Francie schválila zákon o odstřihávání stahovačů od internetu, začne platit od ledna 2010

Francie schválila zákon o odstřihávání stahovačů od internetu, začne platit od ledna 2010 | foto: Profimedia.cz

Stahuješ? Zaplatíš! Francie schválila odstřihávání stahovačů od internetu

  • 818
Francouzská Ústavní rada schválila přelomový zákon umožňující odstřihnout od internetu uživatele, který stahuje nelegální hudbu či video. S takovými stahovači navíc soudy "udělají krátký proces" a udělí i milionové pokuty.

Zákon umožňující odstřihnout od Internetu uživatele stahujícího nelegální video či hudbu se ve Francii diskutuje už dlouho. Ve čtvrtek večer ho schválila Francouzská ústavní rada, a tak začne platit od příštího roku. Rada změnila pouze odstavec týkající se náhrady škod za porušení zákona o duševním vlastnictví. Její výši nesmí stanovovat úřední dekret, ale rozhodnout o ní může opět jen soud.

Tisíc denně odstřiženo

Francouzské ministerstvo kultury odhaduje, že denně by od internetu mohlo být odstřiženo až tisíc uživatelů. "Piráti, kteří budou ignorovat varování a dopisy, mohou o připojení přijít až na jeden rok," píše Forbes. Zároveň mohou dostat pokutu až 300 tisíc eur (7,8 milionu Kč).

Zákon umožní odpojit od internetu uživatele, kteří nelegálně stahují filmy nebo hudbu, a to na základě rozhodnutí příslušného soudce ve zkráceném řízení. Rada v tomto případě nedala za pravdu výhradám socialistické opozice, která tvrdila, že zkrácené řízení nedává prostor na obhajobu a že uživatelé internetu jsou tudíž zbaveni práva na spravedlivý proces.

Socialističtí poslanci odmítli už původní variantu zákona, protože byli proti tomu, aby internetové zloděje duševního vlastnictví trestal bez soudu speciálně k tomu vytvořený úřad. V tom s nimi rada souhlasila, a tak musela vládní pravice text přepracovat.

Rozhodnutí rady přijala vládní strana Svazu pro lidové hnutí (UMP), v jejím čele je prezident Nicolas Sakozy, s ulehčením, Kriticky se jako první vyslovila organizace Reportéři bez hranic.

Proti zákonu se při dubnové sondáži agentury Ifop ve Francii vyslovilo 60 procent uživatelů internetu. A 69 procent dotázaných se domnívá, že norma nebude účinná. K častému či občasnému stahování dat se přiznalo 24 procent uživatelů a z nich čtyři pětiny zpochybnily efektivnost zákona.

"Francouzští studenti, jako studenti na celém světě, hodně stahují," říká Damien, student Univerzity v Rennes. "Kde taky jinak máte vzít 15 tisíc písniček, kterými naplníte iPhone?" Domnívá se ale, že i francouzští studenti už si uvědomují, že stahování písniček umělce poškozuje. "Ale je těžké tyto návyky změnit." Navíc má pochybnosti o efektivitě tohoto opatření: "Vláda možná může kontrolovat stahování, ale nemůže kontrolovat, co si lidé kopírují mezi sebou."

A co v Česku?

V Česku sice neexistuje zákonná norma na odstřihávání stahovačů od internetu, nicméně je možné pirátství postihovat. Pro článek o sledování videa on-line se nám loni vyjádřila Markéta Prchalová z České protipirátské unie: "České autorské právo rozlišuje mezi užitím resp. neoprávněným užitím díla (aktivní nakládání s dílem jako např. jeho sdělováním veřejnosti, rozmnožováním apod.) a pouhou jeho recepcí (např. pasivní sledování filmu, přestože nelegálně zpřístupněného). Divák tedy dílo na rozdíl od provozovatele serveru neoprávněně neužívá a pouhým sledováním streamovaných filmů se porušení autorského práva nedopouští."

K odstřihávání stahovačů ve Francii se zatím nevyjádřila s tím, že jde o zatím novou situaci, kterou je třeba pečlivě posoudit.

Zdroje:

  • Ústavní rada potvrdila webový zákon (Forbes, anglicky)