Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Steve Jobs: Apple osvobodil Intel a nabízí Photocast

  8:38aktualizováno  8:38
V podvečer desátého ledna představil šéf společnosti Apple Computer na pravidelné akci MacWorld řadu novinek. Server Technet.iDNES.cz byl při přímém přenosu pořádaném pro Evropské novináře v Londýnském televizním centru BBC. Co je u Apple nového?

Téměř přesně v plánovou hodinu předstoupil před publikum celého světa Steve Jobs, aby představil úspěchy, kterých firma Apple dosáhla v uplynulém roce a zároveň ukázal novinky, jenž mají přilákat nové zákazníky a potěšit ty stávající. Pro evropské novináře byl připraven přímý přenos v Londýně.

Londýnská budova BBC Sál před začátkem akce
Televizní centrum BBC. Sál před zahájením přenosu

Přenos začíná
Přímý přenos ze San Francisca začíná

Šéf Apple se pochlubil nadmíru úspěšným prodejem hudebních a video přehrávačů iPod, kdy především vánoční svátky prý předčily všechna firemní očekávání, když se podařilo prodat 14 miliónů iPodů. To je v porovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy se prodalo 4,5 mil. kusů, několikanásobný nárůst. Předvánoční nákupy pak dělaly zhruba 20 % prodeje z celého zbytku uplynulého roku a odpovídá to zhruba 100 prodaným kusům každou minutu. Od uvedení iPodů na trh se jich již prodalo na 42 miliónů.

Podobný úspěch zaznamenal i iTunes Music Store. Denně prodává zhruba 3 milióny skladeb a doposud si jich uživatelé stáhli kolem 850 miliónů. Od uvedení nabídky videosouborů v polovině října 2005 si je stáhlo již osm miliónů zájemců.

To a prodeje dalších produktů se samozřejmě odrazilo na celkovém příjmu společnosti v posledním čtvrtletí 2005, který činil 5,7 miliardy USD.

iPod bude mít rádio

Pokud bylo na iPodu něco kritizováno, tak to byla i neexistence rádiového modulu pro příjem rozhlasu. Firma se rozhodla i přes svá původní prohlášení, že něco takového v iPodu nechce, že těmto požadavků vyjde vstříc.

Dálkové ovládání s rádiem FM tune
Steve Jobs představuje iPod Radio Remote

Ale nebyl by to Apple, aby dával něco zadarmo. Rádiový modul neočekávejte jako integrovanou součást nových iPodů, ale jako dokoupitelné příslušenství, které bude uživatele stát 49 USD. FM tuner je umístěn na dálkovém ovladači se stejným rozložením tlačítek jako u iPod Shuffle.

iLife pro jednodušší život s počítačem

V další části prezentace firma představila výrazný update produktu iLife ´06 s celkem 6 aplikacemi. Právě s tímto produktem, se váže i nový výraz, který Jobs ve své řeči uvedl. „Photocasting“ po vzoru stále populárnějšího Podcastingu, má přinést nové možnosti ve sdílení fotografií.

Nově iPhoto
Steve Jobs předvádí práci s Photocastingem

Součástí iLife je totiž program iPhoto jehož prostřednictvím může uživatel jedním klikem nahrát na tomu určený web svou sbírku fotografií, a všem, kdo s nimi chtějí pracovat, pak může poslat odkaz.


iPhoto

Každá úprava této fotogalerie probíhá synchronizovaně, takže se každá změna provede i u ostatních uživatelů. Stačí k tomu populární systém Really Simple Syndication (RSS). Když posléze předváděl Jobs schopnosti nových počítačů, neodpustil si malý vtip, když prohlásil, že na novém iMacu běží iPhoto výrazně rychleji než Photoshop. I když v případě Photoshopu se samozřejmě jedná o poněkud složitější produkt.


iWeb

Zcela novým produktem v iLife je pak iWeb. Tento program dokáže pomoci s vytvořením profesionálně vyhlížející internetové stránky i naprostému začátečníkovi.


iMovie

Největší změna v novém iMovie, který slouží pro práci s videem, je možnost pracovat s více projekty najednou. Novikou je pak vlastní vypalovací systém iDVD. Více než 200 efektů a množství různých zvuků mohou nyní využívat lidé komunikující přes inovovaný iChat.


iMovie

Intel uvnitř nových iMaců

Včera byl také oficiálně představen nový iMac, který poprvé běhá na procesoru od společnosti Intel.

Apple a Intel v jednom balení nový iMac
Apple a Intel poprvé spolu

Dvoujádrový Core Duo chip s taktem až 2 GHz má přinést dvou- až trojnásobné zrychlení systému. V designu iMaců se však příliš nezměnilo. Nové stroje jsou dostupné v 17- a 20palcovém provedení, nemění se ani cena. Jobs zároveň uvedl nový reklamní spot, kde se hovoří o tom, jak byly doposud procesory Intel uvězněny v PC, kde prováděly malé operace a teprve iMac je osvobodil.

Zajištění kompatibility se softwarovými produkty pro předchozí procesor Power PC bude mít u nových iMaců na starosti systém Rosetta.


iMac

Také přenosné počítače získají nový procesor od Intelu, více o nových MacBook Pro v článku na Notebooky.iDNES.cz.

konec přenosu
Přímý přenos končí...

Snímky z akce vám přinášíme ve spolupráci se společností Eurotel. Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz