Stále více amerických letišť nabízí Wi-Fi

Na 30 největších amerických letištích je možné bezdrátové připojení k internetu (WiFi). Polovina z nich ho nabízí na veřejně přístupných místech, na všech je pak k dispozici v klubech leteckých společností s omezeným přístupem jen pro cestující ve vyšších třídách nebo držitele věrnostních karet.

Na newyorských letištích JFK a Newark, kam létají České aerolinie, je WiFi k dispozici v klubech i tranzitních halách. Některá letiště dovolují užití WiFi zdarma, většina, včetně JFK a Newarku, si ale za jednodenní přístup účtuje poplatek do deseti dolarů (asi 230 korun) nebo musí mít uživatel u poskytovatele WiFi zřízený vlastní účet. Malá a střední letiště, kterým stačí jednodušší a lacinější radiové zařízení pro bezdrátové spojení, poskytují cestujícím připojení k internetu zpravidla bezplatně.

Bezdrátové připojení již funguje také v Praze, zatím však pouze pro letištní systémy. Pro veřejnost chce letiště podle mluvčí Anny Kovaříkové Wifi síť zpřístupnit v druhé polovině letošního roku, a to ve vybraných prostorách nynějšího terminálu a nově budovaného terminálu Sever II, který začne sloužit koncem roku. Zatím není rozhodnuto, zda bude možné WiFi využívat zdarma.

Bezdrátové spojení využívají cestující na letištích čím dál tím více. Například na čtvrtém největším letišti Spojených států Dallas-Fort Worth v Texasu se počet připojení pohybuje kolem 18.000 měsíčně, zatímco v roce 2000, kdy letiště začalo tuto službu nabízet, se první měsíc připojilo asi 50 uživatelů.

Společnost T-Mobile poskytující WiFi na několika velkých letištích zaznamenává roční růst počtu připojení o více než 150 procent. Průměrná doba spojení letos vzrostla na 40 minut, což je o deset minut více než loni.

Dallas-Fort Worth je jediné z pětice největších letišť ve Spojených státech, jež nabízejí bezdrátové spojení i na veřejných místech. Vůbec nejrušnější letiště v Atlantě ve státě Georgia začne poskytovat WiFi v halách letos v létě a třetí největší letiště v kalifornském Los Angeles v závěru roku. Už nyní ale je možné v Los Angeles využít alespoň omezeného připojení v některých letištních restauracích a v jejich těsné blízkosti.

Přes poměrně značné rozšíření WiFi postupuje rozvoj této služby na letištích pomaleji než na jiných veřejných místech. Marketingový šéf pro WiFi společnosti T-Mobile Mark Bolger to vysvětlil v deníku USA Today tím, že letiště jsou daleko složitějším prostředím než kavárny nebo hotely. "Jsou to vládní objekty. K rozhodnutí je vždy třeba řady kroků," řekl.

Před pěti lety byla ovšem letiště v tomto oboru na špici. Lidé na služebních cestách byli dokonalým publikem pro testování tehdejší technické novinky: zpravidla s sebou vozí přenosný počítač, potřebují být neustále připojeni na internet a přístupové poplatky jim hradí zaměstnavatel.

Dnes se ale rychleji rozšiřuje WiFi mimo letiště - zejména v kavárnách, jako je například populární síť Starbuck. Počet přístupových bodů ve Spojených státech se blíží ke 24.000. Za uplynulý rok se ztrojnásobil a letos se očekává růst o dalších 100 procent, uvedl v USA Today viceprezident internetového vyhledavače přístupových bodů JiWire.com David Blumenfeld.