Stahujete v pracovní době MP3? Máte padáka!

RIAA žaluje firmy, které svým zaměstnancům umožňují stahovat přes podnikové vysokorychlostní připojení z internetu ilegální kopie filmových a hudebních děl. Ti na to reagují většinou blokováním sítě, ale v extrémních případech se uchylují až k vyhazovu domnělých pirátů.

Pracovníci, kteří prostřednictvím podnikové sítě stahují MP3 soubory, se mohou dostat do problémů. V dubnu letošního roku byla společnost IIS zažalována kvůli výměně hudby na interním serveru. V mimosoudním vyrovnání zaplatila pokutu milion dolarů copyrightové organizaci RIAA. Zaměstnavatelé poté začali přítomnost nelegálních souborů na firemních počítačích přísně trestat. Odebráním prémií, důtkami, došlo už ale také na propouštění.

Americká organizace na ochranu autorských práv RIAA (Recording Industry Association of America) není jen strašákem provozovatelů, stává se pomalu noční můrou firem, připojených k internetu vysokorychlostní (tzv. broadband) linkou. Jejich zaměstnanci takového připojení využívají velice rádi ke stahování warezu a hudby a tím své chlebodárce staví do nezáviděníhodné situace. Nejen že svou činností přetěžují podnikovou linku, firmu vystavují i nebezpečí soudního stíhání.

V dubnu letošního roku provedla RIAA razii ve společnosti Integrated Information Systems, v jejímž intranetu se na základě anonymního udání měl nacházet server vyhrazený k výměně MP3 souborů mezi zaměstnanci. Podezření se potvrdilo. Aby případ nenabyl přílišného mediálního zájmu, došlo brzy k mimosoudnímu vyrovnání. IIS zaplatila RIAA pokutu 1 milion USD.

Po této kauze se americký copyrightový strážce zaměřil na podobné společnosti s vysokou konektivitou, které by mohly tolerovat (ať už vědomě či nikoliv) porušování autorských práv svými zaměstnanci. Prezident RIAA Cary Sherman vyjádřil přesvědčení, že se firmy nyní budou více zajímat o to, zda zvýšené využití vlastních podnikových prostředků nemá původ v nelegální činnosti. Anonymní informační (rozuměj "udávací") linka přijímá stále nové tipy na společnosti, kde se to vesele hemží kopiemi hudebních a filmových děl. Poté co RIAA upozorní na tuto skutečnost odpovědné osoby, pirátské hemžení většinou utichne. I takovýto nenásilný postup slaví úspěch.

Jak ale zareagují na podobné oznámení sami zaměstnavatelé? Nebudou-li nebo nechtějí-li persekuovat své pracovníky, mohou potichu vybavit své sítě softwarovými a hardwarovými prostředky, které zamezí přístupům na zdroje pirátského materiálu nebo alespoň omezí propustnost linky. Někteří ale sáhnou k tvrdším opatřením. V průzkumu firmy Websense, která sama produkuje aplikace pro kontrolu nad síťovým provozem, 35 amerických společností z 250 uvedlo, že za nalezené neautorizované kopie potrestalo zaměstnance odebráním osobních bonusů, důtkami a v extrémních případech i propuštěním. Už z léta roku 2001 pochází případ Carly Tomino, sekretářky Severozápadní univerzity, jež dostala vyhazov za dvě tisícovky MP3 souborů na svém počítači.

"Samozřejmě že využívám hudební servery. Nebudu přece čekat celý den, až mi v rádiu zahrají mou oblíbenou písničku," hájí se nejmenovaný pracovník AOL Time Warner. "Dokud budu řádně plnit své povinnosti, nikoho nebude zajímat, co mám uloženo na počítači." Někteří odborníci soudí, že firmy se s tímto trendem budou muset naučit žít. Doba se mění a tohle je prý jen další způsob, jak si zpříjemnit pobyt v práci.