stávající data nepřepisovat apod. Velikost využívané paměti si lze nastavit. Při testu několik desítek menších i větších souborů o celkové velikosti 3,9 GB zkopíroval Total Commander za 113 sekund, program FastCopy již za 87 sekund. Rozdíl je 26 sekund ve prospěch FastCopy.

FastCopy

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ vhodné pro kopírování mnoho dat
+ dva režimy přenosu
+ nastavení vyrovnávací paměti
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (199 KB).

VodBurner 1.0 – freeware
VodBurner je připraven zaznamenávat a editovat vaše rozhovory v komunikačním programu Skype.

Nahrává audio, ale i video rozhovory. Následně máte možnost je editovat a tak vytvářet vlastní kompletní videa dle přání. U videa můžete přidat přechody, vypustit některé části a také vložit textové titulky. Výsledné video lze uložit do ASF a WMV souboru nebo nahrát přímo na YouTube jedním kliknutím. Zdarma dostupná verze k video bohužel přidává vodoznak a neobsahuje některé pokročilé videoeditační funkce.

VodBurner

 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ nahrává audio a video
+ umožňuje video editovat
+ umožňuje posílat na YouTube
- vkládá vodoznak do zdarma dostupné verze
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (29,7 MB).

Photoshop Lightroom 3 – 30denní trial
Adobe po necelém roce vydalo další verzi programu pro fotografy. Photoshop Lightroom vám umožní snímky uspořádat, vylepšit a následně prezentovat. Nepotřebujete-li sílu Photoshopu, pak se může stát vhodným editačním programem tento.

Program byl od základu přepsán. Umožňuje tak lépe a rychleji zpracovat stále objemnější knihovny fotografií a přitom pracuje i s formátem RAW snímků. Dostupný je ve 64bitové verzi a obsahuje nové funkce, které optimalizují pracovní postupy a umožňují sdílet pořízené snímky různými způsoby. Ani v případě videosouborů nenarazíte. Změny se dotkly také dialogu importu, který byl upraven tak, aby byl více intuitivní a má náhledy.

Pro úpravu fotografií je k  dispozici celá řada nástrojů jako např. redukce barevného a jasového šumu, automatická korekce objektivu (kompenzuje efekty geometrického zkreslení, chromatické aberace a vinětace). Fotografie lze exportovat rovnou do specializovaných webových služeb a šablony pro tisk poskytují kontrolu při vyhotovení snímků doma. Lightroom 3 nyní nabízí také možnost exportovat prezentace coby videosoubory s možností ozvučení a přidání titulní obrazovky.

Photoshop Lightroom

 
Operační systém: Mac OS X, Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ rychlejší odezva
+ podpora práce s RAW a videem
+ řada funkcí
- zatím není v češtině
- dražší
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (160,5 MB).


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Na Office nám nesahejte: Microsoft končí vývoj dotykové verze balíku

Dotykové ovládání - Microsoft Office 365

Microsoft do budoucna nepočítá s dotykovou verzí programů v rámci balíku Microsoft Office. Znamená to, že se zaměří na...

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...Najdete na iDNES.cz