Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Staré přístroje odstraní odborníci

aktualizováno 
Provozovna na likvidaci odložených televizorů nebo počítačů zaměstná zdravotně postižené.
Někteří lidé stále ještě považují starý televizor nebo vysloužilý počítač za neškodný odpad a podle toho s ním nakládají. Ohrožují tím životní prostředí a sami se navíc vystavují postihu podle platného zákona o odpadech.
"To jsem netušil a když to na mě nikde neřeknete, tak se přiznám, že jsem před rokem vyhodil starou televizi na smeťák za vsí," prohlásil provinile starší muž na Českobratrském náměstí v Mladé Boleslavi, který z pochopitelných důvodů odmítl sdělit své jméno.
"Z domova jsme nic takového nevyhazovali, ale v podniku se nad chystanou modernizací počítačové sítě hodně diskutuje, jak se co nejsnadněji zbavit vysloužilých počítačů a monitorů," sdělil technik z nejmenované soukromé firmy Karel Zvárovský.
Společnost Eco-Retel buduje pro potřeby skladování a vlastního materiálového využití elektronického odpadu provozní budovu v průmyslové zóně na pomezí mladoboleslavského a kosmonoského katastru. Do kategorie nebezpečného odpadu patří hlavně obrazovky a monitory, jejich likvidace vyžaduje speciální profesionální přístup.

Společnost dnes zahájila rekvalifikační kurz budoucích zaměstnanců organizovaný Úřadem práce v Mladé Boleslavi.
Přednášky a zaškolení vede Jaroslav Brabec, který technologii materiálového využití elektronického odpadu vymyslel.
"Patnáct až dvacet pracovních míst vznikne pro lidi se sníženou pracovní schopností," zdůraznil Václav Sedláček ze společnosti Eco-Retel. I když je v regionu podprůměrná nezaměstnanost, lidé se zdravotním postižením shánějí práci velmi nesnadno. V této době marně práci hledá 440 lidí se zdravotním postižením, což je 12,7% z celkového počtu evidovaných žadatelů o práci.

"Pochopitelně aktivity společnosti Eco-Retel vítáme," řekla zástupkyně ředitele Úřadu práce v Mladé Boleslavi Jana Reslová. Nově vybudovaný provoz na likvidaci elektroodpadu bude mít statut chráněné dílny.
Na Mladoboleslavsku bude v tuto chvíli již třetí v pořadí, mnozí další zaměstnavatelé mají jen jednotlivá chráněná pracovní místa. "Podmínky statutu chráněné dílny jsou dané zákonem a k jejímu vytvoření potřebuje zaměstnavatel dohodu s úřadem práce. Ten potom poskytuje finanční příspěvky na rozjezd a případně i na provoz chráněné dílny," dodala Reslová. Pracovníci této chráněné dílny budou přebírat a rozebírat vyřazené televizory, počítače i ostatní audiovizuální a kancelářskou techniku, stabilní i mobilní telefonní přístroje, případně další související zařízení radiokomunikační techniky, rozličné elektrické a elektronické zařízení, kuchyňské a domácí elektrospotřebiče s výjimkou ledniček.

"Používaná technologie umožňuje téměř stoprocentní druhotné využití těchto odpadů," potvrdil Aleš Juranka z Eco-Retel. Kapacita zařízení zvládne přísun elektronického odpadu z Mladoboleslavska i z okolních regionů. Podle dosavadního zákona za ekologicky správné nakládání s veškerým komunálním odpadem zodpovídají obce.
Projednávaný nový zákon o odpadech přenáší odpovědnost za zpětný odběr elektrošrotu na výrobce a na společnosti uvádějící elektrospotřebiče na trh. "Vychází to ze směrnice Evropské unie platné pro celou Evropu.

U nás platný zákon o odpadech tuto povinnost zatím vztahuje jen na ledničky. Ostatní elektroodpad spadá do povinnosti materiálového využití," upřesnil ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí Leoš Křenek. Chystaná legislativní změna zajistí profesionální zabezpečení kvalitního a ekologicky bezpečného materiálového využití vysloužilé elektroniky. Na území České republiky vzniká deset specializovaných podniků.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz