Stane se Asimo vzorem pro robotické sluhy?

  • 3
S uvedením hollywoodského kasovního trháku I, Robot, natočeného podle stejnojmenného sci-fi románu Isaaca Asimova z roku 1950 se opět rozvířily debaty o robotice a souvisejících vědních disciplínách. Zatím nejvyspělejší humanoidní robot, jenž by se již za několik let mohl dostat do vybraných domácností, nese označení Asimo a na svědomí ho má japonský závod Honda.

I když myšlenky o mechanickém lidském pomocníkovi se objevovaly již před stovkami let, teprve v posledních desetiletích je rozvíjena robotika jako vědní obor a až v předešlých letech se objevily na trhu produkty, které lze s trochou nadsázky za roboty označit. Vedle automaticky pracujících sekaček na trávník či domácích vysavačů se jedná hlavně o robotického psíka Aibo od společnosti Sony. Veřejnost ale stále čeká na humanoidního robota, takového, který by dokázal vykonávat rutinní práce a podílet se na chodu domácnosti, případně zastat některé funkce ve firmách.

Nejdále se zatím dostala Honda

V závodě o křemíkového sluhu se zatím nejdále dostala japonská Honda, která na vývoji robotického humanoida pracuje již od roku 1986. V té době byly prototypy tvořeny takřka jen dvěma spodními končetinami, ve kterých vědci dodnes spatřují jeden z největších kamenů úrazu.

Honda Asimo (world.honda.com)

Ke konci devadesátých let již byl vyvinut robot mající základní prvky lidského těla, tj. dolní a horní končetiny, tělo, hlavu a i přibližné lidské proporce. Nejposlednější model vyvíjený od roku 2000 se jmenuje Asimo a přestože své jméno očividně zdědil po autorovi science-fiction Isaaca Asimova, je vysvětlováno i jako Advanced Step in Innovative Mobility či také japonské ashi-mo, nebo-li chodící nohy.

Nový Asimo proti předchozímu modelu zmenšil

Asimo, vysoký 120cm a naproti svým předchůdcům vážící pouhých 52kg, je koncipovaný tak, aby dokázal za přispění sofistikovaného softwaru umělé inteligence převzít některé lidské činnosti, tudíž aby rovněž dosáhl na klíčové předměty, např. světelný vypínač, klávesnici, nádobí na stole, či kliku na dveřích.

Na rozdíl od předchozího modelu P3, který byl stejně vysoký jako člověk, bude mít Asimo oči na výškové úrovni lidských očí, pokud člověk bude v sedě. Jednotlivé lidi je Asimo schopen identifikovat na základě rozpoznávání řeči nebo obličeje. Komunikace s člověkem ale zatím vázne, zvládá pouze ty nejjednodušší povely.

Oficiální stránky Asimo

world.honda.com/ASIMO
www.asimo.honda.com/index.asp?bhcp=1

Asimo dokáže chodit po schodech

Jeho pohyb sice vypadá zkostnatěle a je relativně pomalý (1,6 km/h), ale Asimo dokáže chodit po schodech a také reaguje na další pohybující se objekty ve svém okolí. O jeho pohyb se stará všehovšudy 26 mechanických kloubů.

Zatím je Asimo schopen fungovat jen velmi krátkou dobu, i při plném nabití vydrží v provozu pouze 40 minut, přičemž baterie je jeho nejtěžší součástí. Je ale pochopitelné, že na baterii budou vývojáři myslet až v okamžiku, kdy všechny primární součásti budou poněkud více dopilované.

Vývojový tým Hondy oceňuje celý svět, ale roste mu konkurence

Snahy vývojářů Hondy jsou již oceňovány po celém světě a kromě uznání světových univerzit, kde svého robota pravidelně prezentují, se jejich robot dostal tento rok do síně slávy robotů. Na poměrně dobré cestě jsou však i samotné studentské univerzitní projekty humanoidních robotů nebo drobný robotický mužík Sony QRIO, kteří by rovněž mohli zaujmout rozhodující místo v robotí evoluci.

Honda Asimo P3 (world.honda.com)