Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Staňte se mistry v ovládání nabídky Start ve Windows

aktualizováno 
Nevíte si rady s programy, které jsou umístěné v nabídce Start? Stále se vám nedaří nalézt optimální nastavení této součásti operačního systému? Štve vás automatické schovávání ikon a nevíte co s tím? Pak se staňte mistrem v jejím ovládání.

Další důležitou součástí operačního systému Windows je nabídka Start. Jde o grafické menu, rozbalující další podmenu, a to buď po stisknutí klávesy Windows (mezi klávesy CTRL a ALT) anebo kliknutím na tlačítko Start na hlavní liště. V této nabídce se nacházejí všechny hlavní součásti pro ovládání operačního systému. Také jsou zde sdruženy zástupce instalovaných programů a přístup k dalším objektům. Tuto nabídku, podobně jako v případě hlavního panelu, lze libovolně upravovat tak, aby vyhovovala individuálním potřebám každého z nás.

Jak tomu bylo dříve...
S nástupem OS Windows XP se setkáváme již se dvěma druhy nabídek Start. Ty se především odlišují svým vzhledem a funkcemi, které jsou přístupné ihned po stisknutí nabídky Start.

Nastavení nabídky Start

Pro vyvolání nastavení vzhledu nabídky Start stiskněte pravé tlačítko myši. V této záložce máte na výběr ze dvou nastavení - Nabídka Start a Klasická nabídka Start. Nastavení lze také vyvolat tímto způsobem Start -> Nastavení (jen v jiných OS než Win XP) -> Ovládací panely -> Hlavní panel a nabídka Start.

Nastavení nabídky Start

1. Klasická nabídka Start
Používá styl nabídky předchozích verzí systému Windows. Je tedy uspořádaná tak, aby přechod ze starších verzí OS na Windows XP nečinil problém v orientaci méně zkušeným uživatelům, nebo těm, kteří chtějí raději zůstat u starého stylu nabídky.

Nastavení nabídky Start

Neobsahuje ikony z plochy a nejčastěji používané programy, ale lze ji jednodušeji konfigurovat a díky klasickému uspořádání v jednom sloupci je i přehlednější. Její vlastnosti můžeme dále ovlivňovat tlačítkem Vlastní.

Nastavení nabídky Start

Nabídka Start

  Přidat... - přidá zástupce do nabídky Start nebo Programy
  Odebrat - odebere zástupce z nabídky Start nebo Programy
  Upřesnit - Otevře průzkumníka Windows. Pomocí tohoto programu můžete přidat nebo odebrat položky v nabídce Start
  Seřadit - uspořádá položky nabídky Start tak, aby byly zobrazeny ve výchozím pořadí (stejné zobrazení jako po nainstalování OS)
  Vymazat - odebere seznam nedávno použitých dokumentů, programů a webových stránek z nabídky Dokumenty. Nachází se v položce Start -> Dokumenty.

Upřesnění nastavení nabídky Start
Zobrazuje seznam volitelných možností nastavení nabídky Start. Můžete tak ovlivňovat chování 12 nabídek v menu Start.

  Posouvat nabídku Programy - čítá-li nabídka Programy více jak 29 nebo 38 programů(podle zvoleného rozlišení obrazovky), nemohou být všechny obsažené složky (příslušenství, hry a další) zobrazeny na jednom listu. Lze tak zvolit, zda mají být vypisovány na dlouhé posuvné nabídce, nebo jestli se mají zobrazovat na dalších listech, ale všechny naráz. Druhá volba je zcela jistě přehlednější.
  Používat individuální nabídky - zatrhnutí tohoto políčka má za následek skrytí neaktivních položek. Pokud některé složky či zástupce v nabídce Start dlouho nepoužíváte, jsou automaticky skryty. Doporučujeme tuto volbu odškrtnout.
  Povolit přetahování myší -  určuje, zda bude možno přetahovat položky pomocí myši
  Rozbalit Ovládací Panely až Tiskárny - určuje, zda obsah nabídek bude zobrazen jako další nabídka, nikoliv otevřením nového okna.
  V nabídce Start zobrazovat malé ikony - určí velikost ikon v nabídce Start.
  Zobrazit: Nástroje pro správu, Oblíbené položky a Spustit - určuje, zda mají být do nabídky Start přidány jmenované položky.

Tip 4: Jestliže povolíte menu přetahování myší, můžete položky v nabídce Start -> Programy libovolným uchopením a přetažením na nové místo přeskupovat. Přesouvat můžete i jejich jednotlivé podprogramy. Budoucí umístění určuje vodorovná čára.

Nastavení nabídky Start

2. Nabídka Start (defaultní ve Windows XP)
Nově uspořádaná nabídka pro snadnější přístup k emailu, internetu, obrázkům a oblíbeným programům. Veškeré ikony, které se dříve objevovaly na ploše systému, jsou nyní přemístěny právě sem (Tento počítač, Místa v síti, Dokumenty). Nabídka se dělí na levou a pravou stranu. Vlevo je vyčleněno místo na zástupce posledních spuštěných programů - internetového browseru, emailového klienta -, na pravé straně najdete jak klasické položky z původní Start nabídky, tak nově složky, Obrázky, Hudbu, Oblíbené položky. Pokud byste je chtěli umístit zpět na plochu tak, jak jste na ně zvyklí, stačí na ně pravým tlačítkem myši kliknout a vybrat ze seznamu - Zobrazit na ploše.

Nastavení nabídky Start

Tip 5: K rychlým ikonám IE a Outlooku express ve vyčleněné oblasti můžete připojit libovolného zástupce. Stačí, když na jeho ikoně stisknete pravé myšítko a zvolíte Připojit k nabídce Start. Stejným způsobem můžete zástupce odebrat.

Nastavení nabídky Start

Ostatní programy jsou skryty pod položkou Všechny programy. Zde najdete nainstalované součásti OS.

Nastavení nabídky Start

Celou nabídkou Start lze, jako v případě klasického zobrazení, samozřejmě dále upravovat. Spusťte vlastnosti Start nabídky a zvolte položku Vlastní. Objeví se před vámi okno se dvěma záložkami - Obecné a Upřesnit.

Obecné

Nastavení nabídky Start


  Velikosti ikon programů - určuje, zda-li se okna ikon v nabídce budou zobrazovat velká či malá
  Programy - určuje maximální počet programů, které se mají zobrazit v seznamu nejčastěji používaných programů
  Zobrazit v nabídce Start - zatrhnutím zobrazíte položky Internet a E-mail. Z rozbalovacího menu můžete pro každou volbu vybrat používání nainstalovaných programů (Internet Explorer, Mozilla, Opera - Outlook, Outlook Express a další), které jsou již součástí systému.

Upřesnit

Nastavení nabídky Start


  Nastavení nabídky Start - první volba určuje, zda-li má docházet k rozbalování podnabídek ve Startu. Automaticky po přejetí kurzoru myši zvýrazňuje nově nainstalované programy odlišnou barvou.
  Položky nabídky Start - umožňuje zvolit položky, které mají být zobrazeny v nabídce Start. Položky je možné nechat zobrazit v podnabídkách nebo jako odkazy. Závisí tedy jen na každém z vás, co si necháte pro svoji práci zobrazit.
  Naposledy použité dokumenty - poskytuje rychlý přístup k naposledy otevřeným dokumentům. Odškrtnutím nebude seznam zobrazen.

Závěrem
Jak vidíte, nastavení obou nabídek není nijak složité. Měl by to zvládnout každý uživatel Windows (i ten začínající). Zda-li si pro vaši práci nakonec zvolíte starou nabídku, nebo ponecháte ve Win XP defaultně nastavenou tu novou, je jen vaše záležitost. Každá z nich má určité pro i proti. Proto si je zkuste pořádně vyzkoušet, a teprve až pak se rozhodněte, která bude vyhovovat právě vám.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.