Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Staňte se neviditelným. Brzy to nebude problém

aktualizováno 
Být neviditelným je hned po vlastnictví ochranného štítu třetí generace asi nejčastějším přáním každého kluka. Nyní končí doba, kdy je neviditelnost předmětem sci-fi a fantasy žánrů. Stává se totiž pomalu realitou.

neviditelny

Minulý týden oznámila vědecká skupina Johna Pendryho, pracující v laboratořích Imperial College London, že jsou jen kousek od zhotovení materiálu, který dokáže učinit člověka nebo jakýkoli objekt neviditelným.

Jak to pracuje?

Obraz, který vidíme, je tvořen světlem, které je odraženo předměty, na které koukáme. Méně kostrbatě, předmět vidíme proto, že odráží světlo, které zachytí naše oko. Pokud by materiál světlo neodrazil, ale propustil, stává se neviditelným. Příkladem budiž perfektní skleněná tabule.

Na tomto principu bude pracovat i nově vyvíjený materiál. Ten bude vyroben z mikroskopických světlo vodivých vláken. Ta světlo neodrazí, ale pohltí, provedou skrz materiál a na druhé straně vyzáří ven. Pro oko tedy světlo projde stejně, jako kdyby tam žádná překážka nebyla.

Představte si člověka, který má oblečen kabát ze světlo vodivého materiálu. Světlo, které na něj kdekoli dopadá, je pohlceno, vedeno kabátem kolem člověka a na protější straně opět vyzářeno.
  
Tím, že se žádné světlo od kabátu neodrazí a naopak projde skrz, respektive okolo, objekt není vidět. Takový materiál ani nebude vrhat žádný stín.

Neviditelný nejen pro oko

Jemnost struktury materiálu bude určující pro to, jaké záření dokáže materiál přenést. V podstatě může jít o jakékoli elektromagnetické vlnění a nemusí jít tedy jenom o světlo.

Struktura materiálu bude muset být velice jemná, respektive menší než vlnová délka elektromagnetického záření, které bude přenášet. Proto bude snazší vyrobit materiál neviditelný pro radary než pro lidské oko.

Ve vojenství bude nový materiál pravděpodobně použit pro maskování před radary (echolokační signál neodrazí, ale propustí). Například půjde vyrobit plachta, do které se dá schovat tank, případě jiné vojenské vybavení.

„Předpokládáme, že v oblasti radarových frekvencí bude „neviditelný“ materiál k dispozici během 18 měsíců.“ řekl serveru MSNBC.com vedoucí projektu John Pendry.

Neviditelnost v běžném životě

V civilní oblasti půjde jak o optické kamuflování, tak o překování překážek pro signál mobilních telefonů či wifi sítí. Věž od čističky odpadních vod již nebude muset hyzdit krajinu, zeď nebude muset bránit připojení k síti „schovaného“ providera.

Jedním z limitů této technologie je omezená funkce při pohybu krytého objektu. Především u rychlých pohybů může být efekt neviditelnosti poněkud omezen.

Samostatnou otázkou je pak bezpečnost neviditelných předmětů. Neviditelná zeď může být velkým nebezpečím například pro ptáky.

Jiné metody maskování využívají snímání světla z okolního prostoru a jeho okamžité promítání na povrch materiálu. Jedná se tedy o jakousi „videokamufláž“. Více se o této technologii dočtete zde.

Přečtěte si také:

Autor:


Témata: technologie, Radar

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Švábi v křídle. Jak si Rolls-Royce představuje budoucnost letecké údržby

Pohled na laboratorní „šváby“, na jejichž vývoji pro firmu Rolls Royce pracuje...

Letecká výstava ve Farnborough je největší přehlídkou novinek v oboru. Společnosti si na ni schovávají velké věci,...

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Najdete na iDNES.cz