Tyrranosaurus rex

Tyrranosaurus rex - Pokus o realizaci vzhledu Tyrranosaura rex. | foto: Archív

Stane se Jurský park skutečností?

  • 32
Potomci vyhynulých savců, například mamutů, by opět mohli kráčet po povrchu zemském. Tvrdí to alespoň japonští vědci, kteří zkoumají možnost použití spermatu zmrzlých zvířat k inseminaci jejich žijících příbuzných. Žádný Jurský park ale přesto nelze čekat, varují.
Metodu Japonci dosud úspěšně uplatnili u myší, z nichž některé byly zmrazené 15 let. Vedoucí vědeckého týmu Acuo Ogura chce nyní experimentovat na větších zvířatech.

"Úspěch u myší byl mnohem větší, než jsme čekali. Takže i pravděpodobnost oživení mamutů je vyšší," řekl Ogura agentuře AP.

Pokud podle něj bude možné získat spermie vyhynulých savců z jejich těl konzervovaných po miliony let ve zmrzlé půdě, mohou být spermie naočkovány do vajíček samic příbuzných druhů.

Netknutá těla mamutů byla nalezena na ruské Sibiři, připomíná v této souvislosti AP.

Ideálním kandidátem na inseminaci mamutího spermatu by byl slon, dodal Ogura. Experimenty by však podle něj měly nejprve začít s vyhynulými kočkovitými šelmami a jejich současnými blízkými druhy.

Méně nadšení ohledně vzkříšení pravěkých zvířat jeví americký biolog Peter Mazur. Šance na to, že by zmrazené mamutí sperma mohlo být použito k oplodnění příbuzných druhů, je podle něj téměř nulová. Teplota, díky které se těla mamutů zachovala, totiž není dost nízká, aby se zabránilo chemickému zničení jejich DNA za stovky tisíc let.

"Dokonce i kdyby konzervační teplota byla dost nízká, genetickou stopu by za tu dobu poškodila radiace, včetně kosmických paprsků," tvrdí Mazur.

Jiný americký vědec, Douglas Chandler, soudí, že úsilí japonských vědců je přinejmenším zajímavé. "Když by ale k oživení mamuta použili sloní vajíčko, výsledkem by byl kříženec mezi mamutem a slonem," řekl Chandler.