Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sto čtyřicet praktických drobností pro Windows. Vše od jednoho autora

aktualizováno 
Aplikace NirSoft jsou jednoduché utilitky, které vám nejednou odvedou velkou službu a vytáhnou trn z paty. K dispozici jich je přes 140 a stále se objevují nové. Představujeme 10 nejzajímavějších.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nestojí za nimi žádná velká softwarová společnost, dokonce ani skupina programátorů. Všechny je vytvořil jeden programátor, který ovládá takzvaný reverzní inženýring. Nejde přitom o jeho hlavní zaměstnání, ale spíše o koníček.

Aplikace vytváří ve volném čase, a dokonce za ně ani nic nepožaduje, k dispozici jsou pro všechny zdarma. V jeho portfoliu tak naleznete programy pro zjišťování hesel, nástroje browseru, programové a síťové nástroje a jiné utilitky.

MyUninstaller 1.4 – freeware
Volně šiřitelný nástroj, který nahrazuje klasické odinstalační rozhraní ve windows. Jednoduchým způsobem zobrazí seznam všech programů nainstalovaných v operačním systému. Ty následně můžete jeden po druhém odebrat. Lze využít i export listu instalovaných programů do HTML či textu. V seznamu přítomného softwaru se zobrazí nejen jeho výrobce, ale i popis produktu či adresář, ve kterém se nachází záznamy v registru windows.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (42,5 KB).


  USBDeview 1.2 – freeware

  USBDeview je malá pomůcka, jež po spuštění vypíše všechna USB zařízení, která jsou momentálně připojena k vašemu PC nebo byla kdy připojena přes USB v minulosti. Spolu se jménem zařízení a jeho popisem se ještě dozvíte, zda je nyní připojeno, jestli bylo bezpečně odebráno, případně jméno svazku (pokud šlo o disk), jeho sériové číslo, kdy bylo naposledy připojeno, VendorID a jiné informace. Lze ji využívat i pro sběr informací z jiných PC připojených do sítě.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (51 KB).


  WirelessKeyView 1.1 – freeware

  WirelessKeyView je produkt určený k získávání klíčů pro wi-fi sítě (chráněný přístup pomocí WPA či WEP klíče). V praxi to tedy znamená, že pokud se k síti připojujete například pomocí wi-fi, už si nemůžete vzpomenout na klíč a nyní byste ho potřebovali, nemusíte ho například v routeru měnit. WirelessKeyView ho totiž z Windows XP i Vista dokáže vytáhnout. Získané klíče se dají uložit do souborů či schránky windows. Program nevyžaduje instalaci. Po spuštění se v hlavním okně objeví všechny WEP a WPA klíče uložené v počítači.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (40 KB).


  CurrPorts 1.5 – freeware

  Otevřené porty počítače jsou jako rámy bez oken. Kdokoliv může prostřednictvím sítě do PC a vy si toho nemusíte ani všimnout. Tyto vchody jsou často zneužívány počítačovými viry, hackery a další škodlivou havětí. Firewall slouží k jejich kompletnímu uzavření. Zajímá vás zda a jaké jsou otevřené? Pro jejich přehledné zobrazení stačí stáhnout a rozbalit tuto utilitku. Řekne vám, jaké TCP/IP a UDP porty jsou na vašem počítači otevřené. Pro každý port v seznamu se zobrazí informace o procesu, který port otevřel, a zobrazí se i procesové jméno, plná cesta procesu, informace o verzi procesu (jméno produktu, popis souboru atd.), čas, kdy byl proces spuštěn, a uživatel, který ho spustil. Mezi pokročilé funkce patří uzavírání neoprávněně otevřených portů, uzavírání procesů (jež otevřely porty).

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (55,4 KB).


  Mail PassView 1.4 – freeware

  Mail PassView je odtajňovač hesel pro e-mailové klienty – Outlook Express, Microsoft Outlook 2000 (pouze protokoly POP3 a SMTP), Microsoft Outlook 2002/2003/2007 (protokoly POP3, IMAP, HTTP a SMTP), Windows Mail, IncrediMail, Eudora, Netscape 6.x/7.x (pokud není heslo zabezpečeno správcem hesel), Mozilla Thunderbird (pokud není heslo zabezpečeno správcem hesel), Group Mail Free, Yahoo! Mail (pokud je heslo uloženo v Yahoo! Messenger klientovi), Hotmail/MSN mail (pokud je heslo uloženo v MSN/Windows/Live Messenger klientovi) a Gmail (pokud je heslo uloženo v aplikaci Gmail Notifier, Google Desktop anebo Google Talk). Pozor! Některé antivirové programy mohou tento software označit za škodný z důvodu toho, že program sleduje dění v systému, což dělají právě škodlivé programy. Ty však tyto údaje odesílají z vašeho PC, což Mail PassView nedělá.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (51,2 KB).


  Asterisk Logger 1.0 – freeware

  Asterisk Logger je nástroj určený k odhalení hesel skrytých za hvězdičkami v přihlašovacích oknech různých programů. Získává skrytá hesla automaticky a umí je ukládat do HTML souboru. Program zjistí také datum a čas, kdy bylo heslo vytvořeno.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (25,6 KB).


  FileTypesMan 1.1 – freeware

  Koncovky, či chcete-li typy souborů, mohou potrápit nejednoho uživatele windows. Pokud jsou správně nastaveny, tedy asociovány s instalovaným programovým vybavením operačního systému, není důvod to měnit. Komplikace však mohou přijít, pokud tomu tak není. Tak například pokud si přejete, aby se videa s koncovkou AVI otevírala ve Winampu, a nikoliv ve Windows Media Playeru, musíte si toto nastavit buď při instalaci programu, anebo dodatečně v nastavení možnosti složek pomocí záložky Typy souborů. Tento způsob není zrovna nejpohodlnější. Zkuste proto speciální program FileTypesMan. Ten ulehčuje nastavování typů souborů ve windows na základě koncovky a zároveň umožňuje editovat typy a akce k nim přiřazené. Navíc do kontextového menu - po kliknutí pravým tlačítkem myši - přidává lepší možnost, jak koncovky nastavovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (46,7 KB).


  ProduKey 1.3 – freeware

  Využíváte ke své práci produkty Microsoftu? Máte nainstalovaný operační systém Windows a Microsoft Office? Pak možná víte, jak může být nepříjemné, když se vám podaří ztratit jejich produktový CD klíč. Ano, to je těch 25 znaků, které je nutné zadat do pole při instalaci produktu. Co tedy dělat v případě, že chcete reinstalovat systém či Office a tyto klíče nemáte? Pokud jste o toto číslo přišli, pak ještě není vše ztraceno. Tedy za předpokladu, že počítač, kde jsou produkty instalované, pracuje. V tomto případě z něho lze příslušné údaje velmi lehce vytáhnout a poté použít. Stačí si stáhnout a spustit jednoduchou utilitku s označením ProduKey. Ta totiž u systému Windows, Office a případně SQL serveru zobrazí nejen CD klíč (ProductKey), ale i identifikační číslo produktu (ProductID). Aplikace se skládá pouze z jednoho okna a pro svůj běh nevyžaduje další softwarové součásti. Navíc ji lze ovládat i z příkazové řádky systému Windows.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (41,2 KB).


  OpenedFilesView 1.2 – freeware

  Systémová utilitka OpenedFilesView je určena spíše zkušenějším uživatelům. Těm nabízí detailní informace o souborech právě využívaných operačním systémem Windows. Jde tedy o to, že po spuštění nástroje se v seznamu dozvíte, se kterými všemi soubory windows právě pracuje (a je jedno, zda na pozadí, či v okně aplikace). U každého záznamu přitom podává informaci o cestě, kde se soubor na pevném disku nachází, jaká část paměti ho využívá, kdy byl naposledy modifikován, zobrazuje informace o jeho atributech, identifikační číslo procesu atd. Velmi užitečná je však informace v kolonce Process Name. V ní totiž zjistíte, jaký program má ten který soubor otevřen. Díky tomu lze odhalit nejen škodlivé kódy v PC, ale také lze dohledat, co programy pro svůj chod potřebují za knihovny apod.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (44,2 KB).


  Volumouse 1.6 – freeware

  Volumouse je jedinečná a šikovná pomůcka, která vám dovolí nastavit hlasitost vašich reproduktorů nebo sluchátek pomocí kolečka vaší myši. Nemáte-li tedy multimediální klávesnici s ovládáním hlasitosti zvuku z vaší zvukové karty, pak ji může zastoupit právě myš. Jediné, co je zapotřebí, je vlastnit myš s kolečkem, což jsou dnes všechny nové produkty. Aby program náhodou nepoužil některou vámi již nastavenou kombinaci (klik + kolečko dolů, Alt + kolečko dolů apod.), je možné přímo ve Volumouse vybírat z několika různých kombinací.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (46,8 KB).
 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Notebook
  Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

  Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

  Aplikace nahradí zapomenutou myš.
  Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

  V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

  Google Home - domov pro Asistenta Google
  Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

  Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.