Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Staňte se neviditelným. Brzy to nebude problém

aktualizováno 
Být neviditelným je hned po vlastnictví ochranného štítu třetí generace asi nejčastějším přáním každého kluka. Nyní končí doba, kdy je neviditelnost předmětem sci-fi a fantasy žánrů. Stává se totiž pomalu realitou.

neviditelny

Minulý týden oznámila vědecká skupina Johna Pendryho, pracující v laboratořích Imperial College London, že jsou jen kousek od zhotovení materiálu, který dokáže učinit člověka nebo jakýkoli objekt neviditelným.

Jak to pracuje?

Obraz, který vidíme, je tvořen světlem, které je odraženo předměty, na které koukáme. Méně kostrbatě, předmět vidíme proto, že odráží světlo, které zachytí naše oko. Pokud by materiál světlo neodrazil, ale propustil, stává se neviditelným. Příkladem budiž perfektní skleněná tabule.

Na tomto principu bude pracovat i nově vyvíjený materiál. Ten bude vyroben z mikroskopických světlo vodivých vláken. Ta světlo neodrazí, ale pohltí, provedou skrz materiál a na druhé straně vyzáří ven. Pro oko tedy světlo projde stejně, jako kdyby tam žádná překážka nebyla.

Představte si člověka, který má oblečen kabát ze světlo vodivého materiálu. Světlo, které na něj kdekoli dopadá, je pohlceno, vedeno kabátem kolem člověka a na protější straně opět vyzářeno.
  
Tím, že se žádné světlo od kabátu neodrazí a naopak projde skrz, respektive okolo, objekt není vidět. Takový materiál ani nebude vrhat žádný stín.

Neviditelný nejen pro oko

Jemnost struktury materiálu bude určující pro to, jaké záření dokáže materiál přenést. V podstatě může jít o jakékoli elektromagnetické vlnění a nemusí jít tedy jenom o světlo.

Struktura materiálu bude muset být velice jemná, respektive menší než vlnová délka elektromagnetického záření, které bude přenášet. Proto bude snazší vyrobit materiál neviditelný pro radary než pro lidské oko.

Ve vojenství bude nový materiál pravděpodobně použit pro maskování před radary (echolokační signál neodrazí, ale propustí). Například půjde vyrobit plachta, do které se dá schovat tank, případě jiné vojenské vybavení.

„Předpokládáme, že v oblasti radarových frekvencí bude „neviditelný“ materiál k dispozici během 18 měsíců.“ řekl serveru MSNBC.com vedoucí projektu John Pendry.

Neviditelnost v běžném životě

V civilní oblasti půjde jak o optické kamuflování, tak o překování překážek pro signál mobilních telefonů či wifi sítí. Věž od čističky odpadních vod již nebude muset hyzdit krajinu, zeď nebude muset bránit připojení k síti „schovaného“ providera.

Jedním z limitů této technologie je omezená funkce při pohybu krytého objektu. Především u rychlých pohybů může být efekt neviditelnosti poněkud omezen.

Samostatnou otázkou je pak bezpečnost neviditelných předmětů. Neviditelná zeď může být velkým nebezpečím například pro ptáky.

Jiné metody maskování využívají snímání světla z okolního prostoru a jeho okamžité promítání na povrch materiálu. Jedná se tedy o jakousi „videokamufláž“. Více se o této technologii dočtete zde.

Přečtěte si také:

Autor:


Témata: technologie, Radar

Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Deset let vyvíjel iPady, nyní vytvořil bezkonkurenční kameru do auta

Bezpečnostní kamera do auta Owl

Zaznamená nehodu i zajímavé situace kolem i uvnitř vozu. Hlídá zaparkované vozidlo, vyplaší zloděje a kdykoli se díky...

Robot „pejsek“ už si umí otevřít dveře. Podívejte se na jeho předchůdce

Hele kámo, můžeš mi pomoct?

Americká společnost Boston Dynamics se pochlubila novým trikem. Jejich robopes Spot Mini si už umí sám otevřít dveře...

Najdete na iDNES.cz