Superpočítačové centrum IT4Innovations

Superpočítačové centrum IT4Innovations | foto: IT4Innovations.cz

Startuje budování superpočítače, Ostrava míří do technologické špičky

  • 32
Superpočítačové centrum, které nemá ve střední Evropě obdoby, se v Ostravě začne připravovat už v červenci. Michal Zaorálek z ministerstva školství přivezl dnes dohodu na dotaci 1,8 miliardy korun, takže startu povýšení Ostravy do pomyslné počítačové extraligy už nic nebrání.

Písemný příslib peněz převzal za celý projekt Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU), v jejímž areálu superpočítačové centrum IT4Innovations vznikne. "Rádi bychom v roce 2012 zprovoznili alespoň první část superpočítače, takzvaný malý cluster. Celý superpočítač, takzvaný velký cluster, bychom měli zprovoznit v roce 2014," řekl Vondrák.

Více o unikátním projektu superpočítače si přečtěte ZDE

Na projektu centra IT4Innovation se podílí celkem pět partnerů, kromě VŠB-TU také další tři vysoké školy Ostravská univerzita, Slezská univerzita Opava, Vysoké učení technické Brno a Ústav geoniky Akademie Věd ČR. Každý z nich má připravený vlastní tým lidí, kteří se o projekt starají. Ti se těší na to, že od zítřka už budou moci v podstatě začít pracovat naplno.

Vizualizace podoby superpočítačového centra v Ostravě-Porubě.

Budova centra IT4Innovations

"Okamžitě rozjedeme výběrová řízení na dodavatele stavby, ale i počítačového hardwaru a softwaru," uvedl ředitel Centra projektové podpory VŠB-TU Ostravy Martin Duda. "Jelikož my budeme pracovat především hlavou, začneme přijímat nové vědecké pracovníky. Letos asi tři, v příštích letech další zkušené vědce," dodal rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Vědci se na projekt těší jako malí kluci

Také pracovníky Slezské univerzity v Opavě čeká administrativa spojená s výběrovým řízením. Prorektor Petr Sosík ale netají, že on i jeho kolegové z týmu už se na její výsledky těší jako malí kluci.

"Nakoupíme pět až šest robotů v podobě malých bezpilotních vrtulníků asi za šest milionů korun. Ty budou sloužit k přepravě kamer, případně jiných snímačů. Údaje získané ze vzduchu pak zpracuje superpočítač a mohou posloužit k mnoha různým výzkumným účelům, například v geologii při hledání skrytých ložisek, ale i při povodních nebo monitorování dopravy," líčí Sosík.

Speciální zařízení bude také využívat průmysl, například při hledání nejvhodnějších aerodynamických tvarů pro auta, ve farmacii při hledání nových léků, v lékařství při zkoumání nových léčebných metod, v dopravě při modelování dopravních situací. "Třicet procent práce procesoru superpočítače navíc bude určena pro projekty celostátního významu, například pro modelování v meteorologii v systému Aladin," přiblížil rektor.

V centru budou pracovat dvě stovky vědců

Zařízení bude schopné provést 855 bilionů operací za sekundu a má obsahovat 30 tisíc výpočetních jader, což o řád převýší kapacitu nejvýkonnějších počítačů používaných nyní v Česku. Bude umožňovat výpočty, které by klasickým počítačům trvaly měsíce.

Pro Moravskoslezský kraj je to velmi významná investice. "Přináší to změnu průmyslu a struktury hospodářství celého kraje. Je to nový průmysl, který neznečišťuje životní prostředí. Od starého proto můžeme pomalu upouštět," uvedl ostravský primátor Petr Kajnar.

V počítačovém centru bude pracovat 200 vědců. Čtvrtinu by měli tvořit zahraniční výzkumníci. Na jejich posílení vysoká škola získala 100 milionů korun. Budou mezi nimi výzkumné týmy z Norska nebo Kanady.

,