Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stěžujte si na svého spamera

aktualizováno 
Zákon č. 480/2004 o některých službách informační společnosti již platí několik týdnů. S jeho pomocí se můžete mnohem lépe než doposud bránit proti některým druhům spamu. Poradíme vám jak na to.
Jedena z nejkratších norem české legislativy je zákon č. 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti. V necelé desítce paragrafů se například určuje odpovědnost providera za obsah přenášených a ukládaných dat, zpřesňuje se právní úprava uzavírání spotřebitelských smluv uzavíraných na dálku, ale hlavně se definuje zákaz šíření nevyžádaných obchodních sdělení.

Konec spamů se nekoná

Ačkoliv by se mohlo zdát, že nový zákon umožní rychle zatočit se záplavou nevyžádaných e-mailů, nestane se tak. Hlavní důvod je ten, že zákon se vztahuje pouze na organizace a společnosti, které působí na území České republiky. A asi každý má zkušenosti s tím, že zdaleka největší záplava pochází ze zahraničí. Navíc je zakázáno pouze šíření obchodních sdělení, ale již ne politické či náboženské propagace. Zákon se také netýká fyzických osob, které nepodnikají.

Na druhou stranu úřady slibují, že budou při potírání spamu spolupracovat navzájem v rámci EU a případně i s dalšími státy. A pokud by taková koalice byla dostatečně široká, mohla by mnohem účinněji postupovat proti státům, které zatím proti spamu nebojují.

Úřad může udělit pokutu až 10 miliónů

Dozor nad nevyžádaným obchodním sdělením byl svěřen Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). To však není jediný orgán, u kterého si lze stěžovat, že vám kdosi zaslal nevyžádané obchodní sdělení. Vaše první stížnost by totiž měla směřovat k profesnímu sdružení, kterého je společnost, jenž zaslala nevyžádaný e-mail, členem. Příkladem může být Lékařská komora, či Svaz obchodu a cestovního ruchu. Pokud by to nepomohlo, pak je na řadě stížnost na ÚOOÚ. Tento úřad má na základě pravomoci jemu dané zákonem možnost udělit pokutu až do výše 10 miliónů korun. To je samozřejmě nejvyšší sazba a týkala by se patrně jen nepoučitelných subjektů.

Co není nevyžádané obchodní sdělení

Ministerstvo informatiky, které zákon předložilo a ÚOOÚ si zatím stoprocentně nerozumí v tom, co ještě je nevyžádané obchodní sdělení a co již není. Každopádně se za nevyžádané obchodní sdělení se nepovažují pouze zprávy, které umožní uživateli přístup k informacím o činnosti subjektu. Jako příklad jsou uváděna telefonní čísla, adresa, e-mail či adresa webové stránky. Vše však musí být prosto jakéhokoliv náznaku dalších informací, které by přímo zmiňovaly předmět podnikání subjektu. Tato část byla zavedena především proto, aby bylo možno rozesílat bezpečně informace, které budu pouze informovat například o změně sídla, či dalších údajů.

Stěžovat si na to, že vám byla zaslána nevyžádaná pošta podle tohoto zákona, však budete moci pouze tehdy, pokud jste nedali odesílateli souhlas s jejím příjmem. Ten jste přitom mohli poskytnout například při vyplňování registračních formulářů při přístupu k nějaké službě či informaci.

Zákon se musí „usadit“

Jedná o čerstvý zákon, který míří do zatím nepříliš probádané oblasti. Proto bude jeho praktické naplnění nejdříve muset pojít křestem ohněm, aby některé teoretické pojmy dostali reálnější podobu.

Zatím podle vyjádření pracovníků ÚOOÚ přichází týdně zhruba dvacet žádostí, které se týkají nového zákona. V některých chtějí jen informace, v jiných je stížnost na spam. ÚOOÚ nyní připravuje formulář, který má pomoci při podávání stížností na nevyžádaná obchodní sdělení. Úřad také zatím nepřevzal žádné kauzy, které na toto téma řešily živnostenské úřady. Je pravděpodobné, že si je tyto úřady dořeší sami.

V případě, že budete mít nejasnosti s některými termíny či údaji, které ze zmíněného zákona vyplývají, můžete se obrátit na poradnu Ministerstva informatiky. To ty zajímavé a odpovědi na ně zveřejňuje na svých stránkách.

Související odkazy
 • Zákon č. 480/2004 Sb. o některých službách informační společnosti
 • Ministerstvo informatiky
 • Úřadu pro ochranu osobních údajů
 • Nový druh spamu obtěžuje přes IP telefony
 • Politické strany mohou spamovat beztrestně
 • Sdružení obrany spotřebitelů vytáhlo do boje se spamem
 • Deset milionů za otravný e-mail
 • Internetem se valí lavina a jmenuje se spam
 • Při razii proti spammerům zatčeno v USA přes 100 lidí
 • Antispamový zákon jde do rukou prezidenta
 • Buffalo Spammer jde na 7 let za mříže kvůli rozesílání nevyžádané pošty

 • Autoři:


  Nejčtenější

  Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

  Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

  Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

  Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

  Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

  13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...  Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

  Budoucnost

  Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

  Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

  Marija Butinová (19. 7. 2018)

  Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

  Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

  Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

  Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

  Další z rubriky

  Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

  Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

  Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

  Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

  Ilustrační foto - e-mail

  Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

  Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

  První spuštění webové verze Inbox by Gmail

  Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

  Najdete na iDNES.cz