Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Steve Jobs: Apple osvobodil Intel a nabízí Photocast

  8:38aktualizováno  8:38
V podvečer desátého ledna představil šéf společnosti Apple Computer na pravidelné akci MacWorld řadu novinek. Server Technet.iDNES.cz byl při přímém přenosu pořádaném pro Evropské novináře v Londýnském televizním centru BBC. Co je u Apple nového?

Téměř přesně v plánovou hodinu předstoupil před publikum celého světa Steve Jobs, aby představil úspěchy, kterých firma Apple dosáhla v uplynulém roce a zároveň ukázal novinky, jenž mají přilákat nové zákazníky a potěšit ty stávající. Pro evropské novináře byl připraven přímý přenos v Londýně.

Londýnská budova BBC Sál před začátkem akce
Televizní centrum BBC. Sál před zahájením přenosu

Přenos začíná
Přímý přenos ze San Francisca začíná

Šéf Apple se pochlubil nadmíru úspěšným prodejem hudebních a video přehrávačů iPod, kdy především vánoční svátky prý předčily všechna firemní očekávání, když se podařilo prodat 14 miliónů iPodů. To je v porovnání se stejným obdobím předchozího roku, kdy se prodalo 4,5 mil. kusů, několikanásobný nárůst. Předvánoční nákupy pak dělaly zhruba 20 % prodeje z celého zbytku uplynulého roku a odpovídá to zhruba 100 prodaným kusům každou minutu. Od uvedení iPodů na trh se jich již prodalo na 42 miliónů.

Podobný úspěch zaznamenal i iTunes Music Store. Denně prodává zhruba 3 milióny skladeb a doposud si jich uživatelé stáhli kolem 850 miliónů. Od uvedení nabídky videosouborů v polovině října 2005 si je stáhlo již osm miliónů zájemců.

To a prodeje dalších produktů se samozřejmě odrazilo na celkovém příjmu společnosti v posledním čtvrtletí 2005, který činil 5,7 miliardy USD.

iPod bude mít rádio

Pokud bylo na iPodu něco kritizováno, tak to byla i neexistence rádiového modulu pro příjem rozhlasu. Firma se rozhodla i přes svá původní prohlášení, že něco takového v iPodu nechce, že těmto požadavků vyjde vstříc.

Dálkové ovládání s rádiem FM tune
Steve Jobs představuje iPod Radio Remote

Ale nebyl by to Apple, aby dával něco zadarmo. Rádiový modul neočekávejte jako integrovanou součást nových iPodů, ale jako dokoupitelné příslušenství, které bude uživatele stát 49 USD. FM tuner je umístěn na dálkovém ovladači se stejným rozložením tlačítek jako u iPod Shuffle.

iLife pro jednodušší život s počítačem

V další části prezentace firma představila výrazný update produktu iLife ´06 s celkem 6 aplikacemi. Právě s tímto produktem, se váže i nový výraz, který Jobs ve své řeči uvedl. „Photocasting“ po vzoru stále populárnějšího Podcastingu, má přinést nové možnosti ve sdílení fotografií.

Nově iPhoto
Steve Jobs předvádí práci s Photocastingem

Součástí iLife je totiž program iPhoto jehož prostřednictvím může uživatel jedním klikem nahrát na tomu určený web svou sbírku fotografií, a všem, kdo s nimi chtějí pracovat, pak může poslat odkaz.


iPhoto

Každá úprava této fotogalerie probíhá synchronizovaně, takže se každá změna provede i u ostatních uživatelů. Stačí k tomu populární systém Really Simple Syndication (RSS). Když posléze předváděl Jobs schopnosti nových počítačů, neodpustil si malý vtip, když prohlásil, že na novém iMacu běží iPhoto výrazně rychleji než Photoshop. I když v případě Photoshopu se samozřejmě jedná o poněkud složitější produkt.


iWeb

Zcela novým produktem v iLife je pak iWeb. Tento program dokáže pomoci s vytvořením profesionálně vyhlížející internetové stránky i naprostému začátečníkovi.


iMovie

Největší změna v novém iMovie, který slouží pro práci s videem, je možnost pracovat s více projekty najednou. Novikou je pak vlastní vypalovací systém iDVD. Více než 200 efektů a množství různých zvuků mohou nyní využívat lidé komunikující přes inovovaný iChat.


iMovie

Intel uvnitř nových iMaců

Včera byl také oficiálně představen nový iMac, který poprvé běhá na procesoru od společnosti Intel.

Apple a Intel v jednom balení nový iMac
Apple a Intel poprvé spolu

Dvoujádrový Core Duo chip s taktem až 2 GHz má přinést dvou- až trojnásobné zrychlení systému. V designu iMaců se však příliš nezměnilo. Nové stroje jsou dostupné v 17- a 20palcovém provedení, nemění se ani cena. Jobs zároveň uvedl nový reklamní spot, kde se hovoří o tom, jak byly doposud procesory Intel uvězněny v PC, kde prováděly malé operace a teprve iMac je osvobodil.

Zajištění kompatibility se softwarovými produkty pro předchozí procesor Power PC bude mít u nových iMaců na starosti systém Rosetta.


iMac

Také přenosné počítače získají nový procesor od Intelu, více o nových MacBook Pro v článku na Notebooky.iDNES.cz.

konec přenosu
Přímý přenos končí...

Snímky z akce vám přinášíme ve spolupráci se společností Eurotel. 
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Najdete na iDNES.cz