Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stáhněte si zdarma dokumenty, encyklopedie a příručky pro každý den

aktualizováno 
V dnešní sbírce programů jsme pro vás připravili několik dokumentů, díky kterým si rozšíříte své dovednosti a doplníte vzdělání. Víte například, jak se bezpečně chovat v digitálním věku? Neznáte význam odborného výrazu? Nevíte, jak pečovat o svůj chrup, nebo, jak poskytnout první pomoc?

Ve speciální dílu zajímavých programů a utilitek, výjimečně nenaleznete aplikace. Tentokrát jsme se totiž zaměřili na elektronické dokumenty, encyklopedie a příručky, jenž vám mohou poskytnou celou řadu užitečných informací z různých oborů.

Znáte například některé údaje a fakta o významných českých, slovenských a zahraničních osobnostech? Víte, co máte dělat, pokud váš počítač napadne vir, či jste součástí nějaké nehody a je zapotřebí dát první pomoc? Možná uvítáte také informace o tom, jak zdravě jíst či si naopak rádi zalistujete v botanickém herbáři.

Některé dokumenty jsou ve formátu PDF (soubory ve formátu PDF jsou určeny jako elektronická náhrada klasických tištěných dokumentů). K jejich čtení je tedy nutné mít nainstalovaný některý z prohlížečů tohoto formátu. Samozřejmě se nabízí aplikace Adobe Reader. Velmi kvalitní je však i produkt s označením Foxit PDF Reader.

Kdo je kdo v Česku, Slovensku a ve světě 2.2.3 - shareware
Chcete vědět, kdo byla Vlasta Fabiánová, čím se proslavila a kdy umřela? Potom zkuste využít slovník Kdo je kdo. Databáze česko-slovenských jmen obsahuje 3682 hesel, u světové to je 6049 a celkově obsahuje 980 fotek. Stávající databázi lze i editovat a dokonce do ní lze přidávat i další osobnosti.

 • Stahujte na této adrese (27 MB).

  Bezpečnost v digitálním věku - freeware
  Ing. Boleslav Vraný napsal elektronickou publikaci, ve které se dozvíte užitečné informace o problematice počítačové bezpečnosti. V PDF dokumentu vám bude vysvětleno, co je hoax, co jsou tzv. nigerijské dopisy či jak zvolit bezpečné heslo. Užitečné jsou i informace o tom, jakým způsobem lze vylákat hesla, nebo PIN kód. Nechybí ani povídání o virech a hackerech, problematice bezpečnostních děr OS či jejich záplatování. Další kapitoly jsou věnovány mimo jiné odposlechu a šifrování, SPAMu a obraně proti němu či identitě na síti a to vše v češtině.

 • Stahujte na této adrese (64 kB).

  InfoVir – full - freeware
  Protože bezpečnosti není nikdy dost, máme pro vás ještě jednu prezentaci, jejímž účelem je seznámit uživatele s bezpečnostními riziky práce na počítači. Součástí balíku je off-line verze webu, bulletiny o této problematice, program simulující vizuální projevy virů a prezentace o antivirové obraně. Dokument je v PowerPointu.

 • Stahujte na této adrese (4.4 MB).

  1-Click Answers 1.1.0.364 - freeware
  Potřebujete vysvětlit odborný výraz, se kterým si nevíte rady? Potom využijte tento interaktivní nástroj pro rychlé vyhledání a přehledné zobrazení informací. Stačí stisknout klávesu Alt a myší kliknout na termín v libovolné Windows aplikaci (Office, prohlížeč, poštovní klient apod.) a program zobrazí souhrnné informace k vybranému termínu. Odpovědi hledá na serveru Answers.com a zobrazuje je v angličtině.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).

  Zdravé zuby - freeware
  Víte, jak správně si čistit a pečovat o zuby? V této elektronické publikaci se dozvíte, jak vlastně takový zub vypadá, co je to zubní kaz a jak se správně o zuby starat. Pro rodiče jsou zde uvedeny důležité informace o době prořezávání zubů a významu péče o dočasný chrup, včetně zásad prevence zubního kazu. Nechybí ani grafy (statistiky) a obrázky vysvětlující prevenci o chrupu. Projekt je schválen a podporován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).

  First Aid Basics 1.7 – freeware
  Program First Aid Basics (První pomoc - základy) obsahuje základní informace o první pomoci, data o umělém dýchání, nepřímé masáži srdce, angíně pektoris, infarktu, bolestech, kousnutích, bodnutích hmyzem, frakturách a vykloubeninách, základech obvazování, lékárničce atd. Vhodné i pro studium.

 • Stahujte na této adrese (885 kB).

  Evropa v 17. a 18. století – demo
  Program obsahující množství informací z kultury, umění a politiky sedmnáctého a osmnáctého století s obrazovou a hudební galerií. Díky audio ukázkám, hudebním galeriím a galeriím historických obrázků se snadno dozvíte evropské dějiny 17. a 18. století. Události jsou navíc zobrazené přehledně na časové ose. Vyžaduje .NET Framework.

 • Stahujte na této adrese (60.1 MB).

  Fitbook 1.1 – demo
  Fitbook je elektronická verze knihy, která obsahuje vhodné informace potřebné k realizaci tréninkových cílů. Současně tvoří učebnici sportovním klientům a je návodem lidem, kteří si chtějí za pomocí ověřených vědeckých principů a postupů zlepšit kondici, postavu a zdraví. Fitbook Linie nahlíží a obeznamuje veřejnost se základní problematikou cvičení, výživy a dalších aspektů a to v obsáhlých sekcích výživy, vitamínů a minerálů (Vitaplus).

 • Stahujte na této adrese (23.3 MB).

  Botanický herbář – shareware
  Produkt pro ty, co chtějí znát rostliny. Obsahuje databázi 513 rostlin vč. textové informace o jednotlivých rostlinách. Obsahuje fotografie (celkem je to v tuto chvíli 2118 fotografií), lze v něm vyhledávat podle barvy květů, doby květu, stanoviště, formy (byliny, keře, stromy) a podle počtu okvětních lístků nebo kombinací těchto údajů.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).

  Strojírenství Beta 9.3 – freeware
  Jste studentem SPŠ nebo SOU se zaměřením na strojnictví? Potom by vám mohla přijít vhod tato příručka. Obsahuje totiž látku z předmětů Stavba a provoz strojů a Strojírenská technologie.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).

  Beatles Forever 2.70 - freeware
  Elektronická encyklopedie The Beatles. Obsahuje více než 400 textů a přibližně 200 MIDI souborů. Jednoduché a příjemné ovládání, vyhledávání, export, tisk atd.

 • Stahujte na této adrese (2.1 MB).

  AIDS – Fakta, naděje - freeware
  Elektronická verze publikace o problematice AIDS a HIV. Autorem publikace AIDS - Fakta, naděje je profesor Luc Montagnier z Pasteurova ústavu v Paříži, jeden z objevitelů viru HIV. Publikace je však bohužel již delší dobu neaktualizována.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

  Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

  Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

  Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

  Ilustrace - domácí finance

  Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Najdete na iDNES.cz