"Sto dolarů za PC? Jde to," řekli na ekonomickém fóru v Davosu

aktualizováno 
Trh v rozvinutých zemích je informačními technologiemi pomalu nasycen. Nyní se pozornost výrobců zaměřuje na tzv. rozvíjející se krajiny. Zde však není dostatek lidí, kteří by si mohli počítač dovolit. IT evangelium do těchto končin mají přinést speciální projekty.
Snaha o rozšíření informačních technologií i v zemích, kde kupní síla nedovoluje drtivé většině obyvatelů nákup běžného počítače, má různé podoby. V některých případech přichází na pomoc obyvatelům vláda, která nabízí nějakou formu finanční podpory, či spolupracuje s firmami na vývoji levného PC.

V jiných případech se spojují výrobci hardware a software, aby vytvořili počítač, který může být i částečně funkčně omezen jako daň za přijatelnější cenu. Například firma AMD v rámci svého programu 50x15, chce pomoci, aby do roku 2015 mělo přístup k internetu 50 % světové populace.

Nyní se objevila jedna iniciativa přímo na Mezinárodním ekonomickém fóru v Davosu. Právě na této akci, kde se probírala pomoc chudým zemím, byl představen nový projekt.

PC za 100 USD

Zakladatel Media Lab. na známé univerzitě The Massachusetts Institute of Technology (MIT) Nicholas Negroponte právě na zmíněném fóru představil projekt, který má přinést životaschopný počítač, jehož cena by se pohybovala kolem jednoho sta amerických dolarů (cca 2 300 Kč).

Tento systém by měl využívat procesor firmy AMD, jako operační systém by používal Linux a měl by disponovat 14“ zobrazovacím zařízením. Negroponte uvádí, že vývoj tohoto systému podporuje řada společností, jako je AMD, Google, Motorola, Samsung aj.

Je přitom zajímavé, že samotná firma AMD již dříve představila podobný projekt s názvem Personal Internet Communicator (PIC). Ten měl být určen pro rodiny s ročním příjmem od 1 000 do 6 000 USD neboť cena výsledného počítače neměla přesáhnout 250 USD (cca 5 800 Kč).

PIC má obsahovat procesor AMD Geode GX500, který je využíván například v handheldech. Dále využívá 128MB operační paměť od společnosti Samsung, pevný disk Seagate s kapacitou 10 GB. Samozřejmostí je modem v základní výbavě a přítomnost USB portů.

Takto vybavený systém nepotřebuje aktivní chlazení a jeho spotřeba je kolem 1 W. Základem softwarového vybavení tohoto přístroje OS Windows CE, který je primárně určen pro přenosná zařízení typu PDA. Tento OS má však být doplněn o některé schopnosti OS Windows XP, aby uživatel mohl využívat všech možností internetu, ale mohl například pracovat i s textem.

Velkovýroba počítačů

Počítač, o kterém hovořil Negroponte, prý bude zanedlouho představen jako prototyp s tím, že první předprodukční vzorky mohou vzniknout již ke konci tohoto roku. V létě roku 2006 by pak mohla být podle plánů zahájena sériová výroba.

Negroponte hodlá vytvořit akciovou společnost, jejímž podílníkem bude MIT. Ta by se měla zabývat především výrobou a prodejem tohoto systému. Firma by brala objednávka pouze od 1 miliónu kusů výše. Mezi prvními zákazníky by měla být ministerstva školství.

Rozvojové země mají veliký potenciál

Velké firmy jsou nuceny hledat stále nová a nová odbytiště pro své výrobky, neboť západní trhy jsou z větší části nasyceny. Právě proto se v nejbližších pěti letech očekává poměrně razantní boj o nové trhy. Pokud to bude ku prospěchu obyvatel, kteří žijí v zemích na něž se nyní bude zájem koncernů obracet, pomůže to nejen jim.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Nové značení wi-fi.

Aliance, která má na starosti bezdrátový formát wi-fi, se rozhodla výrazně změnit jeho značení.Najdete na iDNES.cz